Led osvětlení

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
xava
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 07 črc 2012 22:38
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod xava » 31 črc 2012 23:18

Dík za tvůj příspěvek. Nakonec jsem se rozhodl pro jiné řešení, s tím uhlem a výkonem mi to potvrdilo vícero lidí. Koupil jsem toto : http://eshop.rekker.cz/?action=detail&id=ID3&catg=11" onclick="window.open(this.href);return false; Chladím zmiňovaným 12cm větrákem pro PC.
Nějakou dobu bylo vše v poho, rostlinky celkem rostly, i když se mi zdálo že ne uplně jak jsem očekával - jako by jim stále něco chybělo. Nicméně jsem nechtěl dělat rostlinkám zbytečně velký průvan, větral jsem větrákem co možná nejméně a v těch vedrech co teď zase jsou na to zařvaly. Zajímalo by mě, jestli například máš při použití těch výbojek cos doporučoval větrák puštěný pořád. Ta světla přece musí topit daleko víc než celý ten panel.. A jestli máš ventilátor puštěný, nevadí rostlinkám průvan, který je v té skříni?

locki
Nový člen
Příspěvky: 36
Registrován: 29 čer 2012 22:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Český Brod

Re: Led osvětlení

Příspěvekod locki » 03 srp 2012 22:11

Vetraky jsou idealni dokonce ve dvou druzich. Jeden odtahovy, ktery resi chlazeni boxu, druhy vnitrni(ma smysl jen ve vetsich boxech), ktery pohybuje vzduchem uvnitr. Neni dobre ale foukat primo na rostliny, zvlast staticky, kdy to fouka porad jednim smerem. Pro Tvuj box celkem zapomenme na vnitrni vetrak. Na solidni vymenu vzduchu bude stacit slusnej chladici. Pruvan minimalne pres "den"(dobu kdy mas rozsviceno) je nejen neskodlivy, ale naopak nutny. Brani hromadeni vlhkosti, vzniku plisni a rusi prostredi idealni pro parazity. Nejde tedy jen o teplo. Cerstvy vzduch samozrejme prinasi i oxid uhlicity, ktery rostlina vyuziva k rustu a v noci kyslik. Takze vetrat ano, ano, ano. :-) Pokud mas kolem pokojovou teplotu, tak idealne porad. V noci tak resis hlavne vlhky sklenikovy syndrom, ve dne predevsim teplo.

Tvym rostlinam mimo vetrani, ktere jeste nejak rozdychavaly, chybelo predevsim svetlo. Zni to mozna divne, ale jako biolog to kritizuju od zacatku LED lamp. Byla tam jakasi(a rekneme si predevsim reklamni) vize, ze kdyz se da rostlinam monochoromaticke svetlo mixem cervene a modre v aktivnim spektru(cca 650 a 430nm), bude to stacit, coz je proste blbost. Fotosynteza je slozitejsi a vyuziva v pomocnych barvivech a podpurnych reakcich i jine vlnove delky mezi 400 a 700. No a to uz se z LED diod blbe stavi i kdyz se vyrobci snazi i u svetla, co sis koupil. S pridavanim dalsich barev LED se ale samozrejme dale snizuje papirova a reklamni efektivita LED zdroju. Z PN prechodu proste leze hodne monochromaticke svetlo a tim je to limitovany i kdyz prodavany jako vyhoda. Je to dobre tak max. na dosvicovani a prodluzovani dne v zimnim obdobi a pro akvaria. Je mi lito, ze jsem poslem nedobrych zprav, ale postupne zjistis, ze pod 250W vybojkou s celkovou tretinovou cenou jsou vysledky lepsi i kdyz musis vic chladit. At Ti to roste.
Neboj se a sněz tu Nagu celou. My se budem smát, až se budeš za břicho popadat.

jurinecko
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 28 črc 2012 09:13
Reputace: 20
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod jurinecko » 06 srp 2012 22:14

Aký je najlepší pomer LED? viem že modré je na rast a červené kvet a plod a urite je treba aj biele svetlo,oranžove a aj nejake UV,len ten pomer medzi nimi a chcel by som skúsiť použiť RGB diody, kde by sa potom dal meniť pomer červeného a modrého spektra.

xava
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 07 črc 2012 22:38
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod xava » 17 srp 2012 11:00

jurinecko píše:Aký je najlepší pomer LED? viem že modré je na rast a červené kvet a plod a urite je treba aj biele svetlo,oranžove a aj nejake UV,len ten pomer medzi nimi a chcel by som skúsiť použiť RGB diody, kde by sa potom dal meniť pomer červeného a modrého spektra.
Ahoj, tohle jsem taky řešil, spoustu informací o tom najdeš na forech o pěstování gandži, http://www.grower.cz" onclick="window.open(this.href);return false; například. Myslím, že je dobré když tam budou zastoupeny různé vlnové délky jak píšeš, tzn krom modré a červené i ty ostatní. Přesný poměr ti asi nikdo se stoprocentní jistotou neřekne - podle mě to ani říct nelze. Mohl bych ti jedině doporučit aby ses inspiroval u výrobců led světel, často na stránkách u výrobků uvádí taky poměr zastoupení vlnových délek / spekter.
Nevím jak jsi na tom s elektronikou, ale správné zapojení diod není podle mého názoru uplně jednoduchá věc. Já jsem se z tohoto důvodu rozhodl pro koupi už hotového světla, než abych si to bastlil sám a pak mi to za týden celé shořelo. Jenom takový tip - u některých svítidel co pořídíš v obchodě je možné přepínat poměry mezi červeným a modrým spektrem - to by ti třeba mohlo při experimentování se správným poměrem :-) Drž se

jurinecko
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 28 črc 2012 09:13
Reputace: 20
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod jurinecko » 17 srp 2012 11:31

xava píše:
jurinecko píše:Aký je najlepší pomer LED? viem že modré je na rast a červené kvet a plod a urite je treba aj biele svetlo,oranžove a aj nejake UV,len ten pomer medzi nimi a chcel by som skúsiť použiť RGB diody, kde by sa potom dal meniť pomer červeného a modrého spektra.
Ahoj, tohle jsem taky řešil, spoustu informací o tom najdeš na forech o pěstování gandži, http://www.grower.cz" onclick="window.open(this.href);return false; například. Myslím, že je dobré když tam budou zastoupeny různé vlnové délky jak píšeš, tzn krom modré a červené i ty ostatní. Přesný poměr ti asi nikdo se stoprocentní jistotou neřekne - podle mě to ani říct nelze. Mohl bych ti jedině doporučit aby ses inspiroval u výrobců led světel, často na stránkách u výrobků uvádí taky poměr zastoupení vlnových délek / spekter.
Nevím jak jsi na tom s elektronikou, ale správné zapojení diod není podle mého názoru uplně jednoduchá věc. Já jsem se z tohoto důvodu rozhodl pro koupi už hotového světla, než abych si to bastlil sám a pak mi to za týden celé shořelo. Jenom takový tip - u některých svítidel co pořídíš v obchodě je možné přepínat poměry mezi červeným a modrým spektrem - to by ti třeba mohlo při experimentování se správným poměrem :-) Drž se
Zapojenie a prepočty ohladne trafa nie su problem,len mi islo o tie pocty tych diod. Ake by si mi dal odporucanie. Dal by som tam aj nejake tie RGB a zo zaciatku by bolo trochu viac modrej a potom by sa prepli na červenu.

locki
Nový člen
Příspěvky: 36
Registrován: 29 čer 2012 22:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Český Brod

Re: Led osvětlení

Příspěvekod locki » 19 srp 2012 22:19

Tim udelas rostlinam jen bordel v "hlave". Kdyz prepnes nahle spektrum, rostliny se Ti na 14 dni zaseknou(v lepsim pripade), protoze se budou prizpusobovat. Jak uz psal kolega...koukni na grower.cz a muzes experimentovat.
Neboj se a sněz tu Nagu celou. My se budem smát, až se budeš za břicho popadat.

xava
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 07 črc 2012 22:38
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod xava » 20 srp 2012 11:27

jurinecko píše: Zapojenie a prepočty ohladne trafa nie su problem,len mi islo o tie pocty tych diod. Ake by si mi dal odporucanie. Dal by som tam aj nejake tie RGB a zo zaciatku by bolo trochu viac modrej a potom by sa prepli na červenu.
Ohledně barvy a typu diod ti nepomůžu. Zaměř se na úhel vyzařování těch diod - myslím, že existují diody s vyzařováním např 60 stupňů (případně diody s nějakou "předřadnou" optikou). 30 stupňů je nejspíš málo - i když samozřejmě záleží na prostorovém rozložení diod, rostlin atd. Další věc je celkový výkon těch diod. Já mám lampu s výkonem 50W na box 80x40x80 - a pokud můžu soudit z těch několika týdnů až měsíců, co se to provoz té skříně snažím, je to na tuhle velikost boxu možná až dost, pokud jde o topení / chlazení a podobně. I intenzita světla je dle mého názoru dostatečná - byť můžou chybět některé vlnové délky, které LED světlo nemá jak píše locki.

jurinecko
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 28 črc 2012 09:13
Reputace: 20
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod jurinecko » 08 zář 2012 08:15

Chcel som robit LED osvetlenie z 0,2W diod,ale asi by to bola velka robota a hlavne by to bolo neefektivne,tak som sa rozhodol ze urobím LED panely z 3W led diod cervene s vlnovou dĺžkou 660,620nm a modré 445, 455nm. Panel s 20 led 16ks cervene(10ks 660nm a 6ks 620nm) a 4ks modre(2ks 445nm a 2ks 455nm).Mozno by to bolo dobre iba s jednou vlnovou dlzkou z kazdeho spektra, neviem v tomto si dam poradit.
Chcem sa spýtať ci by niekto nemal tiež záujem o takýto panel cena by mohla byt do 50eur alebo ak je niekto zručný tak iba súčiastky, ide mi o to že keď zoberiem viacej kusov súčiastok tak sa ta cena vyrazne znizuje ako keby som chcel urobit 1-2ks pre seba.


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti