Použití vhodného osvětlení

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Použití vhodného osvětlení

Příspěvekod padr » 14 úno 2018 14:15

Já myslím, že úseky by neměly být příliš krátké (raději hodiny než desítky minut), aby se proces fotosyntézy pořádně rozběhl. Spíš bych si hlídal teplotu a vlhkost - při příliš vysoké teplotě nebo nedostatku vody rostlina uzavře póry v listech (omezí vypařování), omezí tím vstup CO2 a zbrzdí/zastaví tak fotosyntézu.

Existují rostliny (krasula - česky tlustice, jmenuje se po ní typ cyklu fotosyntézy), které za světla sbírají CO2, ale část fotosyntézy běží až za tmy (až se ochladí). Těch je ale minimum a paprika mezi ně nepatří. Ty potřebují i tmu.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Použití vhodného osvětlení

Příspěvekod chris » 14 úno 2018 16:03

@padr: dík za tu zmínku o uzavření průduchů v listech, pasivně tu znalost mám, ale tak nějak mi to vypadlo z aktivního, průběžného uvažování o podmínkách ve kterých kytky na tom kterém místě a roční době mám (JZ okno).

ad svícení dle NT/VT: kašlat na to, kolk by toho chilli člověk musel mít, aby mu stálo zato ohýbat přirodu? Přesně jak už tu napsal OndraLiška, já jen dodám že spousta rostlin si slunečním světlem (včetně blízkého infra!) nastavuje nejen vnitřní hodiny ale i zjišťuje kam se ubírá roční období.
Zvažoval bych to jen, pokud bych řešil:
- masivní předpěst chilli někde ve sklepě bez oken pro komerční velkoskleník či nemalé políčko.
- neměl ani malý balkón a přitom měl velký sklep bez oken kde se dá celoročně pěstovat pod umělým světlem a dost peněz na investici do profi světel s elektronickým řízením spektra. Co mi tohle jen připomíná... :-) ...vertikální kontejnerové pěstírny salátu samozřejmě 8-)

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Použití vhodného osvětlení

Příspěvekod matoha » 14 úno 2018 16:16

panenko skákavá už daj pokoj s tým šalátom :bow: zober ho posekaj a daj slimákom :whistle:
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Použití vhodného osvětlení

Příspěvekod Lexter » 14 úno 2018 19:24

Tohle můžete dělat jen u některých rostlin, kupříkladu autokonopí. Ty rostou třeba i na 24/7 nebo i když svítíte několikrát za den. Je jim to víceméně jedno, nepočítáme-li květovou fázi. Rostliny zvyklé na klasický cyklus tím pravděpodobně zabijete.

Proto jsem si do boxu pořídil zelenou žárovku, kdybych je měl chuť v noci očumovat.

matoha: Nadávej mě, já ho do toho asi navezl. :whistle:
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Karliq
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: 15 led 2018 20:25
Reputace: 339
Obrázky: 0
Bydliště: Brdy, 366 m n.m.

Re: Použití vhodného osvětlení

Příspěvekod Karliq » 14 úno 2018 20:39

Děkuji za odpovědi. Takže je to blbost. Nechám tedy svícení tak jak ho mám teď, tedy od 3:30 do 15:30 v kuse. A do večera si pak kytky ještě nachytají nějaké přirozené světlo.
Ona ta úspora s využitím nízkého tarifu je stejně jen maximálně v řádu desetikorun za měsíc, to fakt nemá cenu řešit.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3659
Obrázky: 0

Re: Použití vhodného osvětlení

Příspěvekod MartinS » 16 úno 2018 11:10

Jeden detail, i chilli v rustove fazi neni problem svitit 24/7. Ja delal pokus loni 3 tydny v kuse a mel jsem krasne sazenicky silne, nevytahovaly se.
A to bylo prosim pod sodikem, ktery je spise vhodny na kvet.

Nicmene pokud je chladno, rostliny se netahnou ani kdyz se sviti cervenym svetlem. Akorat muze byt horsi korenovy system nez pri pouziti svetla modreho nebo cold white.

Mel jsem tehdy krasny Datil nekolik pater, asi 25 cm sazenicka, tlustej kmen. Teplota pri 24/7 se pohybovala cca 15-22°C (vetsinou, mel jsem i 12°C nebo 27°C vyjimecne)
Testoval jsem externi grow box, kde bylo nutne svitit 24/7, aby sazenice nezmrzly.

Bylo to spise jako priklad, sazenice byly o neco dopredu, oproti tem, kterym jsem svitil 12h. Nebyl tam ale nejaky obrovsky rozdil.
Spise slo o to, ze jsem to doma nemel kam dat, a tak jsem testoval pestovani na balkone v externim boxu kde jako topeni i sviceni slouzil sodik 150W a kdyz prisly mrazy, coz loni bylo par dnu -12°C i u nas, jeste jsem pridal 4X CFL 24W aby teplota nesla v noci pod 12°C.
Neni to prilis ekonomicke reseni, byl to spis pokus a nouzovka.

Rozhodne jak chilli, tak konopi, muze mit celou fazi od seminka po sklizen cervene svetlo. I kdyz se obecne doporucuje na rust modre a na kvet a plod cervene.

Naopak se studenym bilym to zase takova hitparada neni. Pokud ma nekdo treba studeny LED reflektor nebo pasek jako hlavni svetlo i ve fazi kveteni, je treba to doplnit necim se svetlem cervenym. Tam by asi sklizen nebyla nic moc, kdyby kytka jela celou dobu "na studeno".

Pouzitelnych je proste vice variant. Jedno globalni pravidlo mozna je(rust-studena bila - kvet-cervena, pripadne urcity pomer cervena/modra), ale neni za kazdou cenu nutne se jej vzdy drzet.

Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 162
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 219
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Použití vhodného osvětlení

Příspěvekod Laďa » 17 zář 2020 15:02

Zdarec, musím se podělit. Objevil jsem LED žárovku, 17 W, 2452 lm, takže světelná účinnost 144 lm/W. To je uplně bomba.
Dá se najít ve více eshopech, například tady: https://www.emos.cz/led-zarovka-filamen ... ralni-bila
Otázka je jaké má světelné spektrum, ale tak nejspíš se to bude podobat ostatním LED. Je to neutrální bílá.

Když to porovnávám s tím, co mám doma, kde mám CFL 23 W a 1450 lm, což je světelná účinnost 63 lm/W.
Nebo třeba taková trubice NARVA T8 BIO vital 18W 1150 lm má světelnou účinnost taky 63 lm/W.

Co si o ní myslíte?

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3659
Obrázky: 0

Re: Použití vhodného osvětlení

Příspěvekod MartinS » 17 zář 2020 15:44

Jako doplnkove sveto asi proc ne, ale jako hlavni urcite ne. Ta CFL ma v tomto pripade lepsi spektrum.
To jde o nejaky micro grow? Co si pamatuji tak v boxu 35x35x60 jsem pouzival 3x 24W CFL a bylo to tak akorat.
Uplne nechapu ten dotaz bez specifikace urceni na co to pak bude slouzit :-)

V teto wattazi je super na rust
https://www.higarden.cz/led-osvetleni/tled-vf-26w-rust/

mam vyzkouseno ze to fakt funguje a dve tyto vystaci na propagator o pudorysu 60x40cm.


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů