Zdroje světla - který vybrat?

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod MartinS » 02 říj 2018 23:06

Jasny, v tom pripade tech 6000K bilych ledek vice :-) pokud jsou takto dobre. Klidne bych dal 3x tu bilou 15W na rust misto prave tech grow ledek.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Lexter » 02 říj 2018 23:52

Většina ledek z ebay je "podřazených". Ty chipy často onen výkon mají, ale protože jsou nevalné kvality výrobce jim dodává méně šťávy aby jim prodloužil životnost. Na druhou stranu mám tu samou do E27 jen s deklarovanými 45W (reálně 32W). No a teď mi pod ní spokojeně dozrává as 60cm chilli vedle v pokoji. Něco to dělá.

Obecně ale v ledky moc víru nemám, ta technologie ještě v mých očích není natolik "dospělá" a obecně dosahuji uspokojivějších výsledků pod klasickou CFL nebo trubicí. Což je v podstatě "hotová" technologie. Skutečně fungující LED řešení jsou drahá jak sviňa.

Na tyhle rostlinky ti bude zatím klidně stačit jedno tornádo (24W-32W). Pak přidáš druhé a budeš si výskat. Ve vhodnou dobu pak vyměníš za červenou obdobu tornáda a ono to i zaplodí. Skromně, ale snad ano.

Ale samozřejmě použij ty ledky. Já víceméně reagoval jen na ty ledky z ebay.

A hlavně moc ty lumeny neřeš. Lumen sem, lumen tam. Je to jen jeden z několika parametrů světla na který by ses měl dívat. Řešit to můžeš až budeš přemýšlet nad sodíkem apod... Tyhle málovýkonné zdroje jsou dobré tak na předpěstování nebo na salát. U dospělých kytek se usvítíš.

Mě rostou rostliny lépe pod 2X36W Narva Bio Vital na 150x50cm než pod 2x32W Phillips Tornado na 50x50cm. Lumeny nelumeny. Až si budu vybírat osvětlení pro můj speciálně zeleninový/bylinkový box budou lumeny poslední parametr který budu kontrolovat.

A jestli jim chceš skutečně prospět, podívej se po něčem plnospektrálním. Někdo by řekl nakašlat, ale já pozoruji viditelné rozdíly ve stavbě rostlin. Samozřejmě, cenově jsem pak někde jinde.

---

Přesto, pokus je to krásný a já ti držím palce!
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Klocek » 03 říj 2018 10:33

pokud jste někdo poblíž Frýdku-Místku, mohu vám změřit spotřebu těch světel. Mám spotřebometr do zásuvky.... (samo, že zdarma to změřím :) )

mato151
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 01 říj 2018 18:55
Reputace: 101
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod mato151 » 03 říj 2018 15:22

Lexter, vdaka za rozsiahlu odpoved.
takze nejakych 5-6 dospelych rastlin je vobec možné "uzivit" svetlom az do plodu.. dajme tomu 4x15W ledkami? je to max na predpestovanie?
Este by som rad vedel ci to dokaze zakvitnúť pod studenou bielou a potom uz viem, ze tam mam nahodit teplu bielu alebo si to viem zmenou svetla sam ovplyvnit a oddialit alebo urychlit nástup obdobia kvetu a plodu? v tomto som úplný amater a neznaly veci :)

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Lexter » 03 říj 2018 17:35

mato151 píše:
03 říj 2018 15:22
Lexter, vdaka za rozsiahlu odpoved.
takze nejakych 5-6 dospelych rastlin je vobec možné "uzivit" svetlom az do plodu.. dajme tomu 4x15W ledkami? je to max na predpestovanie?
Este by som rad vedel ci to dokaze zakvitnúť pod studenou bielou a potom uz viem, ze tam mam nahodit teplu bielu alebo si to viem zmenou svetla sam ovplyvnit a oddialit alebo urychlit nástup obdobia kvetu a plodu? v tomto som úplný amater a neznaly veci :)

Těžká otázka.

Uživit je to možné, protože všem nám tady pravidelně nakvétají sazenice pod studeným (grow) světlem. Ale myslím, že jsme tu nikdy nezjišťovali, zda ty květy i udrží, rozevře, nechá se opylit a udrží plody. Je tu moc proměnných a asi bych to nezkoušel na velkých druzích, ale na okraskách do pár cm. Velké druhy budou potřebovat výkon jako prase a tím myslím třeba 250W CFL bo sodík.

U paprik a rajčat si to sám světlem ani hnojením neovlivníš. Tohle není ganja u které je tento přístup esenciální. Paprika si jednou řekne: "a dost" a začne kvést nehledě na barvu světla. Jak moc a jak kvalitně je samozřejmě otázka jiná.

Vem si že tvé 4x15W ledky mají kolik? 4500lm? Dobře nastavené ti budou stačit pro jednu průměrnou rostlinu.

Hele, ono je to drsné, ale pokud chceš takto testovat, zkusil bych to na jedné rostlině o průměrné velikosti do 50cm nebo pár malých okraskách. Rozhodně 4 ledkami neuživíš tu malou armádu co tam máš upozorňuji, že neznám ty druhy co jsi vyjmenoval).

Ps.: Nadšení je super věc, ale tady bych kapku ubral volume a přivřel očička. Tvůj pokus bych vzhledem k dostupnému osvětlení dimenzoval mnohem menší.

Na každý pád to vidím pozitivně. Vezměme si příklady microgrowů marihuany někde v krabici pod domácími CFL do 32W. Taky to nějak funguje. No a hlavně... Přináší to radost, ne?

Ps2.: Klidně si založ někde nějaké téma jako Microgrow (nějaké tu tuším už i je) a podávej nám tam reporty. Mě osobně by to zajímalo. Podobný pokus jsem dělal, ale jen jako test hnojiva.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod chris » 05 říj 2018 18:57

Ono se to s ledkami sice pomalu, ale přecijen zlepšuje i u nás. Celosvětově má samozřejmě velký vliv legalizace travky v některých státech USA, vzniknul dost zajímavý trh pro nizkovýkonná domací řešení osvětlení, výrobci na to slyší a najednou se líhnou celkem zajímavá a cenově sympatická řešení. Viz než 100lm/W, slušná spektra, použitelná provedení, akceptovatelné ceny.
Jeden příklad z mnoha: https://www.qgbestledgrowlights.com/aboutqgleds
Tohle je skvělá věc pro každého zahrádkáře, konečně začíná být pro domácí salát a bylinky přes zimu a veškeré sazeničky během jara z čeho vybírat.

Ještě tak kdyby za stejné peníze byla podobná kvalita ke koupení i v cz. :( :(
Ale i u nás se to pomalu zlepšuje, pokud bych měl věřit číslům které udává prodejce tak pokud bych si měl stavěl box (nejen) pro předpěst tak třeby tyhlé pásky mi přijdou dost zajímavé, jen jim chybí krytí proti stříkající vodě. https://ledme.cz/led-pasky-proudove-hyb ... st-denn_bl

Mno a profi řešení, to je zase jiná kapitola. Třeba taková Valoya LightDNA. https://youtu.be/-vi65GyN01Q
Mno není to krása? :-)
Jen co jsem to uviděl tak došel k názoru že to nezbytně potřebuju :-)
A tahle myšlenka mi vydržela přesne tak dlouho, než jsem se pokusil zjistit kolik že asi tohle "světýlko" stojí :D

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Lexter » 06 říj 2018 10:12

chris píše:
05 říj 2018 18:57
A tahle myšlenka mi vydržela přesne tak dlouho, než jsem se pokusil zjistit kolik že asi tohle "světýlko" stojí :D

Jo, to je hlavní věc, která mě od specializovaných LED řešení odrazuje. Chce to ještě pár let.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Lexter » 10 říj 2018 18:00

A hele, víte co? Bude legrace:

Obrázek

300W, grow, bloom, full.

Je to sice čínská sranda, ale feedback vypadal velmi zajímavě (není to podměrák, vstup je reálně 290 - 300) a cena taky relativně přijatelná (aliexpress, fuck ebay). Tak jsem se rozhodl být pokusným králíčkem. Třeba si to omlátím o hlavu, třeba taky ne. Ale někdo za pitomce být musí, ne? :thumbup:
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti