Zdroje světla - který vybrat?

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Klocek » 20 bře 2018 16:17

fotky máš pěkné. Melouny jsou sice trochu táhle, ale ty mají tak 5dnů,ne? To se u okna spraví hned. Kajenský pepř a kozí pálíve rohy rostou samy. Jsou nenáročné. A pálivost plodů je přesně taková, jakou mám rád. :) Rostliny Kozínek jsou tak 50-60cm vysoké a 2 rostliny kořenový systém v 10L uživí. Do 5L jsem ale dával po jedné. Měl jsem ale jednu rostlinu KR v záhoně a ta byla vysoká tak metr. Lotos to zkusím ověřit znovu. Ale ty lusky ze záhonu moc nepálely. Bylo jich tak 3x tolik jak těch co byly v kyblu(15/10L), ale jak říkám, Pal nicmoc....

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Kendy » 20 bře 2018 18:10

Na té fotce je nejspíš popálenina od sluníčka. Poměrně velká. Je ti jasné, že když kytky "venčíš" a venku svítí slunce, tak se dávají do stínu?

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Klocek » 20 bře 2018 18:39

pěstoval jsem prvním rokem. Teď už mi to jasné je :) Mám pro ně již udělaný závoj z netkané tekstílie. Učím se stále

Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Aleš-Chilli » 20 bře 2018 19:13

Pro "Klocek" ."...závoj z netkané tekstílie" .Té černé nebo bílé(proti mrazíkům)??

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod chris » 20 bře 2018 19:13

@Klocek: vřelé díky za ukázkový příklad spáleniny sluncem. Ukládám si do sbírky studijních obrázků.
Naoplátku přidávám ukázkový příklad popálení chladem/mrazem (rajče, loni jak jsem začínal tak jsem si tehdá vůbec nebyl jistý jestli je to popálení od slunce přes poledne či mrazíkem nad ránem).
38909

A Lexter tu nedávno dával učebnicovou ukázku popálení umělým světlem při předpěstu:
45004

Když si to člověk porovná tak je dobře vidět jak je světelná popálenina vždy plošná, zatímco mrazová jde podel růstu krystalků ledu v pletivu a umirají roztřepené okraje.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 20x.

Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Pro Příspěvek od Klocek » 20 bře 2018 16:17

Příspěvekod Aleš-Chilli » 20 bře 2018 19:33

Melouny jsem sadil 9.3.2018 a fotka je z 19.3.2018 (10 dní). A jsou celou dobu na parapetu jižního okna a přesto se mi takhle táhnou. Už jsem koupil lampu na přísvícení jak jsem psal výše. Budu ji zítra instalovat. Snad to pomůže . Je to ledková lišta 54 cm(pokud se nepletu). Dám ji co nejníže nad jeden sadbovač a to ten s těmi melouny a chilli. Doufám že se přestanou ty melouny tak táhnout a pustí pravé listy. No a uvidím jak to pomůže chilli. Co to bude dělat a pokud se to osvědčí koupím další lampu. Jen lampa se spínacími hodinami je 1500kč. To se ty chilli dost prodraží. Ale ono to už začína přerůstat v koníček(moje první sezona) a u koníčků se investice počítají jinak :-) Prostě jesti to bude mít pozitivní efekt....tak přikoupím.

Rostliny Kozínek. Jak to vypadá máte fotky? Pokud možno i plodů.

"Měl jsem ale jednu rostlinu KR " Tím jste myslel(KR) ten Kozínek. A popisujete efekt že ta samá odrůda v kýblu a na poli může jinak pálet(3xvíce). Tak to jsem netušil. Ale začínám chápat to že do těch kýblů to sadíte na celou sezónu a nevysazujete z nich na záhon. Jaké další výhody( 1=pálivost) to pěstování v kontejnerech(kýblích) přináší. Proč jste se rozhodl pro pěstování v kýblích?

Pěstujete i melouny??

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Klocek » 20 bře 2018 19:52

chrisi, není zač. Přikládám ještě další :))

45766
45765

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Klocek » 20 bře 2018 20:47

Aleší, ty dny ještě nejsou světlé bůhví jak. Posl.dobou není moc slunečno, máš-li to u dvojskla, budeš tam mí za oknem taky chladněji.... Jestli máš pod oknem radiátor, možná chladněji nebude(zkus si to změřit dig.teploměrem). My u těch trojskel máme asi jen o 1 °C méně než ve zbytku místností, když je venku -25°C.... a to nemáme pod okny radiátory(pouze podlahové). To jen taková motivace utratit za okna o 10% více než za 2skla pro ty, co by chtěli kupovat nové okna.

S tím světlem tě chápu, taky jdu postupného vylepšování když vidím, že předchozí vylepšení bylo co k čemu. Tento pásek jsem kupoval http://www.dx.com/p/waterproof-72w-8000 ... 06#reviews
Je třa k temu dáky 12V a aspoň 5A zdroj. Raději 7A, aby to nejelo skoro furt na max.

Tu netkanou mám bílou :) A pravda, používám ji i proti mrazíkům. U stěny domu(moc tepla z ní ovšem nejde, neb je zateplena dost hodně :) ) jak je do -2°C tak ta netkaná to ochrání tam, kde se nedotýká rostliny. Obaluju tým i mladé stromky jak jsou v květu.

Spínací hodiny ti stačí ty za stovku, jak je prodávají semtam v Lidlu - ty mechanické. LED pásek stál 150kč(dle kurzu) a CD profil stojí tak 15kč metr. Gumu ze staré duše, pokud nemáš, tak buď koupíš za 60kč a máš toho na hodně metrů,nebo dáš cosi jiného(papír?) na ty kontakty , jak se na ně pájí drátky(jak se pásek rozstřihává). Lepidlo na nesavé stojí asi 60kč v lidlu.

Kozinky= kozí rohy :) Je to ten první kybel vepředu.
45740
Na poli byly KR(kozí rohy) o dost méně pálivé, jako ty v kyblu. Rostlina na poli byla ale o dost větší a měla tak 3x více plodů,než kterékoliv rostliny v kyblech. Čím si to vysvětlit nevím. Nehnojil jsem ji. Letos udělám pokus, že dám pár do záhona zase a jednu budu nehnojit.

Ano, do kyblů to dám a nechám v nich do podzima. Proč? bo slimaci do teho nelezu :) A nemusim se k temu zhybat(mám to na takovém stolu u stěny)

Melouny nepěstuji. Ačkoliv mě to už druhým rokem láká. Ale pěstuji asi 10 druhů zeleniny a mám několik stromků na starost, a protože moc pěstovat neumím(jsem začátečník. Celkově asi 4tý rok se zahradě věnuji), tak se učím za pochodu a mám pocit, že mi to přerostlo přes hlavu. Loni jsem instaloval nádoby na vodu, abych ji nemusel nosit od studny(usnadnění práce jsem věnoval mnoho času i na jiné výrobky). Zdokonalil jsem pěstování dýní, okurek a rajčat. Naučil jsem se ořezat jakžtakž stromky. Trochu jsem pochopil pěstování ředkviček, kedlubnů, mrkve, česneku. Ale spousta mi toho ještě nejde a čili papriky a papriky jsou jedny z nich. Loni to byla bída. Jak klíčení, tak vypěstovat aspoň 6lístků na rostlině(zdá se, že jsem se z loňských chyb poučil a letos je to mnohem lepší), nakonec hnojení rostlin(z toho mám letos ještě hrůzu stále). Teorii znám, ale nemám trpělivost(ty nervy) čekat, jak se rostlina zachová. Ona se nespraví hned, ale třeba až za dva dny. A co jak se nezlepší? Tak zase přihnojit? Nebo jen zalít, nebo nechat tak? Jsou to zkušenosti a znám pouze teorii. Nejsem hrůzou ochromen, ale je to v pěstování čili poslední překážka. U stromků jsou to zase postřiky, z čeho mám největší obavy a neznalost. A tak je těch informací tak strašně moc, a nemám je všechny ověřené, že jsem se zařekl, že další druhy zeleniny pěstovat nebudu do doby, než ty stávající zvládnu. A taky proto,že nemám už moc místa an ty melouny. Chci vysadit ven 30rostlin rajčat, ale protože nejsem si 100%jistý, tak jich mám 40 v kelímcích. KR chci 30 a mám jich 60(některé ještě klíčí na vatě). Předloni jsem měl 3 rostliny okurky salátovky. Plesnivělo to po pár kusech. Tak jsem se na to loni zaměřil, nastudoval to všechno, a loni z obavy vysadil 14rostlin a další 4rostliny měl do forotu. A bo bylo asi 250 okurek, tak jsem to vyhodnotil jako zvládnuté téma a letos jich dám na vatu jen 6 s tím, že 4 půjdou ven. Ale to mi zbyde ohromné množství místa na saláty, ředkvičky, kedlubny, cibuli, mrkev, pažitku :))) Ty melouny prostě příští rok,no...


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů