kvetináče

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: kvetináče

Příspěvekod Aleš-Chilli » 06 kvě 2018 14:40

Zdravím všechny. Mám takový dotaz na který jsem nenašel odpověď. Budu sadit chilli do stavebních kýblů 12 litrů po 1 sazenici.Všichni tady dáváte podmisky(pokud uvádíte). Sousedka mi poradila že díry na odvodnění vyvrtá 2xvedle sebe (kdyby se jedna ucpala a vedle sebe aby nebyly po obvodě pokud jsou kýble v mírném svahu lze otáčením kýble regulovat množství vody ve spodní části kýble) A z boku asi 2-3cm odspodu. A nasype nad úroveň děr keramzit na který přijde substrát. Pak pokud přelije přebytečná voda odteče děrami ale ty 2-3cm vody dole zůstanou(díry nejsou vespod ale 2-3cm odspodu). Keramzit vodu nasaje a předává ji substrátu. Prostě kýbl má i vlastní podmisku sám o sobě. Nevím jestli jsem to dost srozumitelně popsal tak to vyfotím a přiložím(dejte mi nějaký čas).Pokud je to srozumitelné. Pokud s tím už máte nějaké zkušenosti. NAPIŠTE. P.S. pro zjednodušení je to vlastně jako samozavlažovací květináč.Ten má taky tu nálevku na vodu ty 2-4cm od spodu a spodní část funguje jako podmiska a nejčastěji nějakým knotem se voda dopravuje do substrátu.Tady u kýblů není nalevka ale jen 2 díry vedle sebe(jsou menší tak 10mm v průměru a dvě pro sichr). Voda se lije klasicky zezhora a keramzit slouží místo knotů a toho mezipatra v kterém jsou knoty. Díry slouží jen jako odtok přebytečné vody)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: kvetináče

Příspěvekod chris » 06 kvě 2018 15:05

Mám takhle pár trvalek co potřebují hlubší kořeny celoročně na balkoně. Druhým rokem česnekovou pažitku a letos i libeček. V úzkém, cca 35 cm vysokém květníku, keramzitu dole tak cca 9-10 cm, přetokové otvory tak 2 cm pod horní úrovní keramzitu. V pohodě to tak i přezimuje, fotka z půky letošního února:
44861
Pro chilli či račata ten princip drenážní vrstvy taky funguje, není to sice moje preferovaná metoda pro kýble, ale fungovat to bude. Truhlíky na jednom rodinném balkoně jedou právě takto a pohoda. Chce to dobře odhadnout kolik dát drenáže a kolik vhodného substrátu vzhledem k typu rostlin (mělké vs hlubší kořeny) vůči velikosti a výšce použité nádoby.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: kvetináče

Příspěvekod MartinS » 06 kvě 2018 16:56

Chilli moc nemusi neustale machani korenu ve vode. Neni to bazalka...
Samozalevaci zalezitosti nebo jejich alternativy jsou na chilli nejmene vhodne. Osobne nechavam v podmisce trochu vody jen v extremnich vedrech, jinak zalevam tak, aby proteklo jen minimum nebo prebytecnou vodu vyleji.

Je mozne ze nekdo muze mit se samozavlazovaky dobre vysledky, obecne se to vsak kvuli uhnivani korenu nedoporucuje. Spis at kytka obcas svesi listy nez aby byla neustale prelita.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: kvetináče

Příspěvekod chris » 06 kvě 2018 18:35

@MartinS: pravě proto není metoda se spodní drenažní vrstvou v kyblech moje preferovaná metoda pro chilli (a ani pro rajčata), jsou snazší metody jak zajistit kořenům dostatek vzduchu. Ale když se správně navrství a dobře zvolí pozice a množství odtokových/větracích otvorů, tak funguje taky.
Pokud by se na vršek použil nějaký nevhodný těžký a hutný mix jemného substrátu, tak to chilli spolehlivě nedá, z drenážní vrstvy by se stala splavením drobných částeček bažina a z horní části přemokřené jíloviště skoro bez ohledu na počet otvorů.

Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: kvetináče

Příspěvekod Aleš-Chilli » 07 kvě 2018 01:34

Díky všem za dobré rady. Ono asi od těch otvorů nade dnem 2-3 cm upustím. Prostě dám mix substrátu,kompostu a dobré hlíny(promíchám). Substrát=jako základ, kompost=hodně se osvědčil stačí troška a všechno roste a plodí(dobré hnojivo na start) a hlína(aby to tolik neprosychalo). Díry pak vrtnu 3x v 1/3 odstupech po obvodu a to tak že provrtám celý roh=prostě díra zespodu i z boku(min od spodu) nejlépe propojené =celý roh odvrtaný nebo vypálený. Proto aby pokud kýbl stojí na spodních otvorech mohla přebytečná voda odtécti z boku.Min. odspodu aby dole nestála voda. Prostě pokud přeleju veškerá voda přebytečná ať spodem nebo bokem odteče. Co si myslíte o této klasické variantě =jen na chilli??? 1 ??? A jaký pomněr substrát,kompost,hlína dobrá by jste volili??? 2 ???

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: kvetináče

Příspěvekod Bacula » 07 kvě 2018 12:55

Míchám to přiměřeně-přiměřeně. Nejsme v lékárně, ani laboratoři. 😃
Bacula

Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: kvetináče

Příspěvekod Aleš-Chilli » 07 kvě 2018 14:24

Bacula píše:
07 kvě 2018 12:55
Míchám to přiměřeně-přiměřeně. Nejsme v lékárně, ani laboratoři. 😃
Joo přiměřeně. Ale aspoň přibližně jakého poměru se držet. A stačí substrát,kompost,hlína. Co přidat??

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: kvetináče

Příspěvekod OMO » 07 kvě 2018 14:48

Záleží na tobě kolik máš kytek a substrátu. Kdo má "love" sadí čistě do substrátu, ale ten něco stojí. Když dáš stejný díl substrátu, kompostu a hlíny myslím, že to bude pecka. Můžeš/nemusíš přidat písek, perlit a třeba hrst granulovaného hnoje. Díry na spodu a klidně i pár na boku cik/cak, aby to dýchalo.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů