Zdroje světla - který vybrat?

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Klocek » 08 úno 2018 21:04

Jak jsem zmínil CD profil, tak jsem zašel do šopy a vytáhl jsem tam jeden krásný kus, který se mi tam 5let opíral. Celková doba zhotovení asi 2.5hodiny(i s pověšením). Čistě jen těleso 1h50min. Nutno podotknout, že čas byl navýšen asi o 30min, jelikož jsem měl dva pomocníky ve věku 2 a 4 roky :D Vrtali jsme spolu, šroubovali, opilovavali :)
Nechal jsem na koncích volná místo pro patice T8- kdybych se jednou rozhodl tam dát T8. Plátek na křívočarce je na kov.

Zítra najdu nějaký kryt na tu elektriku, tak se nelekejte :)

Pokud má Din0 dobrou zkušenost s 2ma 120cm, tak na něj klidně dej. Příjde tě to na mnohem méně, než jsem psal já. Já mám zářivku 865 asi 20cm nad rostlinkama a ty na konci trubice(jak jsou patice) se naklání více ke středu zářivky. Budeš-li mít po stranách ještě 40cm, tak nevím nevím. Dej tam aspon 2x 150cm a trubice vůči sobě posuň na celou délku 200cm boxu.

44718
Nářadí potřebné k vytvoření díry pro patice T5

44719
Zapojení elektriky

44720
Celkový pohled

44723
Zkouška na místě

44721
V akci

44722
Pro ně jsem to dělal :)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod chris » 08 úno 2018 22:06

@Karliq: jo, je to v současnosti celkem bída, osvědčená klasika mizí z trhu a hotová led světla na spotřebytelském trhu jsou (nejen) pro naše použití dost bída, slušnou kvalitu světla člověk najde až u profi led řešení za hodně jiné peníze.
A ono vůbec, zářivky xxW/9xx se scháněj dost blbě, kdekdo preferuje cenu, málokdo kvalitu světla v místě kde lidé pracují/žijí. /865 je asi to nejlepší co se běžně na krámech povaluje pro naše účely. Taky jsem se s tím hodně potýkal, když jsem před pár týdny nakupoval přísvit.
Btw, OSRAM xxW/965 G13 LUMILUX BIOLUX nevypadá imho úplně špatně pokud člověk nesežene biovitalky.

Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod padr » 09 úno 2018 09:17

Pokud trváte na spektrálních zářivkách, porozhlídněte se v aquashopech. Tam mají speciálky (Hagen, Sylvania, Dennerle, ...) se zvýrazněným červeno-modrým spektrem, plnospektrální a pod. Dříve jsem je používal na svém akváriu, ale podle mého názoru se nevyplatí. Příliš mnoho peněz za málo muziky. Karliq má rostliny u okna a zářivky jen pro přikrmení, tam opravdu stačí ty 865. Jakmile vyleze slunce, tak to těm rostlinám stačí. Něco jiného by možná byl uzavřený growbox bez přirozeného světla, ale ani tam tomu moc nevěřím.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Lexter » 09 úno 2018 21:28

Můžu potvrdit, že i pod obyčejnými tornády které o spojitém spektru nikdy ani neslyšeli rostou rostlinky v pořádku i když mají k dispozici jen toto světlo. Musí však být o dostatečné intenzitě. 2x32W jsem použil na ploše 45x90cm.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Bacula » 09 úno 2018 22:49

Pánové, předem se omlouvám za svá následující slova. 😃 Všimla jsem si, že toto téma je jedno z nejživějších a to mě svádí k odpovědi na otázku v názvu tématu. Odpověď je: slunce. Ano, vím, že každý má jiné podmínky a možnosti, ale i tak mě připadá, že se za těmi všemi slovy o vattech, voltech, lumenech, vlhkoměrech a teploměrech ztrácí ty rostlinky. Jako by ony nebyly to nejdůležitější. Pochopil by nováček, že je možné vypěstovat rostlinky i bez boxu s umělým osvětlením, kde se měří všechny možné parametry? Je tu někdo, kdo pěstuje u okna na přirozeném světle a případně rostlinkám pouze přilepšuje přisvěcováním? Vím, že třeba Omo, Regulus mají naprosto ukázkové sazeničky, vyrostlé na přirozeném světle, věřím, že se najdou i další. Nebudu tu plevelit vlákno, připravím nové téma. Zajímalo by mně, kolik lidí pěstuje třeba s přísvitem, ale jejich rostliny mají přirozené světlo i sluníčko již od útlého věku. 😃
Nechci zpochybňovat svícení, význam má, ale není to to nejdůležitější.
Bacula

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Klocek » 09 úno 2018 22:56

tak od konce března se dá pěstovat i za oknem směrem na jih. Mám z loňska vyzkoušeno. Ale včil je krátký den a navíc mám trojskla s pokovením, takže jde dovnitř ráno a večer málo světla. I přes den, jak je slunce za mrakem, je v místnosti docela slabé světlo. Proto rostlinám svítím 2x36W. Asi od toho dubna to pak nechám zhaslé a možná jen pár hodin budu dosvicovat po ránu a navečer. V půli května to půjde vše ven. Až zase na podzim budu svítit bylinkám.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod chris » 09 úno 2018 23:53

Baculo, máš docela pravdu, třeba zrovna já mám světlo jen jako přisvit u okna.
Ale stejně tak má pravdu Klocek, leden-únor-březen je je světla i u JZ okna málo.
A pak je tu ještě to, jestli má člověk zahradu a v ní skleník, ideálně s vyhříváním, nebo musí kytky žit při v teple a relativním temnu bytu až do doby kdy přestanou mrazíky.

Ono, když nemáš zahradu, tak jakmile se člověk rozhodne koupit vůbec nějaké světlo na přisvit, tak se tím zároveň rozhoduje o tom, jaký drek mu bude strašit v bytě od podzimu do jara, když už to člověk koupí, tak je imho jasné, že to použije celoročně na bylinky, salát atp.

A to pak imho má smysl přemýšlet na věcmi jako: jak to vypadá, jaký úhel má reflektor, bude mi vadit pohled světlo co z toho leze, nesežere mne to zaživa prostřednicvím účtu za elektřinu, bude to jiskřit když to poleju vodou,...a v neposlední řadě taky jestli to bude kytkám stačit a jestli se kytkám světlo co z toho leze bude líbit.

Pravda ovšem taky je, že když to člověk všechno pěkně vydumá a sesumíruje, tak mu trochu zkazí náladu fakt, že to co si navymýšlel není k dostání, a i kdyby bylo, tak je, speciálně v čr, neakceptovalně drahé.

Ale od toho přeci právě máme rostlinky, abych si u nich člověk náladu zase spravil :-)

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Zdroje světla - který vybrat?

Příspěvekod Klocek » 10 úno 2018 07:28

Chrisi, k tomu vyhřívanému skleníku bych dodal ještě jednu věc. To vyhřívaní stojí násobně více, než svítit 2ma trubicema doma u okna. Skleník není nijak zaizolovaný. Je tam jen jednosklo. Někdo si dává bublinky na balení na ta skla, aby to trochu odizoloval. A stejně je od listopadu do února krátký den a chtělo by to aji v tom skleníku trochu přisvítit.

Navíc předpěst u některých čili paprik je nutný už od ledna. A jak už tam má člověk rozsvíceno pro papričky, tak proč tam nemít i bylinky,že? :)

Asi ideální je, když má někdo na to volnou místnost(částečně můj případ-momentálně nevyužívaný pokoj). Pokud nemá, tak je potřeba skloubit vzhled a užitnost z toho světla. Máme pokovené trojskla, síť proti hmyzu, otevřené žaluzie a záclony, takže jak se venku zatáhne, tak rožínáme světla. I když jsou pokoje orientovány na jih, tak i když venku pere kula, tak stejně je v domě trochu přítmí. Lze u toho v pohodě číst, ale shodli jsme se, že více světla by neuškodilo. Je to daň za zaizolovaný dům.
A tak když má někdo pěkný regál(ne takový hulvát jak jsem udělal do neobydlené místnosti- ale do obyváku bych ho udělal pěkněji. Tam ale tyto věci nechceme.), pěkné osvětlení, a ještě málo světla z venku, tak mu celodenní svícení pro rostlinky zlepšuje jas i pro lidi. Tam se to dobře skloubí. A finanční užitek se dá taky vyčíslit. 2x36W x 12h x 120dnů /1000 /sazba za kWh(u mě 2kč)=207kč za elektřinu navíc. Salát stojí v akci 10kč, jinak tak 20?kč. Jestli vypěstuju za ty 4měsíce 10salátů, tak mám cosi jako bio salát a zaplacenou elektřinu. Zkouším i květák, pek.zelí, ředkvičky, pažitku. Tak jestli se mi podaří vypěstovat přes zimu ještě další zeleninu a bylinky, tak se mi splatí i náklady na osvětlení a regály za 2 roky (mě to moc nestálo). Pěstovat si to doma, když se vychytá nějaké optimum, je lepší, než když to pěstuje pod světlem nějaký velkopěstitel. On spotřebuje na tu jednu kytku tu samou elektřinu, ale pak se musí tato zelenina ještě převést do obchodu a z obchodu.

Navíc je to zábava. Mohu tlemit na TV(spotřeba elektřiny), nebo hrát hry na PC(elektřina), nebo si číst u lampičky... člověk at dělá co dělá, vždy spotřebovává elektřinu. A ze zeleniny mám navíc užitek. A navíc v zimě to svícení vydává teplo, které se drží doma. O toto množství se snižuje účet za teplo. Nutno dodat, že je to bráno v elektrokotli. Většina lidí má levnější zdroj tepla(plyn,dálkové topení, tuhá paliva, tepelné čerpadlo). Ale i tak to není zcela promarněná elektřina(v zimě).

Ti, co mají pasivní dům(my jen nízkoenergetický), ti musí uvažovat doslova i nad zdrojem světla. Od obyčejných žárovek by se mohli v přechodných obdobích "uvařit". A pro ty s PD je takové přisvěcování rostlinkám doslova součást zdroje tepla. PD většinou nemá klasickou otopnou soustavu-nemají topení ani podlahovky. Využívají pasivní příjmy ze slunce a z běžících el.-spotřebičů(pračka, PC, lednička, bedna, osvětlení...)


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů