Led osvětlení

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
Uživatelský avatar
Artush
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2011 22:53
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Artush » 14 úno 2012 20:17

noo je to možné že to je podvod :/ nevim nevyznam se v tom jenom okrajově i když bych měl :( ty počty atd.. sem bral z netu co lidi ukazovali jak na to ...

lituju že sem ty ledky kupoval kdybych raději tehdy čuměl rovnou na ebay hned by to bylo lepší a hoodněkrat levnější

tak zkusil jsem obejít rezistor a opravdu to přidalo na síle světla, ale zas nechcu aby se po tydnu ledka odvařila i když řikaš že mam na nic zdroj tak to je stejně fuk :/

jinak nesmiš čekat práci profesionála :) ...

předělám to a dám vědět jak jsem dopad

a diky že ses ozval :) mohl si ale trošičku dřív :D

Uživatelský avatar
Chilli.tk
Stálý člen
Příspěvky: 226
Registrován: 08 kvě 2011 22:35
Reputace: 4
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Chilli.tk » 14 úno 2012 22:25

Ahoj :tiphat:
hele šlape to ne? svítí to a roste to - tak tomu dej šanci, časem můžeš přehodnotit cos udělal dobře a co špatně a předělat to.
Stejně je to experiment: doporučuji stránku fatalii.net kde je fórum a ty ledky tam kluk jede celkem slušně:-)

Čau

Chilli.tk

Uživatelský avatar
Artush
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2011 22:53
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Artush » 14 úno 2012 22:25

no tak zitra si bydu hrát a nahrazovat rezistory za menší
rostlinky budou na okně snad jim to bude stačit do odpoledne :(

kolista
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2011 07:28
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod kolista » 14 úno 2012 22:43

Při snižování hodnoty rezistorů nedoporučuji překračovat maximální proud udaný výrobcem pro daný typ LED. Dojde k ohřívání a zkracování životnosti. Optimální je použít nějaký multimetr na změření skutečnýcgh hodnot.

YonYcz
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 13 úno 2012 19:17
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod YonYcz » 15 úno 2012 08:29

kolista píše:Při snižování hodnoty rezistorů nedoporučuji překračovat maximální proud udaný výrobcem pro daný typ LED. Dojde k ohřívání a zkracování životnosti. Optimální je použít nějaký multimetr na změření skutečnýcgh hodnot.
můžeš prosím vysvětilt jak odpor, zapojený do série k diodám omezuje proud????? odpor v sérii dělí NAPĚTÍ v tomhle zapojení si dioda vezme takový proud, jaký potřebuje, když tam odpor nebude, a bude mít správné napětí, žádné překračování proudu se nekoná! takže překračování napětí vede k zvyšování proudu - to je ta správná závislost!

teoreticky proud zvýšíš tím, že do ní dáš vyšší napětí - tím ji přetížíš.. krátkodobě to snese, nebo se jí sníží životnost řádově klidně i na 1/10 předpokládané (třeba na 5-10k hodin místo 50k hodin) když ji provozuješ přetíženou = dúležité je také chlazení, pokud se přehřívá je jasné že nevydrží dlouho, pokud ji chladíš, může být i trochu přetížená a nemusí to mít výrazný vliv...

cituji z Wikipedie: "Elektrický proud je ve všech místech sériového obvodu stejný, protože v sériovém obvodu nejsou uzly a větve jako v paralelním obvodu, elektrický proud se nerozděluje." My tu máme samozdřejmě serioparalerní zapojení = ale to znamená, že v každém z těch x seriových zapojení je stejný proud, ale v uzlech se rozděluje do větví = každá větev má takový proud, jaký potřebují ledky v dané větvi tzn řekněmě 0.06-0.07A celkově tedy v 6ti větvích protéka ze zdroje proud 6x0.06-7A na odporu...


další citace z wikipedie:
K výpočtu lze také použít Ohmova zákona

R = U \ I

kde U je napětí na koncích vodiče a I je proud procházející vodičem (pro nás proud procházející danou větví ledek).
Slovem odpor se označuje také pasivní elektrotechnická součástka, jejíž správný název je rezistor, a která se vyznačuje jedinou vlastností - elektrickým odporem.


Zapojení odporu před ledku je ve své podstatě správné, dá se tím do strohé míry nahradit proudový zdroj... Odpor má však takovou fuknci, že se na něm dělí napětí, podle protékaného proudu... Protože u ledky i malá změna napětí velmi výrazně ovlivňuje proud... ale to neznamená že tam dáme takový odpor, aby se na něm ztratilo půlka napětí ze zdroje, a ledky pak místo 2.5V dostávali jen 1.5V! správně je to tak, že dejme tomu máme zdroj 19.2V a chceme na něj dát jednu jedinou ledku, která potřebuje 2.4V... 19.2V - 2.4V = potřebujeme úbytek napětí 16.8V při 0.06Aledky.
R=16.8/0,06=280ohm cca 2W pro jistotu... Tohle zapojení má takovouhle funkci: ze zdroje teče 19.2V, všechno je ok, ledka má 2.4V a žere 0.06A.. něco se stane.. zdro dá 20,2V... ledka by tak dostala při svém proudu 0.06A napětí místo 2.4V z ničeho nic 3.4V což by znamenalo že jí proteče najednou místo 0.06A třeba 0.15A což by ji spálilo, ale tím že se jakoby zvedá proud, zvedá se úbytek napětí na odporu! protože úbytek napětí je podle ohmova zákonu závislý na protékajícím proudu když si však vynásobíme odpor 280ohm proudem ne 0.06A (což je 16.8V) proudem 0.15A dostaneme úbytek napětí 40V = což vede k tomu že do ledky se prostě nikdy nedostane větší napětí, než je to, co má, protože už při malilinkatém nayvýšení proudu třeba i jen na 0.07A znamená že se na odporu ztratí hned nějaký volt navíc, a ledka dostane míň a když dostane míň napětí, prostě ji nejde vzít si víc proudu.. Ledka je tím pádem "stabilizována" pro svoje napětí a tak si bere proud jaký má....

Takže.. ve výsledku.. buĎ dát na 19.2V místo 8mi ledek 9 (i ledka je ve své podstatě jen odpor, akorád svítí a vede jen jedním směrem :sm: ).... budou mít o trošku nižši napětí a ikdyž se něco stane nějak to zakolísá tak se max rozsvítí víc, ale pořád v normě a nezhoří... a nebo tam dát 8 diod a odpor, který vezme tak ty 2V při nominálním proudu....efekt to bude mít = bude to zabezpečeno a částečně proudově chráněno... ale dát tam odpor 120ohmů, kterým docílíte toho, že se na něm ztratí 7V z 19 a pak máte na 8mi ledkách 1.5V na jedné místo na 2.4...

Takže shrnu to, pokud nechceme investovat přímo do proudového zdroje, (což je drahé, limitující a přesně určené k dané aplikaci , ne že si pak nedejbože rozmyslíte že chcete přidat 5 ledek; nebo si koupíte laboratorní zdroj s nastavitelným proudem na výstupu - to jsou ale tisíce) můžeme (mely by jsme) dát před ledky odpor... ale správně navržený a vypočítaný :jalapeno: :thumbup:

Jak jsem řekl nejsem ale na 100% úrovni elektrotechnika... ale studoval jsem to, tak si snad něco pamatuju :) samo uvítám i kritiku, protože sám ledky chci provozovat..
Zrovna jsem koupil 500 ledek, a chystám se cca na 120W ledkovýho světla :) jak vše bude, dám vědět výsledky! (bohužel jsem se probral tak trochu v sezóně, a mám strach že nestihnu předpěst - chci dávat do velkých květňáku ven na zahradu.. ale když budu svítít 120W ledkama na cca 15-20 kytek 12-16 hodin denně, snad to doženu :smart: )

YonYcz
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 13 úno 2012 19:17
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod YonYcz » 17 úno 2012 18:14

Artush píše:no tak zitra si bydu hrát a nahrazovat rezistory za menší
rostlinky budou na okně snad jim to bude stačit do odpoledne :(
Mělo to nějaký úspěch? :whistle:

Uživatelský avatar
Artush
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2011 22:53
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Artush » 18 úno 2012 12:57

minimalní.. na ty "0.5W" jsem tam dal 47 Ohm odpor a nic moc jen se jedna modra odvařila :| ... měl jsem to nechat být..
teď čekam na ledky z ebaye a přidělam je tam... odešla mi i řada červenych ale jinych nevim proč asi převařene ale daj se nahradit nic nestály tak uvidim... kraviny. asi koupim sodikovku a bude.

YonYcz
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 13 úno 2012 19:17
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod YonYcz » 19 úno 2012 00:02

No.... napadá mě snad jen, že by ten zdroj na prázdno mohl dávat o dost víc, než těch 19.2V... měřák asi nemáš co?


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 hostů