Bonchi - bonsai chillies

Pokročilé techniky pěstování chilli
skWor
Stálý člen
Příspěvky: 114
Registrován: 20 led 2014 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Bonchi - bonsai chillies

Příspěvekod skWor » 11 říj 2015 20:02

Tak minulý týden jsem nezavřel větrání ve foliovníku a mráz mne za to potrestal.
Dorset naga od OMA, ač obsypaná plody, tak listy komplet spálené. Tak jsem plody očesal a pokusil se z nagy a jednoho tasmana udělat bonchi. Tasman - měl i nespálené listy, tak hned nasadil na nové a pokud jsem se dobře díval, tak už nasazuje na květy. No nebudu jej v tomto omezovat. Naga, asi byla spálená moc. Zatím se nic neděje, ale doufám, že to holka dá. Má takovej krásnej kmen. Prostě ideální na bonchi.

FOTO:
27539

DETAIL
27540

NAGA
27541

Otaku
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 12 říj 2015 10:02
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Bonchi - bonsai chillies

Příspěvekod Otaku » 23 říj 2015 00:45

Ahojte,

papriku (mám aj čili, ale ako bonsai som zatial upravoval len regulérnu sladkú papriku) ako bonsai som začal pestovať len nedávno, ale pestovaniu bonsajov sa venujem niekoľko rokov. Aj keď sa považujem ešte vždy za začiatočníka, rád by som sa podelil o pár postrehov. Viem, že "zakladateľ" tohoto spôsobu pestovania fatalii na svojej stránke píše, že bonči nemá pravidlá a samozrejme dá sa to pestovať aj tak a nič sa nestane. Ak ale chcete skutočný bonsaj z čili rastilny, ktorý aj bude estetický (teda v zmysle tradičnej estetiky bonsajov) je dobré zachovať pár princípov, tu by som ich zhrnul do pár bodov:

A. rastlina a jej vzhľad.
Vzhľad je to čo robí bonsaj bonsajom. Pre dosiahnutie dobrého výzoru a rastu rastliny je dobré uplatnovať pravidlo priestorového usporiadania. Toto pravidlo spočíva v tom, že z každej vetvy nechávame rásť len dve vedľajšie vetvy. Paprika má tendenciu vyhánať na jednom koncovom mieste vetvy, či kmeňa viacero výhonkov. Toto spôsobí prehustenie koruny a v podstate obmedzí živiny pre jednotlivé vetvy, lebo sa rozdelia medzi viacero výhonov. Preto je dobré nežiadúce výhony odstraňovať a každú vetvu nechať vetviť len do dvoch vetiev. Je dobré toto vyštipovanie robiť tak, aby vetvy neprerastali smerkom k hlavnému kmeňu, či sa nekrížili, takto sa oberajú o svetlo. Vetvy by mali teda obecne smerovať radiálne von od kmeňa. Samozrejme pri špecifických tvaroch bonsajov sú vetvy vedené jedným či druhým smerom. Vždy je však snaha, aby mala každá vetva svoj priestor a nekrížila sa s ostatnými. Celkový habitus stromu a koruny by mal tvoriť trojuholník, ktorý sa rozširuje smerom k zemi. Výnimkou je štýl savanového stromu (vzhľad podobný akácii), kde je báza trojuholníka naopak na vchole koruny, ktorá je plochá. Teda dôležité je nechať radšej menej silných konárov, ktoré sa budú rovnomerne vetviť do tenších, ako nechať korunu nepresvetlenú, takto vzniká zvhľad zelenej guče, čo nepripomína prírodný strom.

B. technika
Základné tvarovacie techniky, ktoré používame je strihanie a ohýbanie (zvyčajne drátom). Strihanie je u papriky dobré robiť tak, aby z odstrihnutej vetvy neostával trčiaci pahýľ (pokiaľ to nie je náš zámer a necheme vytvoriť tzv. mŕtve drevo). Ak vetvu len zakracujeme, je dobré nenechávať vetvy príliš dlhé, keď sa na vetvi objavia puky, je možné potom vybrať tie, ktoré povedú vetvu novým smerom a dodajú jej tak zvlnenie alebo "pohyb". Dlhé rovné vetvy nepôsobia prirodzene. Podľa mojích skúseností znáša parpika strihanie veľmi dobre a nie je ani nevyhnutné používať ošetrenie cu-pastou, rany po strihu sa hoja veľmi rýchlo.
Pokiaľ ide o drátovanie, videl som viacero ukážok bonči, kde bolo drátovanie robené nesprávnou technikou. Drát bol napríklad príliš tenký a nahusto vinutý, teda okrem toho, že bude škrtiť konár, nepridá ničomu. Silné vetvy je treba ovíjať hrubým drátom a bez ohľadu na hrúbku vetvy a drátu je treba robiť vinutie pod uhlom 45stupňov voči osi vetvy tak, aby sa vetva zbytočne z vinutia nevyšmykla, ale tiež, aby nehola zbytočne škrtená. Hlavným účelom drátovania je, že nám drát umožní ohnúť vetvu do požadovanej polohy a zároveň pôsobí ako jej podpora, aby v tejto polohe ostala rásť. U papriky je vhodné časté a pravidelné predrátovanie, aby nám na vetvách neostali zvytočné jazvy. Predrátovanie opakujeme dokým sa poloha, ktorú chceme dosiahnuť nezafixuje rastom vetvy.
Dobré obecné rady k tvarovaniu drátom (od 03:09): https://www.youtube.com/watch?v=JS7NNCBnjow" onclick="window.open(this.href);return false;
Čo sa týka pokročilejších techník, ako je vrúbľovanie a tvorba mŕtveho dreva, nemám s nimi skúsenosti, ale myslím, že vzhľadom na výborné regeneračné schopnosti papriky by to nemal byť problém.

C. substrát a polievanie
Fatalii dporučuje ako substrát akadamu, mne sa osvedčila lacnejšia varianta - teramol ktorý som vo pomere 1:1 zmiešal s organickým substrátom. Organický substrát musí byť hrubšieho zrna ako teramol (teramol má zrno 1-3mm), ideálne sú drobné kúsky kôry a hrubšie drevené piliny, malé kúsky dreva, či pardajkové vetvičky. Keďže teramol výborne drží vodu, stačí aj menej častá zálievka ako pri pestovaní v hline.

Tak nech sa darí a nech vám rastú!

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Bonchi - bonsai chillies

Příspěvekod Zrzek » 23 říj 2015 13:01

poučné, rozhodně to tady někteří pěstitelé ocení :thumbup:

devmixil
Nový člen
Příspěvky: 46
Registrován: 31 kvě 2013 13:44
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Bonchi - bonsai chillies

Příspěvekod devmixil » 03 lis 2015 16:43

Nějak to tady utichlo :) .. dávejte výsledky .... :thumbup: pokusy :thumbup: omyly :thumbup: :D

zkusil jsem svoji první, je to kříženec habanera s jolokii,takže na bonsai řekl bych nevhodná,ale přišla mi první pod ruku ... ještě mám nachystané 2 černé perly,čekám na květináčky,než mi dojdou,od těch si slubuju dost,snad se chytne aspoň jedna.

Tuhle mám týden po zasazení, je to letošní rostlinka,bohužel je vysoká,ale na zkoušku vpohodě :) ... Chytla se hned,což mám radost,už jí začínají rašit lístky :) co se týká mechu,tak ten vypadá zatím oká,dokonce na něm pozoruju,že prosperuje,vše ukáže čas :thumbup:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

ondo
Stálý člen
Příspěvky: 161
Registrován: 03 úno 2015 08:30
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Bonchi - bonsai chillies

Příspěvekod ondo » 17 lis 2015 13:09

Taakze Dorset Naga prezila! Uz aj nahadzuje kopu novych listov, za par dni presadim do noveho bonsai kvetinacu, vyzera, ze znej daco bude:)
Kedy je dobre zacat s drotikmi tvarovat konare? Najprv by som ich asi nechal nech maju aspon 10 cm, zastrihaval ich nech su nahusto a az potom?
A este, vyhonky ktore su "vnutri" blizko kmenu, je dobre ich odstranovat?

27871

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Bonchi - bonsai chillies

Příspěvekod Erben61 » 18 lis 2015 00:20

Ahoj, jeden z předchozích pisatelů píše, že to tu utichlo. No pravda u mně je taková, že zatím není nic moc čím se pochlubit. Jednu rostlinku jsem poničil při drátování :jalapeno: druhá nějak nevydejchala procedury který jsem ji provedl při přesazení, :dunno: tj zakrácení kořenů a narušení kořenového balu- abych ji dostal do mělké misky. Pravdou je, že jsem ji přesadil a po několika dnech jsem odjel na 5 dní pryč. Ač jsem ji bohatě zalil po návratu byla zvadlá a po opětovné dvoudenní péči už se nechtěla vzpamatovat .Udělal jsem chybu, že jsem ji nepřenesl do verandy, nechal jsem ji v bytě jen jsem ji dal k zemi aby byla v relativně menším teple. Teplota nebyla až tak kolem 20 stupňů jsem myslel , že bude v pohodě. No mám ve hře ještě asi 2 rostlinky uvidíme zda se povede přesazení. Vlítnu na to hned jak skončím turnus a budu mít čas. No tak ať se Vám daří lépe ve svém konání než mě. A ať pálí. :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

ondo
Stálý člen
Příspěvky: 161
Registrován: 03 úno 2015 08:30
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Bonchi - bonsai chillies

Příspěvekod ondo » 18 lis 2015 19:55

Nevydrzal som a musel ho uz dneska presadit do noveho domova:) Takuto peknu misku som nasiel niekde v pivnici a nachvilu som porobil pracu okolo domu a vytrhal som mach zo zamkovej dlazby:D aspon na nieco je to dobre:D
Co nanho poviete? Uz teraz sa mi paci :)

27878

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: Bonchi - bonsai chillies

Příspěvekod MartinS » 18 lis 2015 21:15

Vypada to krasne, ale ten mech ti podle me doma nevydrzi, protoze bude moc teplo a sucho. Treba se ale pletu.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů