Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod JurassicChilli » 13 črc 2016 16:39

OMO píše:no nevím když tahám rajčata na podzim ze země a vidím ty mega kořeny, tak ty papriky se můžou jít klouzat. Jinak důvody jsou tam vypsané. Je to odolnost vůči některým nemocím, kterými papriky trpí.
Aha, tak to je možné. Trochu som pozabudol, že už som asi 10 rokov nepestoval rajčatá na záhone. :-) To ja mám presne naopak. Keď na jeseň vysýpam kontajnery v ktorých som mal kríčkové rajčatá odrody Karla, tak idú zo zeme ľahko. Bal sa hneď rozpadne a koreňový systém je asi tak polovičný oproti kontajnerovanej paprike.

Uživatelský avatar
Jahodove_pyre
Stálý člen
Příspěvky: 247
Registrován: 21 čer 2016 10:40
Reputace: 229
Obrázky: 0
Bydliště: Čelákovice

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod Jahodove_pyre » 14 črc 2016 06:12

S delkou mas mozna pravdu, v tom pripade tak 2 x 6 mesicu, ale nepodcenoval bych hydroponii ani v nejmensim ;) von takovej sodik 400W, to uz.je poradny slunce a to neberu v potaz ty vetsi wataze :)
Always hard way

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod OMO » 14 črc 2016 10:54

Jahodove_pyre píše:S delkou mas mozna pravdu, v tom pripade tak 2 x 6 mesicu, ale nepodcenoval bych hydroponii ani v nejmensim ;) von takovej sodik 400W, to uz.je poradny slunce a to neberu v potaz ty vetsi wataze :)
výkonově asi jo, ale stačí mi ty hydroponické rajčata a papriky přes zimu a je mi jasný výsledek, zlatá hlína a slunce. :wave:
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod Erben61 » 31 črc 2016 17:31

lobo píše:
BigVD píše:Tak mi pokus o křížení nevyšel. V pátek jsem si připravil dva květy na Samičí rostlině P. de Padron, ale musel jsem počkal až se mi rozevřou květy na Samcovi RoF. V sobotu ale pršelo, takže jsem se na zahradu nepodíval a v neděli mi žádný z rozevřených květů neposkytl pyl. Napadlo mne, že bych samce nahradil Gold Cayenne, ale pyl mi (pravděpodobně po dešti) neposkytla žádná z kvetoucích rostlinek. Tak snad příště. :)
Jo s pylem je to alchymie. Člověk si v hlavě navymýšlí kombinace co s čím skřížit a pak ve finále zjistí že nemá potřebný pyl :-D

Protože jsem dnes ve vrátnici zaznamenal jednu rostlinu plnou pylu a druhá měla super květy chutě jsem se pustil do práce. Přitom jsem zjistil, že 3 dioptrie už mám asi moc dlouho takže budu vlastníkem, nejméně 4 dioptrií. No jen dva obrázky-----matka zatím neznámá opožděnka ( prapůvodně Thai Bankogk Ulpriht X otec Cascabel.

33067
33066
Zkusil jsem zatím 3 květy zítra na noční možná dám další :dunno: :jalapeno: :jalapeno: :jalapeno: :thumbup:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod JurassicChilli » 31 črc 2016 17:47

Každý deň urobím 1-2 krížence. Väčšinou je matkou nejaké chilli (Korál, Beros, Cayenne red) a otcom kápia Radmila F1. Kríženie chilli medzi sebou ma až tak neberie. Chcel by som získať kríženca s väčšími, šťavnatými plodmi, ktoré by pálili, preto dávam ako otca tú kápiu. Lenže všetky krížence opadávajú. Myslíte, že by to mohlo byť tým, že kápia Radmila je sama hybridom a má možno sterilný peľ, ktorý nie je schopný oplodniť kvet inej odrody? Alebo je v tom niečo iné? Už sa pomaly bojím, že keď sa mi aj nejaký kríženec udrží, tak nestihne dozrieť. Zachvíľu tu máme studené noci a papriky budú dozrievať pomalšie ako teraz.

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod lobo » 31 črc 2016 17:53

JurassicChilli píše:Každý deň urobím 1-2 krížence. Väčšinou je matkou nejaké chilli (Korál, Beros, Cayenne red) a otcom kápia Radmila F1. Kríženie chilli medzi sebou ma až tak neberie. Chcel by som získať kríženca s väčšími, šťavnatými plodmi, ktoré by pálili, preto dávam ako otca tú kápiu. Lenže všetky krížence opadávajú. Myslíte, že by to mohlo byť tým, že kápia Radmila je sama hybridom a má možno sterilný peľ, ktorý nie je schopný oplodniť kvet inej odrody? Alebo je v tom niečo iné? Už sa pomaly bojím, že keď sa mi aj nejaký kríženec udrží, tak nestihne dozrieť. Zachvíľu tu máme studené noci a papriky budú dozrievať pomalšie ako teraz.

Těžko říct proč tomu tak je. To je loterie a vysoká hra přírody. Já třeba osobně když jsem dělal leots nové crossy tak jsem několikrát jako matku použil odrůdu Bhut Jolokii Chocolate nanesl na ní hromadu pylu a přes to to vždy opadalo. Kdež to kdžy jsem pylem z Bhut Jolokie Choco nalíčil květ Naganěra tak se to krásně chytlo. Usoudil jsem že Bhut Jolokia choco nechce býti matkou ale je to samec jako hovado !! Což je samozřejmě kravina :-D :-D

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod BigVD » 31 črc 2016 18:15

Já včera nakřížil Aji Lemon x White Ghost a čekám jestli se chytí. :) Původně měl být otec Dorset Naga, ale nedokázal mi dát pyl..
Jinak mám dva plody Pimiento de Padrón x Ring Of Fire.. teda myslím, že dva.. v tý spleti větývek a listů jsem našel jen jeden označenej plod. :D
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod Erben61 » 31 črc 2016 19:46

JurassicChilli píše:Každý deň urobím 1-2 krížence. Väčšinou je matkou nejaké chilli (Korál, Beros, Cayenne red) a otcom kápia Radmila F1. Kríženie chilli medzi sebou ma až tak neberie. Chcel by som získať kríženca s väčšími, šťavnatými plodmi, ktoré by pálili, preto dávam ako otca tú kápiu. Lenže všetky krížence opadávajú. Myslíte, že by to mohlo byť tým, že kápia Radmila je sama hybridom a má možno sterilný peľ, ktorý nie je schopný oplodniť kvet inej odrody? Alebo je v tom niečo iné? Už sa pomaly bojím, že keď sa mi aj nejaký kríženec udrží, tak nestihne dozrieť. Zachvíľu tu máme studené noci a papriky budú dozrievať pomalšie ako teraz.
Nemám zkušenost, čistě můj názor vedený selským rozumem a infomacemi ze všech možných oborů. Čím šlechtěnější jedinec, tím složitěji se rozmnožuje a kříží. Takovej Punťa Voříšek když vobskočí Astu Pouliční tak jsou kříženečci jedna radost, Jakože je nějaká paprika hybridem nemusí znamenat, že je sterilní. Možná bych vzal jako ukazatel kolik vytváří semen.Když chceš velký plody vezmi nějakou chilli , annumku s velkými plody která má slabší pal, je jich dost a šmrncni zas ostrou annumkou nebo Habanerem, ty nejsou obecně zřejmě tak choulostivý. Tak bych postupoval já, taky jako začátečník.Vím, že ty jsi letitý zahrádkář a pěstitel. :thumbup:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů