Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod BlueShark » 04 čer 2016 16:00

Že to je generace a kolikata chapu, ale ta F1 je tedy stále první kříženec, přitom by přeci méla být ustálená ne?
Aby ji mohli prodávat a bylo to to co to má být... Jsem z toho jelen :-)

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2183
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4463
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod Pedro » 04 čer 2016 16:07

Není ustálená. Proto se prodává stále dokola F1. Teoreticky, máš-li stejnou samčí a samičí rostlinu, Tak ti z toho padá stále totožná F1.
Ale musíš mít rodiče geneticky čisté.

Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod BlueShark » 04 čer 2016 16:34

A to je to proč to řeším, když budou geneticky čisté rodiče tak bude stále F1 a jelikož NAGANERO vzniklo od dvou geneticky čistých odrůd a vznikl F1, tak pokud budou i nadále mezi sebou jen NAGANERA F1, bude to uz jen F2 jo? Pořád a pořád... Nebo každým rokem F3456... F2 je správně už pořád je to tak?

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2183
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4463
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod Pedro » 04 čer 2016 17:13

Ne, pokud budou mezi sebou naganera F1, tak každé F2 bude jiné, protože se vlastnosti dál mění. Je třeba dělat selekci plodů požadovaných vlastností. A kdo ví jak čisté byly odrůdy, ze kterých vzniklo. Takže na tohle bych nespoléhal. A hlavně F1 ti dá F2, ale každá rostlina bude mít jiný mix genů, protože by jsi musel mít semínka jen z jednoho plodů a i tak ti to nezabezpečí stálost odrůdy, tak musíš vybírat. Je to popsané v samostatném vlákně. Tak a končím tady s plevelením lobovi.
Edit: Proto se pěstují další generace, aby se odrůda ustálila.

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod lobo » 04 čer 2016 17:55

BlueShark píše:A to je to proč to řeším, když budou geneticky čisté rodiče tak bude stále F1 a jelikož NAGANERO vzniklo od dvou geneticky čistých odrůd a vznikl F1, tak pokud budou i nadále mezi sebou jen NAGANERA F1, bude to uz jen F2 jo? Pořád a pořád... Nebo každým rokem F3456... F2 je správně už pořád je to tak?
Bluesharku uniklo ti téma Breeding kde je vše řádně popsano. Ať už slechtis odrudu backcrossingem nebo selekci vždy je to na dlouhá léta jelikož ustalena generace se da považovat az F8 nejlépe F13 ale jak říkám precti vlákno Breeding a budes vedet

Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod BlueShark » 04 čer 2016 18:09

Kdysi jsem ho četl, ale nějak se mi to v hlavě rozprsklo :-D Mrknu díky :-)
Naposledy upravil 1 dne Holu; celkem upraveno 4x.
Důvod: Přesunuto do odpovídající sekce

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod BigVD » 27 čer 2016 07:19

Tak mi pokus o křížení nevyšel. V pátek jsem si připravil dva květy na Samičí rostlině P. de Padron, ale musel jsem počkal až se mi rozevřou květy na Samcovi RoF. V sobotu ale pršelo, takže jsem se na zahradu nepodíval a v neděli mi žádný z rozevřených květů neposkytl pyl. Napadlo mne, že bych samce nahradil Gold Cayenne, ale pyl mi (pravděpodobně po dešti) neposkytla žádná z kvetoucích rostlinek. Tak snad příště. :)
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod lobo » 27 čer 2016 07:31

BigVD píše:Tak mi pokus o křížení nevyšel. V pátek jsem si připravil dva květy na Samičí rostlině P. de Padron, ale musel jsem počkal až se mi rozevřou květy na Samcovi RoF. V sobotu ale pršelo, takže jsem se na zahradu nepodíval a v neděli mi žádný z rozevřených květů neposkytl pyl. Napadlo mne, že bych samce nahradil Gold Cayenne, ale pyl mi (pravděpodobně po dešti) neposkytla žádná z kvetoucích rostlinek. Tak snad příště. :)
Jo s pylem je to alchymie. Člověk si v hlavě navymýšlí kombinace co s čím skřížit a pak ve finále zjistí že nemá potřebný pyl :-D


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů