Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod OMO » 14 led 2016 17:29

Jen přídám že 99% je až v F8, v našich podmínkách 8 let

28062
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

miky
Stálý člen
Příspěvky: 189
Registrován: 05 led 2016 01:52
Reputace: 22
Obrázky: 0
Bydliště: Jižní Morava

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod miky » 02 úno 2016 00:25

Zdravim, letos se na krizeni urcite nechystam, nemuzu ale rict ze by me nezajimalo. Uvazuju o tom ze bych pristim rokem zkusil slechtit odrudu pro domaci pestovani (rodice bych vybral z co nejmene narocnych odrud) ovsem s dobrou palivosti. Moje otazka smeruje ke generacim. Kdyz bych skrizil rostlinu A a B, a nasledne seminka vysel mel bych rostlinu AB, jeji potomci by byli AB (ted jiz F1) a az jejich potomci bud A nebo B? Abych tomu zabranil tak bych rostlinu AB F1 opet opyloval rostlinkou B a vybral plody odpovidajici krizencum AB. Teoreticky by vznikly i plody BB ale ty bych snedl. Ted bych mel ovsem stejnou situaci jako u F1. Jak z toho zacarovaneho kruhu? Asi nekde neco chapu spatne.
Moje první pěstování - Miky 2016 | You love it even it makes you cry.

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod OMO » 02 úno 2016 21:04

miky píše:Zdravim, letos se na krizeni urcite nechystam, nemuzu ale rict ze by me nezajimalo. Uvazuju o tom ze bych pristim rokem zkusil slechtit odrudu pro domaci pestovani (rodice bych vybral z co nejmene narocnych odrud) ovsem s dobrou palivosti. Moje otazka smeruje ke generacim. Kdyz bych skrizil rostlinu A a B, a nasledne seminka vysel mel bych rostlinu AB, jeji potomci by byli AB (ted jiz F1) a az jejich potomci bud A nebo B? Abych tomu zabranil tak bych rostlinu AB F1 opet opyloval rostlinkou B a vybral plody odpovidajici krizencum AB. Teoreticky by vznikly i plody BB ale ty bych snedl. Ted bych mel ovsem stejnou situaci jako u F1. Jak z toho zacarovaneho kruhu? Asi nekde neco chapu spatne.
V ideálním případě:

1 rok zkřížíš 2 odrůdy, vznikne F1. Výsledek zatím nevidíš.
2. rok F1 vysadíš a hybrid se ti líbí, tak pokračuješ. Vybereš nejpěknější plody a z nich F2 semínka.
3. rok F2 vysadíš a tady už se začnou rozpadat geny všemi směry. Z rostlin, které se podobají tomu co chceš vybereš semínka F3, zbytek nejde na chov ale jen do omáček. Tady už je potřeba hodně kytek, aby bylo z čeho vybírat.
4. rok F3 vysadíš a postup opakuješ až do F8. To si na 99%

Během toho se ti tam nesmí připlést pyl z ničeho jiného, takže kytky opylujou jen sama sebe. Pokud bys v mezi kroku křížil zpět s některým z rodičů tak je to tzv. backcrossing co už je vyšší dívčí. Tohle vysvětlení bych nechal na někoho zkušenějšího.

v neideálním případě se ti to třeba u F4 rozpadne tak že nenajdeš nic co by se ti hodilo abys mohl pokračovat a musíš se vrátit třeba do F2 a začít znovu. Někdy ani F1 není zajímavé tak není důvod pokračovat na F2, ale nejlépe začít úplně znova.

Klidně mě opravte.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

miky
Stálý člen
Příspěvky: 189
Registrován: 05 led 2016 01:52
Reputace: 22
Obrázky: 0
Bydliště: Jižní Morava

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod miky » 02 úno 2016 23:54

Děkuji, teď už tomu rozumím, viděl jsem to trošku složitěji. Tak třeba jednou.. :)
Moje první pěstování - Miky 2016 | You love it even it makes you cry.

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod lobo » 27 kvě 2016 11:34

gandalf píše:Musíš tu potřebnou vlastnost upevňovat znovu "B". Ale to musí být geneticky čisté, ne že to jsou potomci sousedních kytek! To vůbec nepíšu o tom, že jde přímo vkládat určitou požadovanou sekvenci do genového řetězce /genom chilli je popsán/.
V tom případě by bylo asi nejlepší kdyby "B" byla neustále přezimována je to tak ?

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2130
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2439
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod gandalf » 27 kvě 2016 12:09

To není potřeba. ale předpokladem je "čisté osivo".

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod lobo » 27 kvě 2016 13:01

gandalf píše:To není potřeba. ale předpokladem je "čisté osivo".
Jasnačka to jsem pochopil. Určitě, dá se rostlina B každý rok klíčit znovu a pěstovat separátnět ak aby byla čistá ale když člověk nemá tu možnost separace tak mě napadlo, že přezimování původně čisté rostliny B by tento problém aspon na pár let vyřešilo.

Letos se právě chystám začít s Breedingem a zjištuju si co a jak. Ale zjistil jsem že na mém odrůdovém lsitu co letos mám jsou 90% totální hybridy :-D Asi nejstálejší odrůdou kterou nejspíše použiji jako rostlinu B bude odrůda Naraja Picante. Jako rostliny A Zvolím Bhut Jolokii Chocolate, která by měla být F5 ( taže nic moc) a Jays Peach Ghost Scropion tuším F6 a pak tu Naraju chci skřížit s totálním hybridem Naganera F1 jako test co z toho vyleze. Já vím že ty hybridy nejsou moc ideální ale když mám zahrádku plnou hybridů nemám jiné zbytí :dunno:

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2130
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2439
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod gandalf » 27 kvě 2016 19:42

Ale počítej s tím, že to trvá léta a výsledek je nejasný.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 hostů