Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2128
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2435
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod gandalf » 12 pro 2013 22:13

Jj, já tě neodrazuju, jen jsem reagoval. Já sám si taky s tím hraju :-)

glorei
Nový člen
Příspěvky: 45
Registrován: 08 čer 2013 20:57
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod glorei » 08 kvě 2014 21:07

Tak teď mě napadla jedna taková věcička, co takhle si vyšlechtit papričky malé ali hodně pálivé? :) Třeba zkřížit Trinidad Morugu s Black Pearlem? Lze to vubec, když Trinidad je Capsicum Chinenses a Black Pearl je Capsicum Annum? Nemuselo by to být špatné, malé červené a ďábelský pálivé :) Dle tabulky to jsou hybridy částečně úrodné...Jen mě to napadlo...A příklad, když už bych si s tím chtěl pohrát a vyzkoušet si to, tak vlastně hybrida z těchto dvou rostlin by mi měl už vyrůst při zdárném opýlení z potomstva těchto dvou odrůd?

Uživatelský avatar
DarthVikta
Stálý člen
Příspěvky: 503
Registrován: 04 kvě 2013 10:09
Reputace: 769
Obrázky: 0
Bydliště: KM City

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod DarthVikta » 06 srp 2014 00:41

@glorei: 01.08.2014 jsem opyloval dva květy Black Scorpion Tongue (F) Trinidad Scorpionem (M), přičemž jeden květ odpadnul a jeden stále drží, takže bych řekl, že křížení Annuum x Chinese je poměrně bezproblémové. Jaká ovšem bude pálivost zjistím až příští rok... Pokud to bude stát za to, tak dám každopádně vědět :)

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod JuraS. » 05 zář 2014 09:23

To křížení se stane jen pokud to cíleně udělám já štětečkem a nebo to zvládne samovolně příroda tím, že v uzavřeném prostoru zaúřadují přírodní opylovači ? Nemůže se to stát bude-li mít ve skleníku někdo 4 rozdílné druhy a vedle skleníku včelín, že mu včelky pilně "ojedou" všechno dohromady a nakříží to přírodně ?

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3821
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod MartinS » 05 zář 2014 10:44

Urcite se to muze stat. Proto vetsinou kdyz chce nekdo udrzet cisty druh ma jen jeden druh rostlin v jednom skleniku a nejlepe jeste site proti hmyzu a opyluje to rucne. Ja bych na to tedy nervy nemel. Pak se da asi uz zarucit na 100% ze semena z techto rostlin nebudou hybridni.
Kolega mel take v jednom prostoru vice rostlin a i kdyz zamerne nekrizil, tak se mu to zkrizilo.
Sazel jsem od nej pouze seminka z kulatych plodu a rostou mi z techto semen od kulatych perel po berani rohy. Celkem 4 druhy/tvary....

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod JuraS. » 05 zář 2014 11:48

Ptám se proto, že jsem četl o těch největších pálivkách jak vznikali nakřížením. Tak mě napadlo jak by to dopadlo vzít tak 3 rostliny od každé z těch nej a nechat je v uzavřeném skleníku se včeličkami ať se vzájemně překříží. Co by z toho asi vzniklo ?

Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod Colostomizer » 05 zář 2014 12:32

JuraS. píše:Ptám se proto, že jsem četl o těch největších pálivkách jak vznikali nakřížením. Tak mě napadlo jak by to dopadlo vzít tak 3 rostliny od každé z těch nej a nechat je v uzavřeném skleníku se včeličkami ať se vzájemně překříží. Co by z toho asi vzniklo ?
Všelicos.

Křížení a šlechtění rostlin není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Výsledkem by měl být kříženec, u kterého budou potlačeny negativní vlastnosti rodičů a zvýrazněny ty pozitivní. Navíc by měl být geneticky stabilní, což většinou není. Speciálně potomci už dříve mnohokrát křížených variet by stabilitou moc neoplývali. Lze doporučit pouze pěstitelům, kteří tomu chtějí věnovat několik budoucích let a nebojí se nejistých výsledků ...


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017


Uživatelský avatar
stalker251
Stálý člen
Příspěvky: 300
Registrován: 16 pro 2012 00:33
Reputace: 18
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod stalker251 » 09 pro 2014 22:17

Za mna osobne radim krížit navzájem len stabilné odrody, s preukazanú genetiku , vtedy stači relativne f5 na 99% čistotu.
Pri vzájemném kríženi hybridných odrod pod hranicu f5 , vzniká silná nestabilita finálneho kríženca co sa farby a tvaru týka. A vtedy je rastlina aj pri F7 nestabilná což si možeme všimnut pri Fatalii gourmet jigsaw. Kde jukko krýžil fatalli red neznámeho genotypu a TS morugy red odhadem s f3 genotypem.
Sám osobne pracujem na niekolkých vlastných hybridoch, a dost sa genetike sa rozumím. Je to rozdil kde ti vnikne nová odroda mutáciu bez nakrýžena inej vzorky a ked sa ti nakrýži náhodne alebo cilene. Celé je to veda , které potrebuje hodne místa a času. Kdo toto nemá nech sa radšik iba obyčajne pestuje.
http://www.youtube.com/user/stalker2512?feature=mhee" onclick="window.open(this.href);return false;


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů