Přezimování chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Kendy » 09 dub 2018 09:13

Podmínky pro celoroční pěstování opravdu nemá každý. Limitující je už často jenom to světlo. O prostoru ani nemluvě.

Jak asi chceš dát na parapet květináč se vzrostlou kytkou? Byť zastřiženou. Já třeba na parapet nedám ani 7 litrový květináč. Parapet není tak široký, aby tam květináč nějak rozumně držel. A to mám polovinu kytek v 15 litrových.

No a když je musím tak jako tak přesadit do menšího, ořezat kořenový bal, tak je pro mě lepší to rovnou zkusit v chladu.

Nicméně ano. Když je místo a světlo, tak je lepší (bezpečnější-více kytek přežije) zimní pěstování, než hibernace.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 09 dub 2018 09:40

Tak podmínky má skoro každý, ale jak bylo psáno, je to o svetlu, teplotě, místu a zvolení vhodného druhu.
Hodně rostlin umí i to, že pres zimu neroste, občas shodí listí a pritom jsou v teplotách 15-20 °C a není to ani hibernace ani pěstování pres zimu. (treba praetermissun a fatalky mi takhle zimovaly doma) a ted krásně na tom samém míste doma obráží, rostou jak zběsilé. :-)
Pokud pěstuješ doma, není třeba obrovských kvetináčů, pokud máš místo, pleskni to do velikého, jinak není treba, ale musíš mít zkusenost s hnojením, zalévaním atd...
Já mám 3 roky staré rostliny treba v litrovém kvetníku, ale pokud nemáš praxi tak to nezkoušej, snadno prehnojís, prelijes, nebo naopak preschnou.
Na balkone to samé Jala v 6,5 l kvetniku bylo mensi než v 3,5 l kvetníku, ale človek nemůže mit referenční vzorek o pár rostlinách, tak to ber s rezervou. Co se týká zimovaní, tak proč to nezkusit, bud vyhodis rostlinu hned, nebo prezije... každý máme trochu jiné podmínky. Stačí malý pruvan a už rostlina co u tebe poroste u mě zajde...

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod chris » 09 dub 2018 13:31

V tom případě jedna otázečka na zkušené: sklepní kóje.
Teplota nejde pod nulu, v zimních měsících bude celkem optimálně jen těsně nad nulou, ovšem na podzim a na jaře během dne bude teplota jen o něco níže než venkovní teploty.
A naprostá tma. Instalace přísvitu není možná z důvodů které neovlivním.
Vlhkost odhaduju přiměřená, brambory v tomto prostředí nevyschnou, ale zato během 2,5 měsíce vytvoří 25-30 cm klíčky.

Mám velké pochybnosti že Je nějaká šance na to aby tohle chilli kytka dala, tj. že by zůstala dostatečně dlouho hybernovaná aby ji nevadilo že nemá 4-5 měsíců vůbec žádné světlo. Má smysl to zkusit nebo je to předem prohrané?


chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod chris » 09 dub 2018 21:27

Dík, tím pádem to stojí za pokus, tedy pokud se teplota udrží dostatečně nízká. Zkusím tam začátkem podzimu vrazit nějaký teploměr se záznamem min/max hodnot a uvidí se jestli se to bude pohybovat v použitelném rozmezí.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 09 dub 2018 21:51

Určitě se vyplatí v tomto směru experimentovat! Jestli má rostlina zajít, nebo ji dát šanci na život? Mně se to vyplatí, mám papričky celý rok a rostliny mohly i zajít, ale více než 3/4 vždy přežije, bud v hybernaci nebo pěstování celoročně. Je to na Tobě. :-)

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod honzek86 » 09 dub 2018 22:43

To je fakt :) max se ti stane, že budeš na jaře vyklepávat pár plesnivých květináčů. Já to tak asi zrobím taky, že na pokus přezimuji od každého druhu jednu, ovšem bez velkého očekávání. Když se zadaří, budu mít radost ;)
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod chris » 09 dub 2018 23:14

Tak jedna z balkonovek půjde na celoročku indoor určitě, už proto aby bylo okolo vánoc i něco čerstvého na chroupání. Stejně jako loni, kdy to následně po novém roce nedala jen kvuli nevyřešeným škůdcům z venkovního prostředí. Moje chyba, loni jsem začínal.
A druhá (chin5col) bude už od začátku okenní celoročka, někdy tento týden půjde přesadit do finálního indoor malého květináče.
Ale mít možnost odhybernovat do další sezóny i další kytky by byla fajn, uvidíme.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů