Přezimování chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
PlantChilliToChill
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 20 bře 2018 14:10
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Nová Dubnica, Slovensko

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod PlantChilliToChill » 07 dub 2018 07:42

Dobrý deň! :tiphat:
Pozorne som si preštudoval úvod tématu od zrizence a aj dosť príspevkov a neviem čo ďalej. Rád by som aby mi chilli prezimovalo ale trochu, teda, dosť sa bojím presadzovania a zastrihávania. Ohľadne presadzovania neviem ako ho uskutočniť, lebo ja budem mať rastliny v zemi, teda bez kvetináča (ešte cez plodné fáze, nie v zime) a takýto prípad som tu ešte nevidel. Z priestorom kam dať rastliny hybernovať problém bude s teplotou. U nás v byte je stála teplota okolo 22 stupňov minimum, a pokiaľ to znížim ešte vyše tak tu asi zamrzneme (15 stupňov, bŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕ, zima!). Ďalej si nie som úplne istý tým že ich mám z cca metra a pól zastrihnúť na 15 cm! Veď to budú asi 10 krát menšie! Jáj ešte k tomu dodám že idem prezimovať iba tri rastliny, a to: Habanero Chocolate, Jalapeno Chichimeca a Trinidad Scorpion Butch Taylor.
Za všetky odpovede popredu ďakujem! :thanx:

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Bacula » 07 dub 2018 08:36

Ahoj, rostliny vyjmuté z volné půdy jsem zimovala. Moje poznatky: Lepší je je připravit na přesun do květináče dříve. Tak, aby v něm ještě chvíli pobyly venku, než půjdou do domácího prostředí. Ideálně je přesazení práce pro 4 ruce, je třeba opatrně obrýt, připravit květináč s trochou zeminy, potom opatrně přizpůsobit bal velikosti květináče a zasadit. Jak jsem psala, u rostlin, které jsem takto připravila dříve, nastane pak menší šok při přesunutí domů, než když je přesadíš těsně předtím. Korunky jsem trochu ostříhala, ale ne moc, nemám podmínky pro chladné zimování. Zimováním Jalapena bych se osobně nezabývala, ale je to samozřejmě na tobě.
Naposledy upravil 1 dne Bacula; celkem upraveno 7x.
Bacula

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod JurassicChilli » 07 dub 2018 10:53

To čo popisuješ nie je zimovanie, ale pokračovanie pestovania cez zimu. Zimovanie je udržovanie rastliny vo fáze vegetačného pokoja pri teplote 5-10°C. Pri zimovaní je dobré skrátiť rastlinu na tých 15 cm ako píšeš, ale pri pokračovaní pestovania v teple cez zimu to nemusíš robiť. Môžeš ju len trochu pristrihnúť aby sa ti zmestila do priestoru kde ju plánuješ v zime pestovať. No a nemal by si zabudnúť ju pred presunom dnu dokonale zbaviť škodcov. Z vonku si veľmi ľahko do bytu zavedieš všelijakú háveď, ktorá sa v chránenom prostredí bytu veľmi rýchlo rozmnoží, pretože tam nemá prirodzených nepriateľov.

Mimochodom 15°C to ešte nie je žiadna zima. To máme doma v zime bežne. Zima začína byť až od nejakých 9°C. :-D

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Bacula » 07 dub 2018 11:19

No jestli má tazatel bytové podmínky, určitě nebude zimovat v pravém smyslu slova. Jde mu o uchování rostlin přes zimu a na to jsem mu popsala mou zkušenost přezimování v bytě. Také se zajímal o přesun z volné půdy, který mám vyzkoušený.
Bacula

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod JurassicChilli » 07 dub 2018 11:43

Bacula píše:
07 dub 2018 11:19
No jestli má tazatel bytové podmínky, určitě nebude zimovat v pravém smyslu slova. Jde mu o uchování rostlin přes zimu a na to jsem mu popsala mou zkušenost přezimování v bytě.

Bacula, ty si to napísala správne a presne. Ja som reagoval na príspevok PlantChilliToChill. Len som mu chcel vysvetliť, že vlastne nebude zimovať, ale že bude ďalej pestovať ako napríklad TeaRacer, ktorý pestuje v byte aj cez zimu. Chcel som ho len upozorniť, že medzi zimovaním v chlade a pestovaním cez zimu v teplom byte je rozdiel, pretože sa mi podľa jeho príspevku zdalo, že si tieto dva spôsoby pestovania trochu mýli. Napríklad pri chladnom zimovaní nemusí byť svetlo, zatiaľ čo pri pestovaní cez zimu v teple musí byť dostatok svetla. A rozdielov by sa našlo viac. Napríklad v hnojení. Pri chladnom zimovaní sa nehnojí, ale pri teplom pestovaní cez zimu musí normálne prihnojovať aby mu rastliny rástli a plodili. To samé s polievaním. Pri chladnom zimovaní stačí poliať raz za dva týždne, ale pri pestovaní v teple musí zalievať hoci aj každý deň ak má v byte suchý vzduch a ak si to budú rastliny vyžadovať.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 07 dub 2018 13:19

Já jen doplním, že pěstuji celoročně v bytě, ale také mám rostliny v chladném zimování....
Zalévam jednou za 14 dní a tento tyden jsem zjistil že mi je nejaky dobrak prendal o metr vedle a zlomil nejaké vetve. :(

PlantChilliToChill
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 20 bře 2018 14:10
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Nová Dubnica, Slovensko

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod PlantChilliToChill » 07 dub 2018 19:57

JurassicChilli píše: Zimovanie je udržovanie rastliny vo fáze vegetačného pokoja pri teplote 5-10°C. Pri zimovaní je dobré skrátiť rastlinu na tých 15 cm ako píšeš, ale pri pokračovaní pestovania v teple cez zimu to nemusíš robiť. Môžeš ju len trochu pristrihnúť aby sa ti zmestila do priestoru kde ju plánuješ v zime pestovať.
Veľmi ďakujem za radu aj ohľadne prezimovania ale hlavne ohľadne toho kedy rastlina hybernuje a kedy je ďalej pestovaná. Pri podmienkách u nás v byte to vyzerá asi skôr na pestovanie aj cez zimu. Teplota tu neklesne pod 22 stupňov. Ale bude problém s miestom kam rastliny dať, lebo svetla je u nás už teraz málo ako aj miesta. Dobrá správa je ale že u našich v dome je miesta dosť a teplotu majú dosť chladnú aj keď neviem či až tak extrémnú ako 8 stupňov. Tak ja teda neviem :dunno: .
Za všetky odpovede popredu ďakujem! :thanx:

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod honzek86 » 09 dub 2018 07:33

Já jsem taky rád, že tu JurassicChilli ten rozdíl vysvětlil ;) jako začátečníkovi se mi to taky často plete. Nutno podotknout, že tu občas někdo mluví o pěstování přes zimu a omylem to nazve zimováním a začínající chillenec v tom má potom chaos. Spíš mě v souvislosti s tím napadá otázka, která se přímo nabízí: Přoč vůbec zimovat v chladu, když můžu pěstovat pŕes zimu? Jen kvůli úspoře místa, nebo to má i jiná pozitiva? Podmínky pro celoroční pěst má skoro každý, ne? (pokojová teplota + nějaké okno) - až na ten prostor, chápu, to může být problém.
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů