Přezimování chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
Ossip_Zadkin
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 22 led 2015 17:10
Reputace: 3
Obrázky: 0
Bydliště: Mělník

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Ossip_Zadkin » 23 říj 2017 19:20

Zdravím, leto jsem sázel trochu pozdě, tak mi pár rostlinek ještě plodí s kvete, vypadá to na druhou úrodu. Dal jsem je na nejslunnější okno a dal nad ně osvětlení (4x 10w) - Stumpy kvete jak blázen, Red Savina a Naga Morich v těsném závěsu:-) Jen Banana Sweet nějak chcípá:) Do skleníku jsem schoval 2 nejlepší rostliny Squash Jamaican Yellow, které jedou už druhou rundu papriček, nedávno jsem sklízel již dozrálé pod osvětlením (cca. 1 měsíc), přikládám fotku. Ocením každou připomínku či nápad. J434194341843417434154341643414434134341243411

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod honzek86 » 26 říj 2017 15:08

Zkoušeli jste někdo udržet přes zimu papričky na jiném okně, než jižním? Já totiž jižní nemám ani jedno :jalapeno: na východním bude asi v zimě paprsků nejvíce. Několik hodin budou chytat slunce a potom už jen denní světlo ...
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod chris » 26 říj 2017 17:32

Základní problém je ten, že okolo zimního slunovratu v našich zeměpisných končinách vychází slunce až dost daleko na jihovýchod (a zapadá už dost daleko na jihozápad) a že délka slunečního svitu není ani celých 8 hodin, a to ještě jen za předpokladu dost placatého horizontu.
Takže bude extrémně záležet na výšce okna na terénem, nestínící okolní zástavbě a placatosti horizontu (o počasí nemluvě).
V nějakých ideálních podmínkách by to imho šlo (dobře izolující pásová okna někde na vrcholu svahu obráceného k východu, ideálně horská bouda nad zimními inverzními mraky), ale v typických situacích je to imho bez přísvitu tak na přezimování s výrazným ostříháním, nikoliv na celoročně plodící rostlinu.
btw, letos začínám, mám k dispozici okno na JZ a i tak plánuju na zimu a předpěst nějaký ten, byť slabší, přísvit.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Bacula » 26 říj 2017 22:12

Zkoušeli jste někdo udržet přes zimu papričky na jiném okně, než jižním? Já totiž jižní nemám ani jedno <E>:jalapeno:</E> na východním bude asi v zimě paprsků nejvíce. Několik hodin budou chytat slunce a potom už jen denní světlo .

Mistrem na takové pěstování je tu Tea Racer, podívej se do jeho vlákna, s úspěchem pěstuje i na severním okně.
Bacula

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 26 říj 2017 22:40

ANo, dá se to i na severním okně, ale teploty jiste pod 20 °C a ihned u okna bez záclony. Jinak na západním okne mam rocotto, cayene, citrusy a ok.
Rostliny rostou pomalu, maji sytě zelené listy, ale jde to. :-)

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Erben61 » 27 říj 2017 07:38

Ahoj. Můžu přidat trochu specifickou zkušenost a to z vrátnice. Mám tady chilli dá se říct celoročně, některé celou vegetační dobu a některé tam přesouvám z venku někdy třeba v průběhu září. Okna jsou na severovýchod a teplota průměrně kolem 20 stupňů. Specifikem je to že se v místnosti svítí i minimálně půl noci, zbytek tedy jen lampičkami. Ale moje zkušenost je taková, že kytky obecně a to nejen chilli mi tam roste bez problémů, rostliny si totiž zimní deficit světla ,,vezmou" z umělého svícení. Záleží samozřejmě jak která, některá si s tímto poradí lépe a některé se to dvakrát nelíbí. Když stagnuje dobrá, když chřadne tak to většinou zlikviduju. Pěstování přes zimu, přímo u okna bych se nebál, ovšem neočekávejte od toho bůhvíjaké výsledky, ale když vezmete kytku zvenku včas, dříve než začne jevit známky žloutnutí a masivnějšího opadávání listů a rostlina má třeba nasazeno na druhou úrodu množství plodů a má tendenci do toho třeba i kvést, dá se v pohodě sklízet na Vánoce čerstvé chilli , až do ledna. Někdy musím kvůli místu některé kytky zlikvidovat, protože se mi pak už potkávají se sazenicemi. Mojí zkušenost bych uzavřel, zkoušet, zkoušet a nenechat se odradit jedním,dvěma nezdary. Kytky jsou přizpůsobivé a adaptabilní....což je vlastně totéž :angry1: he Zdar vašim chilli počinům. :wave: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod honzek86 » 27 říj 2017 08:02

Díky všem za reakce :) takže to asi půjde ... musím dohledat ta Tea Reacerova vlákna a načíst to tam.
chris: na východním okně mám právěže placku jak sviňa ;) proto by to tam asi jít mohlo ... horizont je daleko, žádná zástavba, jen dlouhý lán pole. Západ i sever je vesnice a baráky, tam je to horší ...
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

tydzej
Stálý člen
Příspěvky: 521
Registrován: 05 říj 2017 12:27
Reputace: 1654
Obrázky: 0
Bydliště: Chudčice, 247 m.n.m.

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod tydzej » 15 bře 2018 21:59

Ahoj všem, mám dotaz na zkušenější pěstitele. Na podzim jsem dával poprvé cvičně přezimovat asi 15 rostlin, chinesky, annuumky i jeden Aji Lemon Drop. Otestoval jsem chladné zimování v severní místnosti s teplotou cca. 12-13°C. Některé to bohužel nezvládly, neošetřil jsem u nich řezy, tak postupně uschly. V tuto chvíli jich zbylo 9ks, většině se daří dobře. Nicméně mám tady tři kousky, které se zatím nedaří tak nějak probudit. Jsou živé zelené, na podzim seříznuty na cca. 20-30cm, mají malé pupínky, ale i dlouhodobější přesun do místnosti s teplotou 18-22°C na jižní okno se neprojevuje. Ostatní již mají nové výhonky. Máte nějaký tip co dělat? Nebo mám být v klidu a čekat? Dík...


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů