Přezimování chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod JurassicChilli » 27 bře 2016 20:09

Čerstvým substrátom nie je myslené, že musí byť nutne vyrobený tento rok. V odbornej literatúre sa pod pojmom "čerstvý substrát" myslí substrát zásobený živinami v ktorom ešte nebolo nič pestované. Takže kľudne môže byť 1-2 roky starý. Ono je možné, že niektoré živiny dlhším skladovaním vyprchajú, ale tie tam aj tak potom dodáš hnojivou zálievkou, takže to nie je žiadna tragédia.

Čo sa týka tvojej rastliny na fotke, tak ja by som ju určite zrezal. Na tých vytiahnutých tenkých konárikoch ti to aj tak plodiť moc nebude a ak áno, tak sa ti bude rastlina lámať pod ťarchou plodov. Nechal by som len 4 najsilnejšie kostrové konáre a tie by som zastrihol za štvrtým, alebo piatym púčikom. Orientuj sa podľa toho, či sa v pazuchách tvoria silné púčiky, ktoré vytvoria mocné konáre. Takto z fotky nevidno aké púčiky tam máš.

Ideálne by bolo presadiť rastlinu do väčšieho kvetináča. Ak túto možnosť nemáš, alebo nechceš sadiť do väčšieho, tak rastlinu vytiahni a orež po celom obvode ostrým nožom tak 1/3 koreňového balu. Zasaď do pôvodného kvetináča a vzniknutý priestor dosyp čerstvým, vyhnojeným substrátom. Rastlina pustí do čerstvého substrátu nové korene a naštartuje rast.

cunak
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 26 bře 2016 18:31
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod cunak » 27 bře 2016 21:22

Díky všem za názor. Rostlinu jsem dnes přesadil, pohnojil a ořezal. Jsem zvědavý na výsledek. Pokud ne, tak se zastavím do World of chilli a nakoupím novou sazenici. :-)

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod MartinS » 29 bře 2016 18:13

Tak jsem se asi rozhodl, do te lonske zeme asi namicham tohle:
https://www.eva.cz/zbozi/ZAH00839/npk-h ... uanem-5kg/
Podle me by to melo v pohode stacit.

Neco malo jsem mel na dne toho 1kg baleni toho sameho hnojiva co uz jsem tam dal(ale tak male mnozstvi, ze to ani nestoji za rec), tak to alespon nebudu michat.

Jinak vsechny rostliny z lonska, co jsem mel doma a na chodbe, jsem dal vcera ven na balkon a uz to tam necham.
Budto to prezije, nebo ne. Mrznout uz by nemuselo :-)

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod honzek86 » 25 zář 2017 09:26

Ahoj,
prosím o zkušenosti - co se stane, když se pokusím o přezimování papriček v teplejším prostředí, než 15°C? Konkrétně to bude cca 18-21°C (pokojová teplota). Je to moc? Může se stát, že bude růst i přes zimu, ale zase neubude v další sezóně rodit? Mohl bych je šoupnout do sklepa, tam ale není moc světla, tohle mi přijde jako lepší varianta ...
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 25 zář 2017 09:40

Já tak část papricek mám. Připrav se, opadájí nekteré listy. Papricka bude rost pomalu nebo stagnovat, bude hrozit riziko že ji přeliješ. Musím zajistit maximum svetla, minimum teploty -) Nekteré prežiji a dokonce plodí, s uspechem pestuji nekolik let pár druhů, co plodi a rostou nonstop. Nejlepe se dari Jamaice Yellow, mam 3, dve z nich jsou na severním oknu. Vyzkousej, uvidís.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod MartinS » 25 zář 2017 10:25

Ja mam zkusenosti takovou, ze mam kytky v chodbe, kde je pres zimu 12-15°C a maji tam trochu svetla ze severniho okna.
Prostriham je, nektere dost brutalne. A zalevam jak si vzpomenu. Spis mene nez vice. Vetsinou tak 1x tydne. Nekdy treba i po desti dnech.
Rostou trochu stale, dokonce i plodi. Plody jsou ale malinke. Pak v Kvetnu presazuji do vetsiho kvetniku/textilniho kvetinace.

Take jsem mel jeden kousek v praci na skrini, tam je vyrazne tepleji a pres den se tam sviti jeste zarivkami, kdyz je pracovni den.
Mel jsem takto Peito de Moca. ROzrostla se silene, ale nove vyhonky byly tenke. Podarilo se mi ji celou prevezt zpet, ale pak jsem ji stejne zkratil.
Protoze vitr na balkone by ty vetve stejne polamal. Krasne obrazila a hodila slusnou porci plodu.

Uživatelský avatar
Ondřej Liška
Stálý člen
Příspěvky: 117
Registrován: 14 zář 2017 20:04
Reputace: 147
Obrázky: 0
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Ondřej Liška » 25 zář 2017 10:40

Tea Racer píše:
25 zář 2017 09:40
... Nejlepe se dari Jamaice Yellow, mam 3, dve z nich jsou na severním oknu.
Zrovna hledám, jaký druh bych mohl zasadit na jižní okno již teď a mít z něj aspoň minimální užitek i v zimě. Trefil ses mi do myšlenek. Děkuji

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 25 zář 2017 10:48

Je to třeba vyzkouset, každy máme jiné podmínky. Na jižním okně máš více možnosti, ale pozor na sálavé teplo a suchy vzduch z radiatorů, to zabije skoro každou kytku. Nutno takovou kytku jeste umístit do obalu pro kvetník, nejlepe kameninového. Black olive plodí statečně, TS peach také.... a mnoho dalsich u mne.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů