Chilli dobroty :D

Vaše dojmy z pálivých omáček, bombónu, chipsů... které jsou nejlepší?
Uživatelský avatar
franco
Stálý člen
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2016 14:14
Reputace: 134
Obrázky: 0
Bydliště: Villa Fudemus

Re: Chilli dobroty :D

Příspěvekod franco » 18 črc 2016 15:23

Kendy píše:Ale no tak..

1) žádná taková směrnice neexistuje.

2) moje chilli v kořeněném nálevu vydrží v ledniččce otevřené týdny. Nedávno jsem tam našel otevřenou sklenici, na kterou jsem zapomněl a otevřel místo ni další. Musela tam být otevřená tak dva měsíce. A je úplně v pořádku. Nálev byl z octu, soli, vody, cukru a něco koření. Bez sterilizace, jenom jsem zalil vařícím nálevem. Velmi silným konzervantem je ocet a sůl. Nepotřebuješ nic dalšího. Že se něco nezkazí neznamená, že je v tom něco velmi komplikovaného a nezdravého.
Narýchlo som niečo našiel:
http://www.bezpecnostpotravin.cz/UserFi ... 011_PK.pdf

III. A. 16. Je povinné označovat ve složení přídatné látky nebo enzymy, které byly
do potraviny přidány jako součást některé ze složek, ale ve finálním výrobku
již neplní technologickou funkci ?
III. A. 17. Je povinné označovat ve složení přídatnou l{tku, kter{ nebyla do potraviny
přid{na, ale vznikla během výroby potraviny a je tudíž ve fin{lním výrobku přítomna ?
NE. Podle čl. 20 písm. b) bod i) nařízení se nemusí v seznamu složek uv{dět potravin{řské přídatné l{tky a enzymy, které jsou v dané potravině obsaženy pouze proto, že byly obsaženy v jedné nebo více složk{ch této potraviny, v souladu se z{sadou přenosu uvedenou v čl. 18 odst. 1 písm. a) a b) nařízení (ES) č. 1333/2008, pokud v konečném výrobku již neplní technologickou funkci. Výrobce tedy nemusí takovou přídatnou l{tku nebo enzym ve složení označit, přestože je fin{lním výrobku detekovateln{. Musí si však s{m vyhodnotit, zda přídatn{ l{tka nebo enzym i ve fin{lním výrobku technologickou funkci neplní či zda by detekovatelné množství postačilo k určitému technologickému účelu i ve fin{lní potravině (např. ke konzervaci). Přitom detekovatelné množství tímto způsobem neoznačené l{tky nařízení nestanoví.
V těchto případech bude nutné posoudit kontext celé etikety. Pokud PPP použije např. označení „bez přídatných l{tek“ nebo „bez éček“ a ve výrobku bude přídatn{ l{tka detekovateln{, bude to považov{no za klamavé označení.

nejak zblbla diakritika, ale podstatné je to, že vykľučkovať sa dá, a keď výrobca neoznačí tovar, že neobsahuje Ečka, to neznamená že tam nie sú. :-)

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Chilli dobroty :D

Příspěvekod Kendy » 18 črc 2016 18:02

Tohle znám. ale jak pomocí toho, co jsi citoval, vyargumentuješ svoje tvrzení o tom, že výrobce nemusí uvádět ve složení konzervanty? Copak ty nejsou ve finálním výrobku přítomné? Logicky tam být musí.

Navíc je to jenom možnost. Neznamená to, že výrobce něco nesmí uvádět.

To co píšeš se týká třeba látek, které se používají do těsta a během technologického postupu (kynutí a pečení) vymizí. Tohle ustanovení (výjimku) kupodivu víc používají ve starých členských státech. V těch nových jsou výrobci tak vyděšení, že uvádí všechno.

Shodou okolností o tom byl pěkný článek v minulém Dtestu. Testovali stejné značky potravin v českých rakouských a německých obchodech. Dopadlo to docela překvapivě. Není v tom zdaleka takový rozdíl, jak si lidi myslí.

V klasických potravinách velkých výrobců (hledali takové, které vyrábí fabriky zvlášť pro západní a východní trh) nebyl prakticky žádný rozdíl ve složení. Našli v něčem o 0.2% víc kakaa a ještě něco podobného nepodstatného.

Vzhledem k tomu, že něco najít potřebovali, tak začali testovat to nejlevnější, co se prodává. Privátní značky řetězců. Potraviny, které si řetězce nechávají vyrábět a prodávají pod svou značkou. Tam už rozdíly našli. Někdy i docela velké. Ale zajímavé je, že ve slepých testech je lidi nedokázali rozeznat. Respektivě zjistili, že to chutná jinak, ale často jim chutnalo víc to "ošizené", určené pro český trh. Třeba v německém jogurtu nějakého řetězce bylo objektivně víc jahod, ale lidem to nechutnalo, protože jim to připadalo přeslazené a chutnal jim víc ten český, kde oceňovali lepší jogurtovou chuť.

Narazily právě taky na rozdíl ve složení nějakých toustů. V německém bylo mnohem méně aditiv. Ale při bližším zkoumání zjistili, že tam rakouský a český výrobci dávají prakticky to stejné, ale český výrobce přiznal všechno, ale německý využíval právě této výjimky, kdy nemusí přiznat látky, které už nejsou v konečném produktu přítomny.

Nicméně.. Abych to shrnul.. nenajdeš směrnici, která by dovolovala výrobci zatajit konzervant. Tedy látku, která bude v konečném produktu vždy přítomna. Proto se tam taky dává.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Chilli dobroty :D

Příspěvekod Kendy » 18 črc 2016 18:13

JurassicChilli píše:Ak mám pravdu povedať, tak na víčka neklepem. To je pre mňa novinka. Podľa toho sa dá poznať zle zasterilizovaná fľaša? Ja len fľašku na chvíľu otočím dnom hore a ak nálev nepresakuje von, tak fľašku považujem za dobre zasterilizovanú. Zvyšok nechávam na prírodu. Buď sa pokazí, alebo nie.
Když sklenici naplníš vařícím nálevem, nebo ji zahřeješ celou později při sterilizování, tak tím, že je nálev horký, má velký objem. Když se následně ochladí, tak se objem nálevu zmenší. Ve sklenici vznikne podtlak, který hermeticky přitiskne víčko ke sklenici. A tím se zamezí tomu, aby se tam dostával vzduch a s ním bakterie a další věci, co tam nechceš.

Pokud je na sklenici takové to jednoduché jednorázové víčko na jedno použití, co se naráží zavařovací hlavou, nebo kleštěmi, tak se tím podtlakem deformuje.

Ono to není vidět, ale je to slyšet. Když nálev ochladne a poklepeš nehtem na víčka, tak ty co dobře drží a jsou hermeticky uzavřená, zní jinak, než ta pod která se dostal vzduch. Ono se mi to špatně popisuje. Ta co dobře drží mají takový plechový, plochý zvuk. Ty co nedrží zní mnohem hlubším tónem.

I když to třeba z toho mého popisu nerozeznáš, tak po zavaření a vychladnutí poklepej nehtem na víčka. Když z 8 sklenic bude znít 7 stejně a jedna jinak, tak ta jedna asi nedrží. Není moc pravděpodobné, že by ti jich nedrželo 7 a jedna ano.

Nicméně je to poznat jenom na těch tenčích, jednorázových víčkách. Ta se závitem jsou silnější a já to nepoznám. Možná to někdo s hudebním sluchem pozná i na nich, ale já ne.

Vyzkoušej.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Chilli dobroty :D

Příspěvekod JurassicChilli » 18 črc 2016 18:20

Ďakujem za radu. Už sme doma zavárali dve dávky uhoriek. Zatiaľ spolu 20 fliaš. Uvidím ako stihnú dorásť nové plody. Možno v stredu budem zavárať tretiu dávku, tak to vyskúšam.

Uživatelský avatar
franco
Stálý člen
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2016 14:14
Reputace: 134
Obrázky: 0
Bydliště: Villa Fudemus

Re: Chilli dobroty :D

Příspěvekod franco » 18 črc 2016 18:29

Kendy: ja som nepovedal že nesmie ,ale že nemusí uvádzať obsah. Ale to je jedno. nikdy nevieš , od čoho priberieš :-)

S tou kvalitou potravín más pravdu: občas zájdeme na nákup do Rakúska, tak mám s čím porovnať.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Chilli dobroty :D

Příspěvekod JurassicChilli » 19 črc 2016 13:38

Tak som dnes otvoril tie Jalapeňo rezy a je to úplné nebíčko v papuli. Ráno štvrť flašky k chlebu s lučinou a teraz na obed štvrť flašky ako chuťovka k rizotu. :thumbup:
Čo sa týka nejakej škodlivej chémie, tak myslím, že tam žiadna ani nie je. Pozeral som na obale je napísané "Pasterizované", takže je to zrejme konzervované teplom a nie žiadnymi konzervantmi. Okrem bežných ingrediencií ako soľ, ocot, cukor, je tam už len stabilizátor chlorid vápennatý, ale ten je úplne neškodný. Dokonca ako píšu na nasledujúcom odkaze, tak obohacuje potraviny vápnikom, takže je prospešný. Holt je to vyrobené originál v Nemecku a tam táto v súčasnosti módna nevraživosť voči všetkému chemickému prebehla dávnejšie, takže tam si už trochu dávajú na chémiu väčší pozor ako u nás.
http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E509
Naposledy upravil 1 dne JurassicChilli; celkem upraveno 19x.

Uživatelský avatar
franco
Stálý člen
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2016 14:14
Reputace: 134
Obrázky: 0
Bydliště: Villa Fudemus

Re: Chilli dobroty :D

Příspěvekod franco » 19 črc 2016 16:08

JurassicChilli: moje baby peperoni boli vyrobené v Turecku. :-)

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Chilli dobroty :D

Příspěvekod Tea Racer » 19 črc 2016 21:27

Tak jsem byl v Lidlu, bohužel Jalapenos prodané, ale i tak jsem tam nechal pres 800 Kč. Černé fazole také prodané :(


Zpět na „Pálivé omáčky a ostatní ohnivé pochutiny“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů