Přesazení chilli rostlin

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
Uživatelský avatar
franco
Stálý člen
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2016 14:14
Reputace: 134
Obrázky: 0
Bydliště: Villa Fudemus

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod franco » 23 úno 2017 12:19

Ahoj Praha: starfish aj bishops určite po jednom, sú to obrovské rastliny. :-) To skôr habanero daj po dve.

Uživatelský avatar
Praha
Moderátor
Příspěvky: 483
Registrován: 05 srp 2015 10:50
Reputace: 1010
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Praha » 23 úno 2017 12:24

Dík Franco za radu. A to habanero jsem měl loni jedno sice nižší keř ale průměr cca. 110 cm

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod MartinS » 23 úno 2017 14:56

Ja bych po vice po zkusenostech sazel jiz maximalne okrasky, treba do truhliku. Jinalk vzdycky je jedna z nich utiskovana a nema to smysl.
Radsi treba dve kytky kazda v 8l nez dokopy treba v 12l kvetinaci.

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Erben61 » 23 úno 2017 19:47

Praha píše:
23 úno 2017 12:06
Čaues tady. Chtěl jsem se zeptat. Nagu,haba aj. dávám po jedné a cayenne, rohy atd. po dvou. Letos zkouším prvně starfishe a bishops. Co je lepší-po jedné nebo po dvou? Naperu je do 30L květináče o průměru 50 cm. Díky za rady
Já měl vloni 2 bishopy v 20 litrovém kyblík a obě měli hodně přes metr a plodit začaly až když ostatní kytky byly dávno téměř na konci úrody.Vlastne dozravaly až ve většině, když nepočítám pár premiantů.Ale plodů jsem měl z každého tak cca 100 takže za mě dobrýýObrázekObrázek
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
Praha
Moderátor
Příspěvky: 483
Registrován: 05 srp 2015 10:50
Reputace: 1010
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Praha » 24 úno 2017 10:16

No Martin,ty rohy dávám na záhon a jsou v pohodě, jinak vše ostatní v paneláku na balkoně takže mám celkem omezenej prostor a Erbene nádherná úroda. :respect: Už se těším na letošní sezonu.Snad mě holky nevypečou. By docela zamrzelo kdybych sklidil :shit:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod chris » 25 pro 2017 19:28

Zkusím trošku oživit téma, nultá (necelá) sezóna za mnou a první kompletní sezóna přede mnou, tak se snažím vymyslet jak v této sezóně na lepší systém klíčení a předpěstu než ten můj letošní prvotní chaos. Počet plánovaných semínek a prostorové omezení parapetů oken u mne vedou nejspíš na fáze:
1. kokosáky (jiffy) a pařníček.
2. po vyklíčení přesun do 0,5 l kelímků (tj. obsah substrátu nějakých 450 ml) u oken.
3. finální nádoby místo venku na balkóně.

A poprosil bych o zkušenost která mi zatím chybí, o radu: Jak dlouho lze tak průměrně nechat růst chilli rostlinku v 1/2 litrovém kelimku od prvních pravých lístků, než si brutálně zamotá a zakruhuje kořenový bal?
(za předpokladu že kytka nemá intenzivní přísvit a že v kelímku je klasický substrát a klasická metoda zálivky)

Docela se bojím že výše zmíněné mi nebude fungovat a že budu muset zvolit jinou variantu, dle mé zkušenosti z dosti pozdní výsadby v nulté sezóně mám pocit, že když vysadím už v optimálním termínu, tak že by kytky už někdy cca v půlce dubna už fakt potřebovali do výrazně větších nádob než je 500 ml, ale na to mi chybí skleník kde by přečkali do doby než pominou poslední noční mrazíky.
Jestli bude v 2018 podobný průběh počasí, tak bych se opravdu rád vyhnul tomu zpoždění, které kytky naberou když se musí po finálním přesazení popasovat se zakruhovanými kořeny. Ono pak těch cca 10-18 dní na konci sezóny dost chybí.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod Lexter » 25 pro 2017 20:15

chris píše:
25 pro 2017 19:28
A poprosil bych o zkušenost která mi zatím chybí, o radu: Jak dlouho lze tak průměrně nechat růst chilli rostlinku v 1/2 litrovém kelimku od prvních pravých lístků, než si brutálně zamotá a zakruhuje kořenový bal?
(za předpokladu že kytka nemá intenzivní přísvit a že v kelímku je klasický substrát a klasická metoda zálivky)
V podstatě neomezeně. Naprostá nutnost přesadit je nastává v okamžiku kdy se začnou dusit (žloutnou odspoda). Kořeny se zamotají tak jako tak, to bych neřešil. Ony jsou totiž tak pevné, že je můžeš popadnout, trochu protřepat a uvolnit (nech nejdříve proschnout nádobu s kořeny). Můžeš je pak dát do jen o něco větší nádoby, 550 apod.. Ona to nebude žádná sláva, ale dáš jim čas. Důležité je totiž to, aby kořeny měli alespoň nějaký prostor k růstu a půda se mohla provzdušňovat.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Přesazení chilli rostlin

Příspěvekod chris » 26 pro 2017 00:09

Dík za reply. Ono mám ještě asi 2 další relativně jednoduché další hlavní možnosti, byť ani jedna mi nepřijde ideální pro moje podmínky.
V podstatě to hlavní čemu se, pokud je rozumná šance, chci vyhnout, je dvojité převádění kořenů ze vzdušných na vodní/zemní a zpět na vzdušné.
Ve finálních nádobách budou země-vzduch-voda, ale každý takový převod kořenů trvá minimálně týden až deset dní, takže bych ideálně chtěl jen jedno takové překlopení, nikoliv dvě.
A s tím, že se nutně zamotají, bych si dovolil nesouhlasit, jedna z variantních možností pro fázi 2. je pěstovat je pospolu v nehluboké ale plošně široké nádobě, kde pak, při vyřezání rostliny pro finální přesazenní, je skoro nulové zakruhování konců kořenů (na konci kterých dochází k absorbci živin) a zpoždění není delší než 5-7 dní.
Btw, o pár příspěvků výše má Erben docela pěkný přiklad tohoto způsobu, byť ty fotky jsou pro první fázi sotva zakořeněných seminek.Viz tahle klasika: https://www.youtube.com/watch?v=2zfDdjMELvg
Z toho co jsem viděl během mé nulté sezóny a speciálně pak při likviidaci kořenových balů na konci sezóny, tak nemůžu než sohlasit s tím, co zaznívá ve videu.
Jestě jinak řečeno, kdyby byli v cz k dostaní za rozumný peníze předpěstební květníčky tvarově navržené tak, aby bránili zakruhování kořenů, tak neváhám a pořizuji je, ale při mém počtu kytek (<15 kytek, <26 seminek) mi opruz/cena spojené s nákupem z us tak nějak nestojí za námahu a hodlám to vyřešit samodomo metodou.


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů