Klíčení chilli semínek

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
filip.díky
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 12 úno 2012 16:22
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Klíčení chilli semínek

Příspěvekod filip.díky » 18 dub 2012 15:30

Chtěl jsem se podělit o moje letošní začátečnické zkušenosti.. Klíčivost byla velmi dobrá, vzhledem k tomu že jsem zhruba polovinu rozdal k Vánocům, mi z 30, které jsem si nechal nevzešlo jedno semeníno!

V době, kdy jsem zde nakupoval semena, ještě neměli ty nakličovací kokosové tablety, a tak jsem vyrazil do Hornbachu. Zkusil jsem koupit různé nakličovací sady...

Vzhledem k tomu, že jsem to chtěl mít tak něják "pohromadě" jsem volil ty nakličovací plastové pařníčky, namísto květináčků..

Takže zkušenosti:

Malý zelený pařníček osazený 20 tabletami, za cenu asi 150,-. Tablety sem zkusil sterilizovat v troubě, společne s tabletami od Gardeny. Výsledek byl 1:0 pro "no-name" tablety, které byly v setu. Gardenácký tablety se spekly a po přidání vody, byly nepoužitelné.. Začaly doslova pukat a odlétávaly z nich kusy té kokosové sekaniny z pařníčku na stůl. Až jsem tomu nevěřil, kde se v tom bere tolik "síly".. K tomu co se stalo s tou rozpadlo drtí se vrátím v další části.

Tenhle malý kompaktní pařníček bych doporučil snad každému, kdo to chce mít pohromadě a stačí mu na pěstování méně místa.. Jde totiž o to, že touto dobou, tedy v dubnu jsou papričky už tak velké, že jím dle mého nemůže stačit pro kořenový systém ta malá tabletka s kokosem.. Venku je ale stále riziko mrazů.. Takže to je na uvážení. Pokud chcete pěstovat za oknem, nebál bych se dát semínka rovnou do květináče s vhodným substrátem. Teď pěstitelé odpustí, ale má babička to tak udělala do uplně obyčené hlíny, z čehož jsem byl docela nervozní, a snad vzešly uplně všechny..

Moje druhá varianta byla "nouzovka" kdy jsem vzal Gardeňáckej nakličovací pařník s podtácekm, který je menší než následující varianta III ale je vyšší než ten prvni zmiňovaný, cena je stejna asi také 150,-. Nicméně jsem měl ještě ten bordel z oněch rozpadlech tablet, kterej jsem rozdrtil a vyplnil jsem s ním ty rašelinové nakličovací kvetináčky, které jsem si z nějákého důvody vzal jako záložní. Ty květináčky jsem ale v troubě nezapekl, protože jsem si v té době neuvědomoval, že bych je vůbec mohl použít. Nicméně s odstupem můžu říct, že jsou uplně k ničemu, protože jsou plné nějákých hub a plísní, které jedou následně i na substrátu... Nejsem plísňolog, ale bylo tam něco chlupatého, co bych přirovnal k chlebové bílé plísňi, pak něco co bývá na dřevě, takové ty malé drobně bílé tečky a co mě silně překvapilo, ke konci mi tam začal bujet malý Ohňovec Statný :sm:
To byla poslední kapka, protože i na papričkách bylo vidět, že zaostávají za tím první pařníčkem.. Jsou takové uprclé a bez života :)


Své pěstitelské úsilí jsem ukončil na nějvětším plastovém nakličovacím "pařníčku" co jde v Hornbach koupit, tuším že též od Gardeny. Funguje tak, že se koupí v pytli nakličovací substrát, který je velmi jemný a kypry s obsahem písku. Pařníček má 24 "míst" s dírou, do kterého se jen nasype substrát. Proč je pro mě tahle varianta nejlepší? Je to kompaktní, nemusí se přendavat desítky květináčů, rostlinka má dostatek místa pro kořenový systém a dle mě, ačkoliv je to relativní v závyslosti na datumu sázení, vydrží v pařníčku až třeba do začátku Května, tedy do doby, než zkončí ranní mrazíky. Protože třeba ještě včera v Praze mrzlo a opravdu se mi nechce riskovat ;) Pařník je bytelný a jde použít další a další rok..

Takže pokud to můžu za sebe něják shrnout, pokud se pěstuje malé množství, ty jiffy tablety jsou asi dobrým řešením. Nicméně v našich podmínkách si na začátku Dubna začnou vyžadovat nějáké přesazení, což vzhledem k tomu, že můžou být ještě mrazíky, může být problémem pokud nemáte skleník ;)

V případě, že máte větší množství semínek na sadbu 20+ vzal bych v nějákem zahrádkářství nakličovací pařník, který se musí vždy doplňit o vhodný substrát, který se při přesazování jenom "vyklepne" a rostlinka se zasadí bez zásahu do kořenového systému.. Je to výhodnější na místo než květináčky a papričky nebudou něják omezovány v růstu :)

Hnojení jsem za celou dobu neřešil a pokud budu, přesvědčil mě žižalí humus :)

Nebuďte netrpělivý a do semínek neštouchejte ani je něják neotáčejte, dočkáte se :)

Fotky doplním :)

Uživatelský avatar
Chilli.tk
Stálý člen
Příspěvky: 226
Registrován: 08 kvě 2011 22:35
Reputace: 4
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíčení chilli semínek

Příspěvekod Chilli.tk » 18 dub 2012 22:34

Ahoj, ten nakličovací pařník by mě zajímal, mohl by jsi tady prosím poslat fotografii? Případně odkaz kde bude tato varianta vyfocená?
Díky
:tiphat

Chilli.tk

Uživatelský avatar
stalker251
Stálý člen
Příspěvky: 300
Registrován: 16 pro 2012 00:33
Reputace: 18
Obrázky: 0

Re: Klíčení chilli semínek

Příspěvekod stalker251 » 16 pro 2012 01:26

Hoši prominte že mú dotaz múže vyznít blbe, ale nikde sami tu nepodarilo najit , vykličeni semen bez použiti zeminy , nevim jak to ani vlastne funguje , jestli je to takže že semena se daji na navlhčenou sterilní gázu(podobne jako u konopí) a sviti se na ne ? jesli ne tka mi sme prom vás nekde napište jak to udelat bez zeminy, jen v miniboxu za pusobeni svetla a tepla ,

prípadne či bych nemohl použit stejný postup jako u konopí
http://www.zelenapalice.cz/pestitelstvi ... en-konopi/" onclick="window.open(this.href);return false;
vyjma znižovani ph vody



predem diki za odpoved :)
http://www.youtube.com/user/stalker2512?feature=mhee" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíčení chilli semínek

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 21 pro 2012 18:43

stalker251 píše:Hoši prominte že mú dotaz múže vyznít blbe, ale nikde sami tu nepodarilo najit , vykličeni semen bez použiti zeminy , nevim jak to ani vlastne funguje , jestli je to takže že semena se daji na navlhčenou sterilní gázu(podobne jako u konopí) a sviti se na ne ? jesli ne tka mi sme prom vás nekde napište jak to udelat bez zeminy, jen v miniboxu za pusobeni svetla a tepla ,

prípadne či bych nemohl použit stejný postup jako u konopí
http://www.zelenapalice.cz/pestitelstvi ... en-konopi/" onclick="window.open(this.href);return false;
vyjma znižovani ph vody



predem diki za odpoved :)
Stačí se podívat na první příspěvek viz: Klíčení chilli paprik

Uživatelský avatar
stalker251
Stálý člen
Příspěvky: 300
Registrován: 16 pro 2012 00:33
Reputace: 18
Obrázky: 0

Re: Klíčení chilli semínek

Příspěvekod stalker251 » 21 pro 2012 22:27

mopslik píše:
stalker251 píše:Hoši prominte že mú dotaz múže vyznít blbe, ale nikde sami tu nepodarilo najit , vykličeni semen bez použiti zeminy , nevim jak to ani vlastne funguje , jestli je to takže že semena se daji na navlhčenou sterilní gázu(podobne jako u konopí) a sviti se na ne ? jesli ne tka mi sme prom vás nekde napište jak to udelat bez zeminy, jen v miniboxu za pusobeni svetla a tepla ,

prípadne či bych nemohl použit stejný postup jako u konopí
http://www.zelenapalice.cz/pestitelstvi ... en-konopi/" onclick="window.open(this.href);return false;
vyjma znižovani ph vody



predem diki za odpoved :)
Stačí se podívat na první příspěvek viz: Klíčení chilli paprik

tak nakonec sme se rozhod že budu pestovat v kiffech bez RW ale ješte dotaz mám je dat pred výsadbou sterilizovat do trouby ?
http://www.youtube.com/user/stalker2512?feature=mhee" onclick="window.open(this.href);return false;

kejsix
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: 03 led 2013 14:39
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Žilina, SR

Re: Klíčení chilli semínek

Příspěvekod kejsix » 13 led 2013 09:19

Kdy mam vyklicene seminka premistit do svetla? Hned jak se objevi klicek, nebo pockat az se objevi listky? Ted je mam v koupelne, kde moc svetla neni, ale zato je tam tak +25°C. V pokoji mam svetla dost, ale zas nizsi teplotu.. :)

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Klíčení chilli semínek

Příspěvekod Dr.Pedr » 13 led 2013 14:41

kejsix píše:Kdy mam vyklicene seminka premistit do svetla? Hned jak se objevi klicek, nebo pockat az se objevi listky? Ted je mam v koupelne, kde moc svetla neni, ale zato je tam tak +25°C. V pokoji mam svetla dost, ale zas nizsi teplotu.. :)
Až se objeví mateční (nepravé) lístky (první pár), chce to světlo (budeš muset přisvěcovat (leden) jinak se ti sazenice vytáhnou a budou slabé)..teplota kolem 20 C bude stačit..

BEnY
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 30 pro 2012 19:17
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Klíčení chilli semínek

Příspěvekod BEnY » 17 led 2013 13:29

Ahoj, k tomu nakličovacímu pařníku. Myslím že měl na mysli tohle http://img6.imagebanana.com/img/vtkkq3xb/pareniste.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;. našel jsem ve vlákně od uživatele James a on sám mi i poradil že se dá koupit v OBI. Takže pařník miska pro tablety dovnitř a tablety mne vyšli asi na 115,- :)


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů