Jiff vs.Výsevní substrát

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
Uživatelský avatar
pajus
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 27 bře 2014 18:40
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jiff vs.Výsevní substrát

Příspěvekod pajus » 11 kvě 2014 18:29

Rockwool jsem zkousel tento rok. Popravde jsem z toho nadseny moc nebyl, ale muze za to zacatecnicka chyba. Pri predpestovani v rockwoolu je dulezite presadit HNED jakmile korinky zacnou prolezat rockwoolem ven, pripadne jakmile vyleze prvni patro pravych listku. A nebo dalsi moznost je zacit s hnojnym roztokem, ktery by mel mit ph kolem 5.5 (Cetl jsem, ze rockwool ma celkem vysoke PH a docela tim degeneruje prijem zivin kytky. Neni pry spatne pred pouzitim nechat parkrat "vymocit" rockwool ve vode s nizsim ph, at nezvysuje ph zalivky). Dalsi problem s tim hnojenim ze startu je, ze se kytka da lehce spalit a ponicit.

Na me to v porovnani s jiffy pusobilo jako moc prace a starosti, navic rockwool rychleji vysychal (pouzival jsem kostky asi 4x4cm) zase na druhou stranu se lepe kontroloval stav vlhkosti nez u jiffy.

Takze muj vysledek byl takovy: Kytky, ktere byly v rockwoolu jsou o dost mensi a slabsi, ale jak jsem rekl, je to tim, ze jsem je pozde presadil a ze hnojneho roztoku, kterym jsem zalival si tech zivin asi moc nebraly kvuli vysokemu ph kostek.
Na druhou stranu manipulace, kontrola vlhkosti a take "cistota" je pohodlnejsi s rockwoolem. Pokud chcete pestovat v hydro, je to rozhodne lepsi pristup. I kdyz vzit rostlinku z jiffy tablety, omyk koreny od te raseliny a strcit do hydroponickeho kosicku taky nebyl zadny problem. Udelal jsem to tak se dvema rostlinama, protoze puvodni v rockwoolu, ktere byly urceny pro hydro vypadaly dost slabe.


Priste bych v rockwoolu pestoval tak: Nejprve prolit kostky parkrat vodou s ph 5.5. Pak nechat vyklicit v rockwoolu a co nejrychleji po tom, co se ukazou korinky ven, dat do pestebniho substratu/hydroponickeho systemu, at rostlina dostava co nejrychleji ziviny.

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Jiff vs.Výsevní substrát

Příspěvekod lobo » 06 srp 2014 06:58

I já jsem s Jiffy maximálně spokojený. Při pikýrování se může lehce stát méně šikovným rukám, že se poruší kořánko nebo i dokonce zlomit celá rostlinka. S Jiffem můžu manipulovat jak chci a celý proces přesazení s Jiffu do již připraveného substrátu je otázkou několika okamžiků.
Taky tu padlo, že rostlinky z Jiffu jsou náchylnější na plíseň, mě se to tedy osobně nestalo. A Jiff nemusí úplně plavat vodou stačí když je jenom vlhký to na vyklíčení bohatě stačí a i po vyklíčení. Navíc v rašelinové tabletě se voda drží poměrně dlouhou dobu, osobně bych tipoval že se tam voda drží dvakrát déle než v klasické zemině. Což je taky výhoda, můžete klidně na tři dny vypadnout a nemusíte mít strach že to pojde.
Ale je jasný, že každýmu vyhovuje jiný styl pěstování. A Tak to má být. Hlavně aby z toho měl člověk radost :tiphat:

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3580
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3847
Obrázky: 0

Re: Jiff vs.Výsevní substrát

Příspěvekod MartinS » 06 srp 2014 10:17

Osobne jsem vsechno dal do jiffy a vysledky muzete videt v galerii. Pristi rok rozhodne take budu davat semena do Jiffy s tim rozdilem ze pred presazenim zkusim sundat(zrejme nastrihnu) kosilku. Ale ted jsem to nedelal a vse krasne prorostlo. Mozna zalezi i na znacce Jiffy tablet. Vetsi tablety z OBI mi prisly lepsi nez ty mensi ze seminek-chilli.

Uživatelský avatar
bremic
Stálý člen
Příspěvky: 389
Registrován: 27 úno 2013 16:22
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Jiff vs.Výsevní substrát

Příspěvekod bremic » 06 srp 2014 20:08

Jiffy jsou pro mně maximálně pohodlné, ale výsevní substrát je takovej ten návrat ke kořenům....problém jsem měl jen s jedním platem, které se mi vysypalo a rázem bylo po identifikaci. :tiphat:

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiff vs.Výsevní substrát

Příspěvekod JuraS. » 21 srp 2014 10:40

Letos jsem jel papriky poprvé. Prostudoval jsem tenhle web, pročetl názory, bombardoval nesmyslnými otázkami kde se dají koupit jiffy. Je pravda, že v tu dobu (před koncem roku) měli v obchodech spíš vánoční kaktusy než semena a potřeby pro pěstování. Nicméně jsem na aukru nakoupil balík jiff, semena paprik, nějaká semena z webu seminka-chill.cz a pustil se do klíčení. Jiffy mě doslova zklamali. Nevyklíčily v nich ani semena technického konopí (co chci přidávat do boilies), ani majoránka, pažitka, petržel, papriky, a ani fazole !!!. Jiffy jsem promáčel vodou z akvária plnou živin a na jiffu jsem ještě kápl aktivátor klíčení. Jiffy jsem měl pod světlem v teplotě +- 24-25C. Když už něco vylezlo tak to bylo nedomrdlé. To co mám teď na balkoně vyrostlo tak, že jsem den máchal semena ve vodě z akvárka a pak je vylil i s vodou na papírový ubrousek, ten zabalil, vložil do mikroténovýho pytlíku, do něj foukl a zavřel a dal na parapet okna. Tam jsem to nechal pár dnů. maximálně týden. Mezitím jsem vzal malé kostky rockwoolu, ty namočil do výluhu z rašeliny a nechal je v tom jeden den. Pak je vytáhl a nechal okapat, prostě půl dne vysychat. Pak jsem je namočil do vody z akvárka s kapkou růstového aktivátoru (de fakto jako růstový aktivátor by se výborně hodil vrbový čaj ale ten jsem aktuálně neměl-stačí natrhat mladé výhonky vrby, ty rozemlít a udělat z nich výluh-to je to co koupíte v lahvičkách za stovky kaček). Pro vyklíčené semena jsem do půlky kosty rw nařízl žiletkou drážku kam jsem vložil klíček. Pro ty co byli jen puklé a nebo vůbec jsem normálně udělal dírku a vložil do rw kostky. Zvažuji si udělat aeroponický kloner z nějakého malého kýble. Je to MNOHEM RYCHLEJŠÍ než prokoření kostky rw a nebo i jiffy než čekat v nějakém sadbovači pod plastovým deklem. MNOHEM. to co mi vyrostlo jsem pak vrazil do květináče vysypaného keramzitem. Problém který jsem nedořešil je zásobování vodou. Dripy které mám jsou určeny spíš pro přímé zapíchnutí do kokosu a nebo rockwoolu v indooru. Při tom odparu co mám na balkonu se nedostatečně papriky zalívají. Příští rok to ale bude úplně jinak. Píšu to jinde na foru.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3580
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3847
Obrázky: 0

Re: Jiff vs.Výsevní substrát

Příspěvekod MartinS » 21 srp 2014 13:15

No ja to mel na parapete pod kterym je topeni, rosil jsem je kazdy den. V uzavrenem malem plastovem parniku z OBI kde jen jen reguloval nahore otevirani kolik se maji rosit. A semena vyklicily temer vsechny. Takze i zalezi na podminkach :-) Papricky bez problemu prorostly jiffy do vsech stran, takze nebyl problem.

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiff vs.Výsevní substrát

Příspěvekod JuraS. » 21 srp 2014 14:05

Letos mám 2 pařeniště a lepší světlo, 200W úsporky s modrým a pak i s červeným světlem. LED panel s modrým světlem, speciální LED žárovky a plánuji koupi 600W sody.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3580
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3847
Obrázky: 0

Re: Jiff vs.Výsevní substrát

Příspěvekod MartinS » 21 srp 2014 15:39

Super kdyz mas misto kde. Me by s tim zena vyhnala a balkon celej zabrat nemuzu. Takze zabiram tak 1/2 - 2/3 balkonu cca :-)


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů