Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Co pěstujete mimo chilli papriček
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 16 črc 2019 13:12

@JanaK @Chozee77: Ildi, resp. Jahodo a Coeur de Boeuf jsem měl na letošek v užším výběru, ale nakonec na ně nevyšlo místo. Když vidím jak Vám to parádně plodí mám o čem přemýšlet na další sezónu :-)

Uživatelský avatar
gyver
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 27 říj 2017 12:16
Reputace: 825
Obrázky: 0
Bydliště: Novohrad 219m n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod gyver » 17 črc 2019 10:55

Taaak konečne, začína sa to aj u mňa rozbiehať
Black Krim, Bejbíno, Tomatoberry, Nasťa Slastena, Clackamas Blueberry a pre nás jedno z top Sweet Aperitif, no a 2 ks z pomiešaných no-name
59421

Costoluto Fiorentino sa medzi no-name dá ľahko identifikovať...
59408

Čierne zátišie Clackamas Blueberry
59411

Obľúbený Finik
59410

Sweet Aperitif
59413

Patizóny Sunny Delight
59419
59417
59415
59414
Cukete sa až tak nedarí, ale pár kúskov bude...

No a vyzerá to tiež na slušnú dávku černíc, že by som spravil nejaký černicový chilli dip?
59409
59407
59406

Nech sa Vám darí :thumbup:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 17 črc 2019 17:40

To Clackamas Blueberry má dost neskutečnou barvu, jsem zvědavej co budeš říkat na chuť. Leckterá vizálně úžasná odrůda mívá afaik jen průměrnou chuť, ale nadruhou stranu Tom Wagner opravdu umí, vyšlechtil hned několik z nejchutnějších odrůd rajčat co jsem kdy ochutnal.

A už spoustu let jsem neviděl tak obsypané ostružiny, dík za tip, asi letos vyrazím zavzpomínat a okouknout po spoustě let tajná lesní místa z dětství, vypadá to že by na ně mohl být letos příznivý rok. :-)

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod BigVD » 17 črc 2019 23:11

Sugar Baby - dva takovéto kousky, cca 4 menší a cca 6 nově rašících.
59456
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
gyver
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 27 říj 2017 12:16
Reputace: 825
Obrázky: 0
Bydliště: Novohrad 219m n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod gyver » 18 črc 2019 08:46

chris píše:
17 črc 2019 17:40
To Clackamas Blueberry má dost neskutečnou barvu, jsem zvědavej co budeš říkat na chuť. Leckterá vizálně úžasná odrůda mívá afaik jen průměrnou chuť, ale nadruhou stranu Tom Wagner opravdu umí, vyšlechtil hned několik z nejchutnějších odrůd rajčat co jsem kdy ochutnal.
Práveže Clackamas Blueberry je opakovačka z minulého roka, moja panička si ich vyslovene vyžiadala (spolu so Sweet Aperitif). Takže oplatí sa vyskúšať :thumbup: Sú čierno-zelené, po dozretí sa zelená odspodu zmení na červenú. Trošku je to otravné, že ich musíš obzerať odspodu, ktorá je už ready.
A čo ty odporučíš vyskúšať ? Len prosím niečo také , čo nezreje 4 mesiace :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 18 črc 2019 12:03

Nemám místo opakovat každý rok všechno co se osvědčilo, ale po loňské sezóně bych doporučil:
- drobné ozobávačky: Datlo a Black Cherry (vysoký odrůdy co nechávám na několik výhonů) a Galapagos Island tomato (umí udělat mohutný keř se stovkami plodů). Celkový výnos na váhu u těchto odrůd sice není typu 10+ kg z kytky, ale intenzita chuti je fakt návyková a každý den během sezóny je co ozobávat. Btw, Black Cherry uvítá trošku stínu přes poledne, loni se mu semtam uvařily plody nejvíce vystavené slunci.
- velikost "50-100 gramů plus mínus" :-) : Green Tiger je velice chutné rajče (loni ochutnáno, letos pěstuju prvně), a pak SubArctic Plenty, nevysoké rajče solidní ale nijak výjimečné chuti, které mi ale spolehlivě plodí v polostínu u severní zídky kam skvěle pasuje. (plus letos jsem dával klasiku, Stupické kvuli jeho pověstné rannosti, a nezklamalo, dozrává první).
- velkoplodé: KBX je fakt dobrota, chuťově mi spadá spíše mezi ovoce než mezi zeleninu. :-) Ale jako každé velkoplodé zraje dlouho, letos jsem ho nedal a jsem rád, při průběhu letošního počasí by asi mělo problém.
- kečupové atp.: nevedu, nemám dostatek pěstebního prostoru aby to mělo smysl.

Po letošní sezóně toho snad bude víc, pár odrůd vypada dost nadějně, ale dokud neochutnám a neuvidím celkový výsledek sezóny tak těžko říct.

Uživatelský avatar
gyver
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 27 říj 2017 12:16
Reputace: 825
Obrázky: 0
Bydliště: Novohrad 219m n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod gyver » 18 črc 2019 13:10

Datlo, Black Cherry a Galapagos by som teda rád vyskúšal, na kríky mám na tej lúke miesta dosť :jalapeno: Treba potom urobiť okolo toho nejaké teepee, aby sa to neváľalo po zemi, či sa to udrží samé?
Zelené som doteraz vyraďoval, lebo ako budem vedieť, kedy je už "červené" ??? :dunno: :laugh: našiel som dosť polemík o tom, že to ľudia nevedia odhadnúť... tak neviem, je tá chuť až tak výnimočná ?
Zo subarctic plenty som mal minulý rok snáď 1 paradajku, ale možno to bolo zlé semeno... Chcel som čo najskoršiu, ale stupické ho v pohode predbehli. Ani kondícia nebola bohvieaká, hŕba fľakatých hnijúcich plodov. Možno v tieni za domom by bolo suprové, kto vie...

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 18 črc 2019 14:14

Měl jsem ho v truhlíku a o vyvázání se místo mne starala ačokča :-) takže ti to s určitostí nepovím, ale myslím že se sice krajní výhonky budou země dotýkat, ale keř se v pohodě udrží sám. Musí, je to divoká odrůda, žádný vyšlechtěnec, kdyby to neuměla tak ve své domovině nepřežije. Loni touhle dobou vypadalo nějak takto:
50103
A to jsem z něj už předtím musel řadu výhonů (hlavně těch směřujících doleva a dopředu) odstřihnout kvuli místu. Btw, ten bílý truhlík má na šířku 80 cm :-)

Subarcticu se u mne na jeho pozici líbí, loni i letos nasazuje prakticky stejně. Rozhodně tam není nejrychlejší v dozrávání, ale ideálně využívá pro chili a rajčata né přiliš dobrou pozici kam může slunce jen pár hodin od východu a kde nemůže být vysoká kytka. Tohle je fotka z letošního 27.06.
58695


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů