Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Co pěstujete mimo chilli papriček
Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 224
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 632
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JanaK » 16 bře 2019 14:58

Loni jsem po dlouhých letech vysela pár rajčat - na "Josefa" jak velí i naše stará rodinná tradice. V květnu jsem měla 10 cm chcípáčky :dunno: Letos jsem tedy vysela o pár dní dříve - namáčela jsem 26.2. Vzhedem k tomu, jak pomalu mi rostou papriky, tak to vypadalo na dobrý nápad. :hmmm:

Rajčata při přesazování 10.3.
56113
56261

Aktuální stav po týdnu
56264
56265

Na ačokču je taky ještě asi hodně brzo ale mám ji poprvé a tak jsem chtěla alespoň otestovat klíčivost - taková semena jsem ještě neviděla a čekala jsem dlouhé klíčení.
56263

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Chozee77 » 16 bře 2019 16:28

Na Pepika to je ideální...i tak sem měl metrový sazenice které byly až skoro po vrch okna v obíváku 😁. na západním okně..

4570547645
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 16 bře 2019 18:30

U ačokči se připrav na to, že v určité fázi umí přirůstat něco mezi 7-10 cm denně :-)

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JurassicChilli » 16 bře 2019 21:27

Ja som dnes vysial už všetky rajčatá. Tento rok som úplne vynechal tyčkové rajčatá. Pestoval som ich v nádobách v predchádzajúcich dvoch rokoch, ale nesplnili moje očakávania. Počítal som, že dajú vyššiu úrodu a budú rannejšie ako kríčkové, ale neboli. Naopak pridali mi prácu s vyväzovaním stonky a vylamovaním výhonkov. Takže túto sezónu budem z produkčných rajčiat pestovať už len kríčkové odrody. Okrem nich ešte pár trpasličích okrasiek. Tu je zoznam, ktoré odrody som vysial:

Produkčné odrody (určené na hlavné zásobenie a výrobu produktov)

- Karla - Moja naobľúbenejšia odroda kvôli nízkemu, kompaktnému, kríčkovému vzrastu. Dáva slušné úrody pekných, červených a chutných plodov so zvýšeným obsahom lykopénu. Už ju pestujem pravidelne každoročne aspoň 10 rokov. Je to ideálna odroda do 10 litrových kýblov a túto sezónu bude u mňa tvoriť zhruba 80% podiel produkčných rajčiat.

- Dulcia - Bude tvoriť zvyšných 20% produkčných rajčiat. Už som ju pestoval pred dvoma rokmi a bol som s ňou spokojný. Má podobný nízky, kompaktný habitus ako Karla, ale na rozdiel od Karly má žlté, sladké plody. Má jednu malú nevýhodu, že plody rýchlo prezrievajú a tak ich treba trhať na vrchole zrelosti, kedy sú najchutnejšie.


Trpasličie odrody (určené do truhlíkov na balkón a parapet na príležitostné ozobávanie)

- Bajaja - Mal som túto odrodu minulý rok a prekvapila ma svojou úrodnosťou. Plody sú na môj vkus síce trochu kyslejšie, pretože ja mám rád sladšie rajčatá, ale občasné, kyslejšie osvieženie nezaškodí.

- Vilma - Pestoval som ju pred pár rokmi a už si na ňu moc dobre nespomínam, takže bude mať reparát.

- Venus - Okraska s oranžovými plodmi do truhlíkov

- Aztek - To samé ako Venus, ale so žltými plodmi. Keď som ich ale posledne spolu pestoval, tak som medzi nimi nevidel prakticky žiadny rozdiel. Tak uvidím ako to bude túto sezónu.

- Balkontomate - Neznáma odroda minirajčátiek s červenými plodmi, ktorú pestujem už vyše 20 rokov. V 90-tych rokoch minulého storočia ešte neboli v predaji žiadne mini odrody rajčiat a ja som túto odrodu kúpil cez inzerát v časopise Záhradkár od jednej pani ako horúcu novinku. Názov tejto odrody neviem, ale tá pani ju mala v ponukovom katalógu uvedenú ako "Balkontomate", tak ju tak nazývam.


Kuriozity

- Primora - Budem pestovať len pár rastlín ako kuriozitu kvôli zaujímavej, hnedej farbe so zeleným žíhaním. Aj chuť bola moc dobrá.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2234
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3657
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Bacula » 16 bře 2019 21:35

Nezkoušel jsi Šejka? Je to také keříkové rajče, takové pevné, pěkně plodí.
Já právě teď vybírám, co letos vyseji. Venku bude 30 rostlin, každá rostlina jiná odrůda. Procházím každoročním problémem, které odrůdy letos vynechám.
Bacula

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 224
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 632
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JanaK » 16 bře 2019 21:52

chris píše:
16 bře 2019 18:30
U ačokči se připrav na to, že v určité fázi umí přirůstat něco mezi 7-10 cm denně :-)
Venku mi to už vadit nebude, teď je přestěhovaná do studené pracovny, kde se doufám přibrzdí :hmmm:
Příjde do záhonu podél plotu ale kdybych jednu chtěla nechat v nádobě, jak velkou bude potřebovat ?

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JurassicChilli » 16 bře 2019 22:12

Šejka som pestoval dávnejšie, ale len jednu sezónu a len asi dve rastliny. Je to síce kríčková odroda, ale celkom vzrastná a rozkonárená. Nebola taká kompaktná ako Karla, alebo Dulcia. Rajčatá pestujem v nádobách na chodníku pri južnej strane domu, takže dávam prednosť štíhlejším odrodám ktoré sa držia pri stene a moc sa nerozťahujú do šírky. Je to hlavne kvôli tomu aby nevytŕčali spod strechy domu a aby na ne nepršalo. Keď na ne neprší, tak nemajú hubové choroby a nemusím ich postrekovať. Odkedy takto pestujem v nádobách na chodníku pod strechou, tak mám 100% bio rajčatá bez postrekov.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2234
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3657
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Bacula » 16 bře 2019 22:20

Souhlas, také pěstuji rajčata pod střechou speciálně vytvořenou pro ně. :thumbup:
51564
Takto u nás
47475
Takto u našich pod přesahem střechy domu.
Bacula


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů