Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Co pěstujete mimo chilli papriček
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod chris » 19 zář 2020 10:31

Poprosím o radu: jak moc nebo málo jsou u mochyně peruánské plody schopné dokončit dozrání už mimo kytku, už sklizené?

Mám jich na kytce opravdu hodně, do cca poloviny výšky kytky už jsou lampiónky uschlé a šustivé, ty jsou připraveny na sklizeň. Ale všechny v horní polovině kytky jsou stále ještě zelené či teprve začínají přecházet do šustivé podoby.
A přitom jak se mochyně rozrostla tak opravdu hodně stíní vedlejší chilli kytku která tím pádem dozrává velmi pomalu. Takže uvažuju, že už bych mochyni teď o víkendu sklidil a ukončil a nedozrálé lampiónky (ty co už dorostli do plné velikosti ale jsou stále ještě zelené) zkusil nechat dojít mimo kytku. Má smysl se o něco takového pokoušet nebo je to předem ztracený boj a mám se spokojit s tím co už ke dnešku dozrálo do šustivého stavu?

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod JurassicChilli » 19 zář 2020 12:55

Priamo a zámerne som nikdy dozrievanie mimo rastlinu neskúšal, ale mám takú nepriamu skúsenosť, že vždy keď na jeseň zrezávam mochyne na prezimovanie, tak odrezané stonky aj s nezrelými lampiónkami hádžem na kompost. Keď idem potom o pár dní okolo kompostu, tak tam zvyčajne nachádzam ešte pár lampiónkov dozretých aj "po smrti" nadzemnej časti rastliny. Takže nejaká schopnosť dozrievania tam je. Neviem ale, či lampiónky ešte čerpajú nejaké látky z odrezaných stoniek, alebo tie stonky už nehrajú žiadnu úlohu a dozreli by aj samotné lampiónky. Ale určite by to stálo za vyskúšanie. Aspoň s tými, ktoré sa už najviac blížia k dozrievaniu.

EDIT: Alebo ak máš niekde trochu nevyužitého priestoru, tak by možno bolo dobré odrezať celé stonky, zľahka ich zviazať, aby nezaberali moc miesta a ponoriť ich do kýbla s vodou, aby nadzemná časť rastliny odumierala pomalšie. Tak by tie nezrelé lampiónky mali ešte väčšiu šancu dozrieť ako keby boli úplne odtrhnuté z rastliny. Prípadne vyskúšať obidva spôsoby. Dozrievanie na stonkách a aj dozrievanie odtrhnutých lampiónkov a prehĺbiť tak poznatky o dozrievaní plodov tejto úžasnej rastliny.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod chris » 19 zář 2020 19:03

Dík moc za info a za zkušenosti.
S tím dozráváním plodů na stoncích svázaných do volné otýpky jsi mi docela nasadil brouka do hlavy. :)
S místem je to sice docela problém (holt balkón), ale možná něco vymyslím, bude záležet na tom co přesně uvidím až se tím zítra budu prostříhávat.
Napadlo mne zkusit to zapíchat do látkáče (posazeného do nádoby sloužící jako vodní rezervoár) plus extrémně vzdušného substrátu.
Tohle kombo jsem letos použil na klon jedné odrůdy rajčete na začátku léta, už za letních veder. A tahle kombinace mi zvládla udýchat-zavodnit-uživit ufiknutý rajčatový vlk přestože jsem z něj neustřihnul při amputaci od mateřské rostliny ani jeden list a nechal mu i všechny už nasazené květy/plody. :)
Jenže se bojím, že asi jediné místo, jediný závětrný kout, kam bych to mohl na balkóně na 2-3 týdny dát aby byla šance že to nepokácí první silnější vítr, je už obsazeno právě tím rajčatovým klonem... uvidíme.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod chris » 21 zář 2020 22:27

Pokud by měl někdo stejně jako já pochybnosti o samoprašnosti Mochyně peruánské, tak ho můžu uklidnit, jedna samotná kytka to (stejně jako loni Tomatillo Pineapple) dala úplně v pohodě. Plody jsou možná v průměru nepatrně menší než kdyby měla možnost křížového opylení mezi více kytkami, ale se vším ostatním (počet plodů, chuť plně dozrálých, neopadávání zralých plodů) jsem zcela spokojen i u samostatné kytky která nemá žádnou příbuznou minimálně v okruhu 300-400 metrů.
A pozdějšího termínu výsevu se taky moc nebojte (pokud pro ni máte nějakou přiměřeně osluněnou pozici), vyséval jsem až 22. března, a po pouhých 183 dnech je finální stav kytky před zítřejší sklizní takovýto:
69400
:D

@Chozee77: Ještě jednou díky za to že jsi mi začátkem jara natlačil semínka, sám bych se k pěstování téhle Adély neodhodlal, a ona to byla moc prima pěstitelská zkušenost. :)

P.S. Nebýt toho že potřebuju aby se dostalo podzimní slunce na kytky utopené v rohu ze peruánkou, tak bych jí klidně nechal ještě minimálně měsíc. Ale ke dnešku už jsou dozrálé=suché a šustivé lampiónky do cca 2/3 výšky kytky, takže jsem si řekl že už to stačí, a že teď dostanou přednost ty nebožačky v hlubokém stínu za Adélou.

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod Chozee77 » 24 kvě 2022 12:25

Jako každý rok tak u mě na zahrádce mochyně peruánské nesmí chybět... Letos zkouším malý experiment..
U jedné tyčky dvě rostliny a u druhé jednu sazenici... zajímá mne jaký bude rozdíl.. zatím ta sólo je o něco vyšší a vitálnější.. ale počítám. Že. V zemi kde už budou mít větší prostor na kořínky tak ten rozdíl nebude tak markantní, uvidíme...

784937849578498
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů