Jíchy (zákvasy)

Hnojení paprik
Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 219
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 613
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Jíchy (zákvasy)

Příspěvekod JanaK » 26 lis 2020 15:17

Ahoj,
dělím si jen kopřivu a kostival a mám je zvlášť jednoduše proto, že nejdřív používám čistou kopřivu, v červenci pak postupně přidávám kostival a od srpna už jen kostival bez kopřivy. Kopřiva je plná hlavně dusíku na růst, kostival má mít víc draslíku na vyzrávání pletiv.
Namočím do plastového kbelíku a jen přiklopím lehce víkem s malou mezerou. Pokud je čas, tak promíchám.
Občas k těm kořivám přihodím nějakou pampelišku nebo mladý plevel ze zahrádky - nijak to nehrotím na čistotu.
Hotovou jíchu přecedím do PET a zavřu - mám 2 roky a je to OK. Breberky jsem v tom ještě neměla ale zbytky po zcezení dávám na kompost a tomu to velice prospívá - havěti je tam habaděj.

S ostatním zkušenosti nemám, snad se ozve ještě někdo další :wave:

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Jíchy (zákvasy)

Příspěvekod Bacula » 29 lis 2020 19:42

Dělám to jako Jana. Kopřivu používám na začátku, později kostival, dobrá je také přeslička (křemík). Naředěná jícha funguje dobře i jako postřik na list.
Bacula

Uživatelský avatar
Teochi
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 11 říj 2020 17:34
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jíchy (zákvasy)

Příspěvekod Teochi » 30 lis 2020 08:53

Děkuji za odpovědi :tiphat:

Uživatelský avatar
Teochi
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 11 říj 2020 17:34
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jíchy (zákvasy)

Příspěvekod Teochi » 16 črc 2021 10:57

Zdravím opět všechny zkušené jíchaře :tiphat: . Letos jsem se taky pustil do této hříčky přírody pro potěšení své úrody chilli papriček, ale mám pár dotazů ohledně výroby jích.

Všude se píše, že průběh kvašení trvá zhruba jeden měsíc, respektive dokud nepřestane tvořit bublinky. Kopřivová jícha mi prokvasila tak nějak, začínal jsem s jíchama začátkem května a to všichni jistě víte, že teploty byly velmi nízké a sluníčka pramálo, takže to nebyla žádná hitparáda. Spolu s ní jsem rozjel i slepičí jíchu ve stejnou dobu. Poměr slepičinců na uleželou vodu z barelu byl hrubě 1/3. Jenže ty slepičince zdá se kvasí pořád už po více jak dvou měsících. Pokaždé když se to zamíchá, tak vyraší hromada bublinek a pěkně to zašumí. Chci se tedy zeptat, zda je to normální jev a mám počkat nebo se jedná o nějakou anomálii případně i jiný jev než kvašení. Mám strach to scedit, aby mi to pak následně v plastové nádobě a pet láhvi nevybouchlo přetlakem způsobeným dokvašováním :D.

Další dotaz bych měl k jíchařům, jenž dělají hodně kombinované bylinkové jíchy. Přiznám se, jsem člověk z města/paneláku a jíchy dělám u přítelkyně na baráku, ale tím chci naznačit hlavně fakt, že mé znalosti z oblasti bylin a doby sběru jsou mizerné a narazil jsem na seriozní problém co se týče velmi rozdílné doby sběru. Můj plán byl udělat jíchy z kopřivy, pampeličky, přesličky rolní, kostivalu, vratiče obecného, jitrocelu a volitelně z vypěstovaného heřmánku. Můj plán byl to jednoduše rozdělit na tři jíchy: kopřivová, bylinná a slepičí.

Brzy mi došlo, že pampelišky jsem byl nucen udělat s kopřivami, jelikož vykvětají hrozně brzy, ale to mi nebylo nikterak na závadu, pampeliška se jako starter hodí perfektně ke kopřivě, ale se zbytkem to byl opravdu problém. Vračit teprve má sezonu, ale kostival již odkvétá a přešlička byla tak nějak za začátku. Takže jsem se rozhodl to udělat následovně a to začít s kostivalem a přesličkou a dal to kvasit, potom jsem přidal jitrocel (a jednoho uřízlého samce marijány :D) a vratič teprve budu přidávat. Rád bych věděl, zda takhle je to normální proces nebo to děláte jinak. Případně sušíte bylinky a pak to děláte v jiných poměrech vůči vodě? Ale osobně mi příjde nejefektivnější dělat jíchy z čerstvých bylin :dunno:

A taková zajímavost, nehledě na to, že to mám přikryté víkem od toho kyblíku a ještě zavážené kamenem, at to neuletí, tak musím z bylinkové jíchy neustále lovit rodinku chcíplých slímáků (pokud se už nestihli rozpustit ) :nugget:

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 219
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 613
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Jíchy (zákvasy)

Příspěvekod JanaK » 20 črc 2021 09:10

Ahoj!
Mám poznačeno že na 10 litrů dešťové vody dát 1 kg čerstvých bylin bebo 150g sušených.

Někdy mi kvašení trvá měsíc i déle a někdy je hotovo za 10 dní = podle teploty a četnosti promíchávání.
Do hodně prokvašené jíchy bych další čerstvý materiál nepřidávala - buď přidávat na začátku (pár prvních dnů) nebo založit později další jíchu.
Nebála bych se namíchat čerstvé se sušenýma - to jsem měla v plánu ale ještě nemám vyzkoušeno.,
Zatím jsem dělala jíchu jen z čerstvých ale loni mi to nevyšlo, tak jsem si letos pro jistotu nasušila kopřivy i kostival do rezervy.

Proč ty slimáky lovíš? Vždyť se krásně rozpustí a také hnojí, já bych to něřešila. :tiphat:

Uživatelský avatar
Teochi
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 11 říj 2020 17:34
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jíchy (zákvasy)

Příspěvekod Teochi » 20 črc 2021 22:00

Poměry jedu hodně od oka :D. Chápu, že to má nějaký význam, ale něco nasbírám podle velikosti kýble, nasekám to jako cibuli na pánev a pak jen pravidelně přikážu míchat. Ty slepičince mi vrtají hlavou. Samo o sobě je divné, aby cokoliv zvládalo takhle aktivně kvasit více jak dva měsíce, přece jenom červen i červenec byl už dost teplý a míchání bylo pravidelné :hmmm: .

Dobře, značím si, že nepřidávat pozdně nové bylinky na kvašení. To pak ale vratič bude muset mít vlastní jíchu a to se mi taky úplně nelíbí, vzhledem k faktu, že tam hraje odpuzující roli. Každopádně neztrácí už sušené bylinky při výrobě jíchy to nejlepší právě tím, že jsou usušené? Možná je to hloupost a taky jsem četl, že se to dělá jen v jiném poměru, ale mě prostě příjde, že právě to kvašení nejvíce získává to nejlepší z bylin díky té čerstvé "šťávě", která pak vzniká hezky při tom sekání :thumbup: .

No jo, taky pravda, já ty slimáky beru jako potvory, co prostě ke kytkám nepatří, ale když to řekneš takhle, tak se na to člověk hned jinak podívá :thumbup:

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 219
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 613
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Jíchy (zákvasy)

Příspěvekod JanaK » 22 črc 2021 10:31

Poměry jsem si zapsala spíš pro orientaci kvůli množství toho sušeného, jinak to taky valím od oka.

Vratič buď uděláš samstatně a můžeš smíchat hotové jíchy nebo bych ho nasušila na příští rok a přimíchat k čerstvým bylinám.

Kostival dobře obrůstá, takže se dá sbírat i v pozdějších termínech - na zahrádce sklízím 3x do roka a pokud nepotřebuju na jíchu, tak je to výborná věc do kompostu - před květem nebo po odkvětu neřeším, nasekám celou rostlinu i s případným kouskem kořene. roste to jak plevel, tak musím redukovat.

Ty slimejše z pivních pastí doporučují vylévat na kompost a když to třeba po granulkách někde v díře dožije, tak to taky hnojí.

Uživatelský avatar
Teochi
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 11 říj 2020 17:34
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jíchy (zákvasy)

Příspěvekod Teochi » 23 črc 2021 22:22

Poslyš a to děláš jíchy každý rok? Už jen s tím dávkováním, když to člověk udělá v 10l kýblu, tak toho je fakt hodně :).

No já hlavně nemám zahradu, takže slimáky řeším jehom ty, co mi plavou v jíše, ale osobně pivní pasti na slimáky bych nedoporučoval :)


Zpět na „Hnojení chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů