TerasovaSahara 2017

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod lobo » 10 lis 2017 08:12

Zdravím a pozdravuji,

Tovje vlákno je celkem opomíjené ostatními jak jsem si všiml a mopžná že je to i tím výběrem odrůd co jsi pěstoval, sklizen jsi měl hezkou a však i když je to několik odrůd dohormady tak vypadají hodně podobně tím nechci snižovat tvoje snažení to rozhodně ne. Líbí se mi tvoje vytrvalost v přidávání příspěvků, protože i když ti tu nikdo moc neodpovídá tak ty neustále přidáváš nové poznatky což jen potvrzuje tvoje velké zapálení do tohoto koníčku.

A také z tohoto důvodu bych tě rád podpořil jednak tím,. že bych ti doporučil na příští sezonu vybrat více rozmanitých kultivarů, více barevných variant a třeba i více různych typů ne jenom Annumky nebo okrasky ale zkusit si dát i třeba jeden dva květináče s nějkou hezkou Chinenskou a možná zkusit i Baccatum uvidíš jak tě to hned posune o velký kus dál a halvně tě to vtáhne ještě více :-D

Důležitý je se nebát a zkušet. Mnoho lidí má balkon spoejný s tím že tam náročnější kultivary nevyrostou. Opak je ale pravdou a znám spoustu lidí co mají na balkoně neuvěřitelný kytky jako třeba Vasjis. Otázkou je samozřejmě jak moc můžeš ten balkon zalesnit jak já říkám :-D

Co se týče tvého dotazu jestli rostlinám nedat více místa, tak pokud by jsi opatě pěstoval pouze Annumky tak tam doporučuji spíše nechat pospolu právě kvuli tomu větru. Pokud by jsi se rozhodl zařadit do své stáje i pár Chinensek tak těm více volného prostoru prospívá a se silným větrem si dokáží poradit s gráciíí. :tiphat:

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod Bacula » 10 lis 2017 12:00

Mě se vlákno moc líbí, pročtené ho mám od začátku do konce. Líbí se mi ta systematičnost, tu já bohužel úplně nemám.
Bacula

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 13 lis 2017 20:30

Díky moc za podporu.
Rozmanitost: takový je plán, po nulté sezóně už trošku tuším jak veliká je šíře toho, co všechno člověk může zkusit (a jak málo místa na to mám).
Zalesnění: parková úprava ve stylu bludiště projde, ta už samovolně nastala letos v míře vrchované, ale plný hustoles nikoliv, už letos jsem na vrcholu sezóny měl pocit, že se k některým kytkám musím prodírat skoro jako Arnold v Predatorovi.

Systematičnost: hehe, to je prosím znouzecnost, kdybych se nedokopal semtam něco vyfotit a publikovat svoje nesoustavné poznámky sem, tak se vůbec nedonutím cokoliv si zapsat, a pak bych příští rok vůbec netušil co a jak jsem to vlastně letos činil :-)

A když jsme u těch zápisků:
Změnil jsem názor na studium mrznoucího chilli a včera, tj. 12.11. šla poslední kytka - pálivý jala - dost narychlo do bytu. Tak uvidíme co kytka řekne na nedostatek světla v indooru.

:chilli: Finální skóre sušených peperoncin :chilli:
Další nitě už jsem nezakládal (i když by rozhodně bylo z čeho, furt tu mám cca 0,7 kg nezpracovaných). Takže sušeno bylo 7 nití po 40 ks, sušení proběhlo v pohodě, plísní napadeno jen minimum plodů, zprůměrováno cca 1 ks na jednu niť. Minimální potřebná sušící doba byla cca 5-6 týdnů, optimální dobu je cca 9-10 týdnů (to pak není potřeba závěrečné 20 minutové prohřátí na plechu). Výsledná váha hotové sušiny: 320 g.
Výsledná kvalita: mazec, řekl bych že stejná barva, intenzita vůně, míra palu i chutě jako měl původní středomořský zdroj. Tohle se opravdu povedlo.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 14 lis 2017 22:41

Dnes nastala likvidace pařezů z truhlíků (a jejich čistění před zimou), asi poslední to důležitý úkon nulté sezóny:
(mno dobrá, pařízků, ty kmínky byli tlustý jen cca na dva palce, i to je imho dost :-)

- příští rok bych to raději neměl nechávat na poslední chvíli před mrazy, až na dny kdy je teplota jen těsně nad nulou, docela solidně jsem u toho dolování a následného oplachování všeho ledovou vodou vymrzl.

- velice mne potešil stav vody v "chinampas" po 6 měsících bez jakéhokoliv měření pH či EC, výměny vody, bubbleru či podobných technopomůcek (až na ten jeden letní samovolný průplach mnohaletými srážkovými rekordy), vypadala voda přesně tak jak jsem doufal, stačilo průběžně vnímat stav kytek a jejich okamžité potřeby z toho jak vypadaly a jak se vyvíjely nad zemí. A i splach zvoleného mixu substrátu do rezervoáru je minimální. Velice milé.

- jedinná voda co se mi nelíbila byla pod saláty a spol, není se co divit, i přesto že měla uplně jiné a mnohem slabší dávkování výživy, tak trojitý neúspěšný pokus o ředkvičky a z toho plynoucí dlouhodobá stojatost se zákonitě musela nějak takto projevit.

- dle očekávání měli bílé truhlíky na své osluněné straně jistý výskyt řasy, ale né v míře která by vyžadovala nějaké řešení. Je to o dost méně než jsem čekal (takže balancování teplotních maxim barvou může zůstat v dalších sezónách tak, jak jsem to letos poskládal). Btw, taky je na míře růstu/nerůstu řasy podél obvodu hladiny velmi dobře znát směr slunečního světla a směr jeho maxima.
43695

- kořenové baly: hodně mne potěšilo co jsem viděl když jsem baly vyřezával kudlou, krásné rovnoměrné a husté větvení kořenů, žádný zbytek obalu kokosáku. Taky bylo velmi dobře vidět jak kytky s největším nedostatkem světla tvořily jen cca 2/3 velikost kořenového balu těch, co měli světla nejvíce. Průstup vzdušných kořenů k vodě je ještě výrazně lepší než jsem doufal, dlouhodobá údržba bude snazší než jsem předpokládal.
Příjemné překvapení je, že při porovnání kořenového systému single a double kytek plus porovnání lepších a horších pozic oslunění je vidět, že 18l slot poskytne dost kořenového prostoru i dvojici velkých kytek (pro jednoroční růst).

V důsledku zbylo o dost více substrátu než jsem čekal, takže je rozhodnuto, letošní substrát budu příští sezónu recyklovat s nějakým tím přiměřeným organickým oživením.

p.s. Neudržel jsem v hlavě kdo mi tu na foru před časem poradil tu pořádnou kudlu a kuželový obřez coby metodu jak se popasovat s pařízky a kořenovým balem. V každém případě díky moc za tuhle radu, metoda funguje luxusně (stačí zvolit kudlu s délkou přiměřenou pro hloubku paluby truhlíku).
Naposledy upravil 2 dne chris; celkem upraveno 16x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 15 lis 2017 21:42

Sakryš, kytka pálivých jala mne asi slyšela když jsem plánoval jak ji nechám ze studijních důvodů umřít mrazem...takže usoudila že když jsem se v sobotu impulzivně rozhodl že přecijen dostane zimní azyl v bytě, tak že se mi musí odvděčit a honem dozrát vše co má. Ani se mi nechce věřit že na sobě všechny ty dnes už minimálně částečně červené plody v sobotu ráno vůbec měla (je jich vic než 20). Podezírám jí z toho, že jich tak půlku za ty pouhé 4 dny prostě stvořila z ničeho :-)

edit o den později: tak jsem dneska udělal probírku těch dozrálých-plně červených...
43696
... a zdá se, že minimálně do konce roku jsou čerstvé hřejivé dobroty zajištěny, na kytce je z druhé úrody minimálně jednou to samé ve všech stadiích, od sotva odkvetlého plodu až po částečně červené, skoro dozrálé :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 16 lis 2017 23:27

Jak jsem tak dneska (pod)večer dělal finální zazimování balkónu - takový ty otravný činnosti jako vyhnat vodu ze všech nádob a hadic aby v nich nezmrzla a zajistit aby se v nich během zimy znovu neusídlila, totéž pro nádoby se substrátem, pořádně vyčistit odtok děštové vody před zimou od listí a hlíny, uklidit všechny tekutý hnojiva z dosahu mrazu,... tak jsem se najednou při pauze přistihl při tom, jak kapu pár kapek lignohumátu do nádobky s odstátou vodou a pouštím tam jedno semínko Chinese Five Color (díky Din0)
:-O
...to ono samo, fakt, to já vůbec nechtěl udělat...asi už začínám dětinštět...
...né, závislost to rozhodně není... :-)

Holt už se nedá nic dělat, budu ho zítra muset posadit doprostřed toho salátu (který jsem taky vzal do indoor azylu na dočesání) a uvídí se, co ono na tento hulvátský způsob výsadby v divném ročním období :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 24 lis 2017 12:37

Uplynul týden, stejná kytka, další část dozrála. Musím říct že druhá úroda z téhle kytky dozrávající už v bytě je stejně bohatá jako byla první úroda na terase.
43739

A to i přesto že se kytka musí prát se sviluškami. Holt po přesunu terasového biotopu indoor nemá ke škůdcum přístup řada přirozených predátorů, lepová deska jich nahradí jen menší část. Takže budu muset kytce během pár dní trochu pomoci nimbovým olejem aby vedla zápas za férových podmínek :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 24 lis 2017 21:24

A ještě jedna ze dneška: protože jsem konečně odpoledne pořešil náhradu za mizernej chcíplej tyčák, tak dnes, 243 dní od prvního nápadu zasít ten nepatrný zbytek dobroty ze dna kořenky, se kruh plně uzavřel (první testovací vzorek):
43747

A velice rád konstatuji, že dát si práci a trošku riskovat s pomalým, čistě atmosférickým sušením rozhodně stálo zato, intenzita vůně i chutě je na stejné úrovni, jako byl původní jihoitalský domácí zdroj v okamžiku, kdy byl před 4 lety zcela čerstvý :foods:


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů