Terasa 2015

Naše chilli papričky v roce 2015
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Terasa 2015

Příspěvekod Kendy » 12 říj 2015 19:43

Tak pravděpodobně letos poslední update.

12.10.2015

Zítra po ránu už má být na Jižní Moravě nula. V patře, na terase do dvora mi to téměř určitě nezmrzne. Ale přesto jsem vyměkl a včera sklidil všechno, co mělo rozumnou velikost.

Přesto jsem ještě dneska zalil a holky tam nechám opravdu až do mrazíků. nic moc si od toho neslibuji, ale jsem zvědavý. Možná ještě něco stačí dorůst. Těsně před zmrznutím zkusím dvě rostliny zazimovat. Od toho si taky nic moc neslibuji. Ale třeba se zadaří a k něčemu to bude.

Jeden velmi depresivní celkový pohled. Foceno už před soumrakem a mobilním telefon, protože foťák pořád někdo neopravil. Hádejte, kdo to měl doma zařídit..

27551

A tohle je hmatatelný výsledek letošního snažení. Tedy krom toho, co jsem už stačil sníst a rozdat. A toho rozhodně nebylo málo.

27550

27549

Mix zralých papriček. Váha 0.855 kg

27547

Nasušený mix plodů. Zhruba 100 gramů včetně misky. Ty Jala nahoře ještě potřebují dosušit. Nechám je ještě týden, dva.. Pak půjdou do trouby a namlít.

27544

Large Red Cherry. Váha 1.51 kg. Moc nevím, co s nimi. Nezralé tedy nechutnají nijak zvlášť. Nechám je taky 14 dní ještě trošku dojít v teple a pak asi půjdou do nějaké omáčky. Budu muset přidat i něco ostřejšího, protože moc nepálí.

27548

Mix hybridů Pepperoncina. Váha 0.65kg. Taky je nechám trošku dojít a přijdou zavařit.

27545

Italská Pepperoncina. Váha 0.53 kg. Ty jsou dobré tak jak jsou. Něco sním za syrova, něco do mražáku a něco přidám do omáčky.

27546

Jalapenos Telica. Váha 1.73 kg. Tady není co řešit. dobrá jsou i zelená. Něco sním, zbytek zavařit, možná toho i trošku zmrazím.

27543

Na stole je přes 5 kilo paprik. Myslím, že víc než jednou tolik jsem už snědl, zavařil a rozdal. Tak 10-12 kilo jsem letos myslím sklidil. Mám 16 rostlinek. 6x Large Red Cherry, 6x Jalapenos Telica, 3x Italská pepperoncina (z toho dva divné hybridy) a 1x Long Slim Cayne. Caeyny jsou už pryč. Přidával jsem je při zavařování a do jídla.

Spokojenost maximální. Příští rok chci mít víc druhů. Kromě Annumek chci mít i Capsicum Baccatum (El Oro de Ecuador). Z annumek Ring of Fire, nějakou Ajinu a víc něž jednu odrůdu Jalapenos. Seznam ještě není uzavřen.

Taky příští rok hodlám víc zastřihovat a tvarovat. Letos jsem to nechal růst jak se tomu chtělo, ale už je na čase se trošku posunout dál.
Naposledy upravil 1 dne Kendy; celkem upraveno 29x.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Terasa 2015

Příspěvekod Kendy » 16 říj 2015 23:00

Rád bych se s vámi podělil o zajímavou radu. Kolega mi poradil, že můžu urychlit zrání paprik (už utržených plodů) tím, že k nim přidám jablko a zakryju je. Není prý ani potřeba, aby to bylo zakryté neprodyšně. Postačí papírová utěrka, nebo něco podobného.

Zdálo se mi to zajímavé, tak jsem hledal na netu a jak se zdá, tak ta rada má opravdu velmi racionální základ. Podle toho, co jsem načetl, tak některé ovoce (jablka, ale kupříkladu i banány) při svém zrání uvolňuje hodně ethylenu, který způsobuje, že plody produkují enzymy. Enzymy umí měnit škrob a kyseliny na cukr. Což je vlastně princip dozrávání.

Malý odkaz:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ethen

Určitě vyzkouším.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Terasa 2015

Příspěvekod Kendy » 25 říj 2015 14:11

Ahoj

Tak něco ohledně dozrávání.

Zhruba před 14 dny jsem sklidil zbývající plody na rostlinách. Fotodokumentace je v jednom z předcházejících příspěvků.

Plody jsem nechal dojít doma. Dozrávaly v miskách. Vzhledem k tomu, že dozrávaly ty nahoře (a na světle), stejně jako ty dole (které světlo neměly), tak u dozrávání hraje roli zejména teplo a světlo buď vůbec, nebo málo.

Nedával jsem je přímo na topení. Byly na chodbě, kde je teplo, ale radiátory tam nejsou.

První týden byly jenom tak v miskách, jak jsou na předchozích fotkách. Potom mi kolega poradil ten trik s jablky a druhý týden dozrávaly s jablky a v igelitových sáčcích. Po třech dnech jsem je ze sáčků vydělal a pro jistotu nechal oschnout. Přece jenom se uvnitř zvyšovala vlhkost a nechtěl jsem riskovat nějakou hnilobu.

Po jednom dni, který jsem jim dal na oschnutí, šli nazpět do sáčků s jablky na další tři dny.

Zdá se mi to dozrávání v uzavřeném sáčku lepší už jenom kvůli tomu, že papriky nevysychají. Měl jsem pár cayenů, které jsem nechal jenom tak a ty za těch 14 dnů vysychaly.

Původně jsem chtěl udělat i pokus. Nechat něco dozrávat s jablky a něco bez nich, ale rozmyslel jsem si to. Papriky dozrávaly postupně. Podle toho, v jakém stádiu zralosti byly, když jsem je utrhl. Těžko bych vytvořil nějaký kontrolní vzorek ve kterém by byly papriky ve stejném stádiu zralosti, takže by ten test byl o ničem.

A teď fotky:

Hybridní pepperoncina

Před
27545
Po
27653

Large Red Cherry

Před
27548
Po
27654

Jalapenos Telica

Před
27543
Po
27655

Italská Pepperoncina

Před
27546
Po
27652

Zrají víc než pěkně. Řekl bych, že úplně dozrála víc než polovina plod. Druhá polovina k tomu má k dozrání slušně našláplé. Ty zralé zpracuju a zbytku dám ještě týden. Myslím, že dozraje i většina z toho zbytku.
Naposledy upravil 1 dne Kendy; celkem upraveno 29x.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Terasa 2015

Příspěvekod Kendy » 27 pro 2015 13:22

Ahoj všichni...

Tak jsem byl zkontrolovat své zazimované holky.

Když jsem končil se sezónou, tak jsem si řekl, že zkusím i zazimovat.

Vybral jsem si tři silné rostlinky, které se mi odměnily dobrou úrodou a začal je trápit.

Ořezal jsem je strašným způsobem. Podle návodu mi měl zůstat cca 10cm stonek, ale ukousl jsem je trošku vyšší. No.. skoro 20cm. Veškeré větvičky i list šly pryč. Vytáhl jsem je z 8-15 litrových květináčů a seřezal jim kořenový bal tak, aby se mi vešly do litrových květináčů. Dostali zálivku a šli do relativně temné místnosti (jedno malé okno, ale jsou poblíž toho okna) a chladné místnosti. Už když jsem je přesazoval, tak tam bylo okolo 10 stupňů, teď už je tam ještě méně.

Zhruba po měsíci jsem je byl zase trošku zalít (to vypadaly pořád stejně). Další kontrola a zálivka proběhla až teď (zase zhruba po měsíci).

Obrázek

Obrázek

Jak vidno, tak to přežívají vcelku v pohodě. Dokonce nasadily malé lístky. Pro mě zatím dobrý. Další zálivku dostanou někdy koncem ledna, pak ještě jednu v malou v únoru a v půlce března půjdou do tepla.

Pokud to dobře dopadne, tak jich příští rok nechám zazimovat víc.

Jediné, nad čím ještě uvažuju je to, že by možná bylo lepší je víc zkrátit (opravdu na těch 10cm) a možná bych měl řezy nějak ošetřit. alespoň štěpařskou páskou, nebo štěpařskou páskou a voskem.

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Terasa 2015

Příspěvekod Zrzek » 27 pro 2015 19:17

Držím palce ať se ti do jara udrží a pak dělají radost. Mají nakročeno pěkně


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2015“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů