Sezóna Chilli papričiek 2013

Naše chilli papričky v roce 2013
bcm
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: 04 úno 2012 19:27
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sezóna Chilli papričiek 2013

Příspěvekod bcm » 13 kvě 2013 22:33

Ahoj,
áno zmenil som medium pre výsev, chcel som to vyskúšať: Sadbovacia kocka, rockwool - čadičová vata najvyššej kvality, skvelá absorpčná schopnosť (vyvážený pomer vody a vzduchu), treba odskúšať, asi preto som si zvolil toto medium. Keď človek vysieva v januáry ma ohromný náskok a keď sa niečo nepodarí ešte nieje nič stratené veď je tu ešte február . Tekuté hnojivá možeš mixovať spolu s lignohumátom alebo Alg-A-Mic stimulátorom. Keď ich dáš na pár dni do vnútra nič sa nedeje. čo sa týka počasia tak v Bratislave je momentálne 12°C a u mňa na zatvorenej lógii 21°C. bohatú úrodu prajem.
Botanika, Kaktusy a Sukulenty, Chilli - http://www.bcm.estranky.cz

Uživatelský avatar
do100L
Stálý člen
Příspěvky: 118
Registrován: 02 kvě 2013 09:37
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: NR

Re: Sezóna Chilli papričiek 2013

Příspěvekod do100L » 15 kvě 2013 20:23

bcm píše:Sadbovacia kocka, rockwool - čadičová vata najvyššej kvality, skvelá absorpčná schopnosť (vyvážený pomer vody a vzduchu), ..... vysieva v januáry ma ohromný náskok a keď sa niečo nepodarí ešte nieje nič stratené veď je tu ešte február ...
Sevas,
Vedel by si aj zhodnotiť plus/mínus voči tabletám. Podľa semiačka odhadujem, že si použil asi 4x4cm. Ako sa ošetrujú pre výsev. Potrebuje to nejaký výživový roztok a patričný režim? Teplota-svetlo a tak? Je vhodné dávať semená namáčať na cca 24hod do štartére pred výsevom do čadiča, alebo v tomto prípade je to nepodstatné. Všimol som si že po presadení(pikírovaní) rastliniek do plastu bieleho nevidno ani stopu po čadiči - to sa odstraňuje, alebo si to tak precízne zahrabkal. aj tam je substát Plagron royal či ešte pre tú mladinku nie?
Dík za to pripomenutie výhody januároveho výsevu, už som si to na dalšiu sezónu aj dal do poznámok múdrostí. Tú úrodu by som rád videl bohatú, ale to statočne predbiehame, v mojom prípade je to pokus - Tvoj je už rutina starého harcovníka. Inak už minule som chcel - ako chutilo to čokoládové congo vlanajšie?
zdar.
8-methyl-N-vanillyl-6-nonenamide / Liečivý efekt kapsaicínu se môže prejaviť pri dávkach 400mg - 3xtýždenne. To je množstvo odpovedajúce asi 3-8 papričkám habanera.

bcm
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: 04 úno 2012 19:27
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sezóna Chilli papričiek 2013

Příspěvekod bcm » 15 kvě 2013 21:19

Ahoj,
Tak výhoda čadičovej vaty oproti rašelinového jiffu, lepšia manipulácia, menej bordelu. Rockwool je 4x4.
Ošetroval som semená tak že som ich namočil do harmančekového čaju na 24 hodín. Celá kocka rockwoolu sa zahrabe do substrátu, ja som si zarobil substrát a zmiešal s perlitom , nakoľko som nestihol kúpiť substrát od plagronu, inak by som použil ten. Ako rutinu by som to nebral, každá jedná odroda ťa naučí niečo iné. Congo chutí parádne s rýchlim nástupom palu :D, odporúčam pri nachladnutí.... Svetlo pri klíčení netreba, dôležitá je teplota 25-32°C.
Maj sa
Botanika, Kaktusy a Sukulenty, Chilli - http://www.bcm.estranky.cz

Uživatelský avatar
do100L
Stálý člen
Příspěvky: 118
Registrován: 02 kvě 2013 09:37
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: NR

Re: Sezóna Chilli papričiek 2013

Příspěvekod do100L » 16 kvě 2013 15:45

bcm píše:...výhoda čadičovej vaty oproti rašelinového jiffu, lepšia manipulácia, menej bordelu. ... Svetlo pri klíčení netreba, dôležitá je teplota 25-32°C.Maj sa
Ahoj,
myslel som, že to bude niečo významnejšie pre rastlinu ako len pestovaťeľov komfort, aj tak mi není jasné (zatiaľ), že z čoho tá rastlinka žije a rozvíja sa ked je v takej sterilnej atmosfére, skade bere energiu, živiny pre rast a rozvoj. To svetlo som jasne, že nemyslel pri klíčení, aj v prírode to je v pôde ... ale potom ked to už vyraší nejaký centimeter, či to svietenie prináša pozitívum - podporu rastu a odkedy je potrebné prisvecovať ... V tej krabici - miniparníku/miniskleníčku sa sama teplota dokáže vytvoriť a stabilizovať v potrebnom rozsahu alebo je nutné tomu technicky pomôcť - ohrev alebo nejaký iný fígeľ ...hm?

zdar
8-methyl-N-vanillyl-6-nonenamide / Liečivý efekt kapsaicínu se môže prejaviť pri dávkach 400mg - 3xtýždenne. To je množstvo odpovedajúce asi 3-8 papričkám habanera.

Thelandic
Nový člen
Příspěvky: 34
Registrován: 28 pro 2012 11:30
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Sezóna Chilli papričiek 2013

Příspěvekod Thelandic » 16 kvě 2013 16:19

do100L píše: Ahoj,
myslel som, že to bude niečo významnejšie pre rastlinu ako len pestovaťeľov komfort, aj tak mi není jasné (zatiaľ), že z čoho tá rastlinka žije a rozvíja sa ked je v takej sterilnej atmosfére, skade bere energiu, živiny pre rast a rozvoj. To svetlo som jasne, že nemyslel pri klíčení, aj v prírode to je v pôde ... ale potom ked to už vyraší nejaký centimeter, či to svietenie prináša pozitívum - podporu rastu a odkedy je potrebné prisvecovať ... V tej krabici - miniparníku/miniskleníčku sa sama teplota dokáže vytvoriť a stabilizovať v potrebnom rozsahu alebo je nutné tomu technicky pomôcť - ohrev alebo nejaký iný fígeľ ...hm?

zdar
ked klicis tak rastlina potrebuje teplo a vlhko, akonahle zacne mat prve zelene casti (prve listy), na potrebnu fotosyntezu a tvorbu chlorofilu potrebuje svetlo, ked podrastie tak vhodny substrat + hnojivo, ziadna veda v tom nieje :)

bcm
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: 04 úno 2012 19:27
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sezóna Chilli papričiek 2013

Příspěvekod bcm » 17 kvě 2013 14:20

do100L,

Pre klíčenie a rast ma rastlina uchované všetky potrebné živiny v semene. tak isto sa v semene uchováva kvalita danej odrody o ktorú sa jej postaral pestovateľ, myslím tým celý proces od vyklíčenia až po zber plodov a konečného šušenia semena (Ide o kvalitu). mladým rastlinám stačí na rast (1-2týždne), voda, teplo, svetlo, potom ich presadíš a dostanú ďalšie ziviny vo forme substrátu. Sadbovacia kocka, rockwool - čadičová vata najvyššej kvality, skvelá absorpčná schopnosť (vyvážený pomer vody a vzduchu), okrem toho aj pestovateľov konfort. keď ti prerastie koreň cez rockwool alebo jiff treba presadiť do substrátu.
svietiť treba keď sa ti ukážu prvé matičné lístky. ja som moje rastliny držal v kultivatore asi mesiac, potom išli na tvrdo na parapet, všetko je to zdokumentované u mňa.

Pekný deň prajem
Botanika, Kaktusy a Sukulenty, Chilli - http://www.bcm.estranky.cz

Uživatelský avatar
do100L
Stálý člen
Příspěvky: 118
Registrován: 02 kvě 2013 09:37
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: NR

Re: Sezóna Chilli papričiek 2013

Příspěvekod do100L » 17 kvě 2013 19:22

bcm píše:... keď ti prerastie koreň cez rockwool alebo jiff treba presadiť do substrátu.
svietiť treba keď sa ti ukážu prvé matičné lístky. ja som moje rastliny držal v kultivatore asi mesiac, potom išli na tvrdo na parapet, všetko je to zdokumentované u mňa.
Ja som si ten sled študoval, len mi niektoré veci nie sú jasné, nemám s tým skúsenosť. Už mi to je jasnejší, takže predpripravené semiačko do primerane vlhkej kocky v prostredí s optimálnou teplotou/vlhkosťou si vystačí samé a potom pikírka a pod svetlo, optimalizovať - držať teplotu a prostredie a tak dalej ...
Ja som bol zvyknutý len na také veľkovýsevy v bedničkách v odchovnom skleníku, viacmenej sa o to staral otec/brat ja som len občasne asistoval (dávnejšie), čo to si pamätám, tieto postupy sú oproti tomu jak laboratórny výskum, tam to okrem tepla a primeranej vlhkosti neboli žiadne svietenia, špeciálne substráty a pod., hrubá robota, ale s dôrazom na potrebnú kondíciu rastlín - čím skôr a čím viac úrody - ekonomika nepustí, to je aj tak vybratá odroda. Tieto chili pestovania mi prídu jak taká jemnosť, mojkanie, potrebujem sa preorientovať, aby som to zas nepos...l. Ale nejaké zohnané kusy sadeníc (vraj habanero) prasknem do veľkého fóliáku, uvidím čo sa z nich stane v prostredí intenzívnej výroby.

Aký režim je pre ten kultivátor vhodný - teplota / vlhkosť /doba svitu / intenzita svetla / zálievka? / (tlak)??

Maj sa ( a dík)
8-methyl-N-vanillyl-6-nonenamide / Liečivý efekt kapsaicínu se môže prejaviť pri dávkach 400mg - 3xtýždenne. To je množstvo odpovedajúce asi 3-8 papričkám habanera.

bcm
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: 04 úno 2012 19:27
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sezóna Chilli papričiek 2013

Příspěvekod bcm » 17 kvě 2013 20:09

Ahoj,

Kľudne sa pýtaj od toho je tu toto fórum. svietil som 12 hodín od 6:00-18:00 dvoma 14W žiarovkami s časovačom.
Keď človek nemá čím prisvecovať nič sa nedeje a človek môže vysievať vo februári a všetko dobehne, keď to dá na parapet na južnu stranu. v marci sa predlžuju dni tak všetko je ok. všeobecne majú papriky radi vzdušnú ľahku a mierne vlhkú zeminu s dostatkom živín. ja som zalieval ked som ked sa mi to zdalo že to presychá.

Maj sa.
Botanika, Kaktusy a Sukulenty, Chilli - http://www.bcm.estranky.cz


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2013“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti