TerasovaSahara - 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 18 srp 2019 21:53

Dnes už i zavařeno do sklenic, vyšlo to krásně přesně na 5 velkých zavařených sklenic plus jednu malou (přesýpací hodiny) bez zavaření do chladničky na okamžitou spotřebu. Dohromady něco mezi 4,4 a 4,5 litrů výsledku ze zcela zaplněného 6,3 l pekáče.
Pokud budu dělat ještě jednu várku, jakože skoro jistě budu (na kytkách je rajčat ještě hodně a chci udělat i ostřejší variantu), tak už budu muset dokupovat další sklenice. Což je sice mírná komplikace, ale celkem příjemná. :-)

Při téhle příležitosti jsem udělal i kontrolu zbytku všech zavařených zásob a mám radost, jak po roce tak i po dvou letech v pokojové teplotě je stav všech zbylých sklenic a jejich obsahu zcela v pohodě, podtlak drží, nikde neroste nic nečekaného, žádná změna barvy na podezřelou, sedimentuje do vrstev jen to u čeho jsem to od počátku čekal (řidší várky srirachy), tak snad to zavařování nedělám úplně blbě :-)

Btw, Tomatillo Pineapple se pomaličku začíná loučit, už dál nenarůstá, výhonky začali spíše polehávat než se pnout podél všech dostupných zdí a směrů, a už nenasazuje nové plody, jen postupně dozrává co už na sobě má. Což je prakticky ideální časování, vedle rostoucí Dorsetka už je tak veliká že její výhonky uvolněný prostor okamžitě využívají. :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 19 srp 2019 18:06

60649
Pomalu končící Tomatillo Pineapple.

Skvělá vlastnost Rooster Spur v roli pokojovky je to, že prakticky vůbec neshazuje plody po dozrání. To co člověk nespořebuje na průběžný konzum může klidně nechat na kytce a ono se to po dozrání krásně pomalu suší na kytce a celou dobu přitom dělá v bytě parádu. :-)

60650
Rooster Spur - dnešní sklizeň/probírka plodů sušených přímo na kytce :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 20 srp 2019 21:30

Letošní srpen tu není zrovna suchý měsíc.
Už v tuhle chvíli mám měsíční součet 63,3 mm, a to je teprve dvacátého a zrovna teď vytrvale prší.
Srážek už je více než dvojnásobek vůči celému loňskému srpnu.
A taky to docela slušně vymazává srážkový deficit, roční součet před pár minutami konečně přelezl přes 300 mm. :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 22 srp 2019 16:23

60955
S úrodou to začíná vypadat celkem nadějně :-D

60956
Melouny se rozhodli že si ze mne budou dělat švandu celou sezónu - náhradní sazenička pohozená do lazyboxu se rozhodla nejen přežít atak svilušek, ale i v tuhle dobu založit na plod. :-O

Od rána jsem nic nejedl, tak mne teď odpoledne popadla hladochuť na pořádnou porci oblíbeného rodiného "letního salátu"™.
60957
Probírka.

60958
Hotovo. :-D

A na závěr jedna kukačka. Mám ve zvyku brát semínka z ranného plodu, ale loni jsem k tomu u některých odrůd přidal ještě semínka z pozdního plodu. Mno a výsledek se dostavil, zjevně jsem si vylosoval při výsevu právě takové pozdní, takže mi tu roste spontánní kříženec Aji Mango a Lemon Drop.
Tvar má po aji mango, velikost taktéž, stěnu možná nepatrně tenčí než mango ale rozhodně tlustší než lemon drop, chut je velmi zajímavá a lákavá kombinace těch dvou odrůd. Je tam sladkost (což lemon nemá), mango tóny ale jen neznatelně, citrusové tóny výrazné. A zůstala relatvně ranná stejně jako rodiče, dozrává mi jako první z baccatum.
Pal na úrovni typické pro baccatum, čistě předohubní, do krku a dál necestuje, celkem dlouho odeznívá.
Napřímo mi docela dost chutná a do srirachy bude přímo dokonálá, mi letos na Lemon Drop nevyšlo místo a dost mne to mrzelo :-)
Jediné negativum je, že v osemeníku jsou přítomny klasické mýdlové tóny. Sice o dost méně než u Lemon Drop, ale jsou tam.
Ale v dužině po nich není ani stopa, takže klasika jako u Lemon Drop, chce to odstranit osemeník.

60959
60960

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 23 srp 2019 13:30

Při dnešní ranní kávě jsem hodil okem na kytky a ač nerad jsem si musel přiznat že je nejvyšší čas na moji asi nejméně oblíbenou činnost během celého roku, tj. vzít do ruky nůžky a začít všechny kytky nemilosrdně prostorově vymezovat květ nekvět, plod neplod.

- jednak už byl trochu problém s kávou v ruce na balkon vůbec nějak vylézt a pak se z něj dostat zpět, už i dveře výrazně zarůstají z obou stran. :-)

- v hloubi rajčatových keřů (jak jsou z jedné strany kryté stěnou tak je nechávám kalifornským způsobem, tj. ve středním patře vyštipuju jen naprosté minimum vlků) jsou kila dozrálých rajčat na která se skrz tu houštinu jen velmi špatně dostávám (je to hlubší než moje ruka, nedosáhnu na ně) a řadu z nich navíc opakované uplně přehlédnu a zbytečně přezrávají. Musím uznat že jsem to letos nechal rozrůst přecijen trochu moc. :-D

- chilli kytky už se rozrostly natolik, že kvuli baccatum na JZ straně už skoro není kde na balkóně být, a na S+Z straně kytky vytvořily dva oblouky které se už dotýkají a nemám se jak dostat do kouta ke konvi, hnojivům, nůžkám, hadici, atp. Takže když se tam prodírám tak bych to stejně velmi brzy olámal a nejspíše by nakonec dopadly o dost hůře než když je teď natvrdo sestříhám.

- datum v kalendáři pokročilo, imho někdy právě v těchto dnech se otvírají poslední květy které by ještě (ovšem jen při parádním průběhu babího léta a podzimu) měli šanci dorůst do zralých plodů.

Takže nezbývá než se o víkendu zatvrdit, nabrousit oboje nůžky, popadnout 150 l pytel (protože do lazyboxu se to už nevejde ani náhodou) a pro jednou se proměnit v něco jako střihorukého Edvarda kombinovaného s náturou Viktora čističe a dát kytkám co proto. :-(
Naštěstí je v komunitním kompostéru zrovna teď dost místa, takže vím jak zametu stopy. :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 24 srp 2019 20:22

Po loňské a letošní sezóně si asi můžu definitivně shrnout téma zalévání pro další sezóny. Kytky jsou ve finální maximální možné velikosti, průběh letošního počasí byl hodně odlišný od loňského, a počet i pozice truhlíků už taky nebudu měnit:
  • Na vrcholu léta (kytky jsou už docela velké ale ještě né maximální velikost) když teploty ve stínu atakují 40° C si umí balkón brát nějakých 54-55 litrů za jedinný den.
  • Typická spotřeba během července a srpna je nějakých 230-250 litrů za týden, tj. circa kubík za měsíc. Během srpna sice už obvykle nepanují až taková vedra, ale kytky dorostlé do maximální velikosti mají větší listovou plochu která to prakticky vyrovná.
  • Což znamená že když mám kliku a nepanují vyloženě tropy tak můžu zalévat jen dvakrát týdně, což je super. Nějakých 9 konví na jednu zálivku, o zbytek se postará doplňkové zalévadlo.
  • Když se teploty pohybují výrazně nad 30 °C přes den, tak kytky vycucnou truhlíky za 2 dny na vodočtovou nulu, takže nejpozději 3. den večer je nezbytné zalít, během něj už se spotřebuje i vlhkost v substrátu. Tím pádem se nevyhnu zálivce 3 krát do týdne. Nepotěší, ale furt to spolehlivě překlene i prodloužený víkend, což byl základní cíl. :-)
  • Loni pořízené pomocné kapkové zalévadlo dělá přesně to co má, udrží vodní kořeny vlhké=naživu a bez poškození i když v zásobnících už den předtím došla voda. Těch odhadem 80-90 l co má k dispozici (na větší nádržku není ani místo ani nosnost konstrukce balkonoterasy) mu tak akorát vystačí na 7 dní i v největších vedrech a při celodenním slunečnu. Což je prima, dopuštění je tím pádem jednoduchá pravidelná rutina jednou za týden.
  • Díky letošnímu studenému květnu jsem zjistil to, na co loni nedošlo, to jest že koncem jara a na začátku léta bych neměl truhlíky na S straně bezmyšlenkovitě dolévat až do plna, tou dobou je tam stěží třetinový odpar z kytek ve stínu a pokud se to spojí s občasným deštěm tak dlouhodobě (týdny) plný vodní rezervoár znemožnuje rozumné/pohodlné přihnojování, resp. vede to na špatně odhadnutelné nekonzistentní dávkování. Tohle si musím příští sezónu ohlídat.
  • I letos se mi potvrdilo že 6 baccatum kytek ve finální velikosti chlastá koncem srpna výrazně (odhadem tak o 50%) více než 6 plně vzrostlých tyčkových rajčat. Oboje stejná JZ pozice. A ani nemusí být kdovíjaká vedra, stačí aby se denní teploty bližily třicítce. Loni mne to dost překvapilo, letos už né, rajčata prostě nemají (ani v mém podání alá keřovitá houština) tak velký součet listové plochy, a jak se posunuje datum do září tak se rozdíl ještě dále zvětšuje tím jak stříhám rajčatům spodní patra listů pod odplozenými vijany.
V souhrnu: jsem zcela spokojen s tím jak mám zalévání řešeno, pokud by to mělo být ještě nějak lépe či pohodlněji, tak by to vyžadovalo přívod tlakové vody, což není použitelná alternativa.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 27 srp 2019 20:22

Tak jsem se dnes podvečer v tom úmorném vedru a dusnu dokopal k tomu ukončit Tomatillo Pineapple.
Dá se říct že už to fakt potřebovalo. A nebo taky né, to záleží na úhlu pohledu.
- přes/okolo Dorsetky jsem s k ní stejně už moc nedostával
- už vypadala nic moc a kytky na mém balóně musí hrát i estetickou roli, dlabanec a zelená klimatizace není všechno
- měla spoustu plodů napadaných pod sebou okolo truhlíku a na substrátu v truhlíku kam se pro ně nedalo bez ostříhání šlahounů vůbec dostat.
- nadruhou stranu, kdybych jí ještě nechal tak by ještě dozrála spoustu plodů, řádově tak 150-250.

Souhrn kytky za sezónu: V součtu měla něco lehce pod 1000 plodů. Z toho byl ovíc než 500 teď při finálním sběru. Průměrná velikost plodu byla jako velký hrášek, bráno včetně lampiónku cca jako třešeň.
Spadlé plody vydrží v lampiónku opravdu dlouho (minimálně dlouhé týdny) ve stavu připraveném na slupnutí. A to nejen ty na dlažbě balkónu, ale i ty co se dlouho povalovali na vlhkém povrchu substrátu.
Plně dozrálé plody jsou opravdu lahodné, ale i ty polodozrálé rozhodně neurazí.
Kytka shazuje jednak plně dozrálé plody (odhadem tak 40-50%) tak i skorodozrálé (25%) a polodozrálé (zbytek). Tipuju že to je její přirozená strategie jak dostat svoje semínka co nejdál pomocí co nejšíiršího spektra žroutů :-)
Trochu jsem podcenil jsem její hladovost, takže v soutěži s dalším hladovcem (tj. s Dorsetkou, se kterou byla na jedné vodě), měla i ona po dobu několik týdnu málo výživy a v důsledku jedna várka plodů byla velikostně menší než mohla být.
Na pozici kde byla. pasovala dokonale. a nebýt toho že jsem tam měl loni galapážské rajče tak bych vůbec nezvažoval jestli dostane šanci i příští rok.

Btw, měl jsem trochu moc žízeň na to abych se přebíral s každým plodem, takže po navršení talíře jsem popadl zbylých cca 100-150 méně dozrálých plodů a cestou na jedno jsem tu udělal v okolním parku podel plůtků takový velmi odfláknutý guerilla výsev. Tak uvidíme jestli z toho příští jaro něco bude nebo to všechno sezobou ptáci a roznesou v dál :-D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 27 srp 2019 21:33

Siamská dvojčata bohužel nedokázala jejich stopka udržet :-( ...mno tak holt budou smažená :-)
61162

Mochyně - poslední den.
61168
61169

I když by to člověk dle dnešních teplot opravdu neřekl, tak kytky dobře vědí že podzim už čeká za rohem.
61163


...takže "Welcome to my jungle", větší už to fakt nebude :-D
61164
61165
61166
61167


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů