Problémy s listy chilli paprik

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
pepemikula
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 27 kvě 2019 18:33
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod pepemikula » 04 dub 2020 19:02

Děkuji Martine. To PH by to být mohlo, na papriky vodu nijak neupravuju a její PH se pohybuje někde kolem 7,5. Je ale divný, že se problém objevil jen na jedné rostlině. Vodu dostávají všechny stejnou. Konkrétně se jedná o Scotch Brain. Mám této odrůdy ještě jednu rostlinu a ta je OK. Našel jsem toto.. https://zahradkaruvrok.cz/2014/12/fleky ... e-papriky/ - vypadá to podobně. Bylo to jen na mladých listech. Ostříhal jsem je, tak uvidím, co se bude dít dál...

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3575
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3826
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod MartinS » 04 dub 2020 22:43

Je tam jedna z veci co to umocnuje prehnojeni. Ja si matne pamatuji ze tohle jsem mel prvni rok kdyz jsem zacinal pestovat a zkusil jsem bohuzel Kristalon.
Jinak jsi to asi dost trefil, protoze ty fleky vypadaji totozne. O te hoube jsem ani nevedel. Kdybych to mel kazdy rok, tak po tom budu asi patrat.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod chris » 04 dub 2020 23:10

za mne: zvážil bych i možnost problému s příjmem hořčíku nebo manganu. A protože mám z fotky pocit že starší listy jsou v pohodě, tak bych si myslel že nejspíš ten mangan.
Možné řešení: něco plnospektrálního na list, ve velmi decentní koncentraci, aby to nebyla poslední kapka pokud by se jednalo o přehnojení.

Btw, pokud by to byl mangan, tak by mne docela zajímalo jak k tomu dojde. Jedna možnost by bylo změřit pH půdního výluhu (pokud by byl zásaditý tak by to bylo jasné), ale pH metr asi nemáš a navíc je to jen jeden květináček... v čem ty kytky máš? Co jsi použil za substrát?

pepemikula
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 27 kvě 2019 18:33
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod pepemikula » 05 dub 2020 00:37

PH metr mám (zajímalo by mě, jak se dá z fotky poznat, že bych ho mít neměl :) ), pěstuju v kokosu od Atami a substrátu od BioBizz říznutý Perlitem (cca 50/50). Kytka a dalších 20, který jsou s ní je úplně v pohodě. Mají zdravou zelenou barvu, nejsou vytáhlý a už "vyhání výhony". Na jedné kytce se objevily tyto skvrny, na nejnovějších listech. Kdyby to bylo na více rostlinách, zvažoval bych přehnojení nebo nevyhovující PH, jak tady navrhujete, ale teď si čím dál tím víc myslím, že je to vážně ta houba - https://zahradkaruvrok.cz/2014/12/fleky ... e-papriky/ . Asi nedostatečné větrání. To PH zkusím změřit, a řekl bych, že bude zásaditější, protože zalívám odstátou kohoutkovou vodou, kterou paprikám nijak neupravuju. Má PH někde kolem 7,5+

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod chris » 05 dub 2020 01:24

substrát: a tak to jó, jestli máš tuhle kombinaci substrátu tak to se nedivím že máš koupen i ph metr, to už není až takový rozdíl v ceně proti pytli substrátu :-)

problém: inu, žilnatina je nedotčená... ale já vidím jen fotku, nikoliv reálnou kytku, takže se pravděpodně pletu.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3575
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3826
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod MartinS » 05 dub 2020 15:03

Pockej.
Kokos? S PH 7,5 je moc.
Koupil bych PH- je to celkem levna zalezitost.
U kokosu se musi prakticky kazda zalivka resit PH.
A s kazdou i trochu hnojit. Je to jako hydro.
Proto jsem se kokosu vzdal. Take me jedna kytka rostla v kokosu bez problemu a tak jsem si rikal jak je to v pohode. Dalsi rok jsem toho do kokosu dal vice a vsechno chcipalo, pak kdyz jsem zacal resit PH s kazdou zalivkou, jsem situaci zachranil.

Ph zalivky jsem drzel 5,8-6,5 max.
Z kohoutku me tece PH 7,4 coz je pro kokos pruser.

Uz bych do kokosu nesel, obcas proste nemam cas se s tim drbat a chci jen rychle zalit.

V normalnim substratu neni PH 6-7 problem.
Kdyz obcas dam cistou, tak se to jednou nezblazni, protoze v hline se ph zmeni pozvolna.

Zkusil bych substrat kde mas mix drzet na ph 6,5-7jako strop
A pokud mas i solo jen kokos, tak tam kolem 6ti

pepemikula
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 27 kvě 2019 18:33
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod pepemikula » 05 dub 2020 16:27

Mám substrát řízlej kokosem zhruba půl na půl. Spíše víc substrátu. Ten kokos to "médium" jen provzdušňuje. Nepěstuju jednu kytku. Mám jich asi dvacet a jsou supr. Můžu sem nasypat nějaký fotky. S tím PH máš samozřejmě pravdu, PH je důležitý řešit, ale podle toho, co jsem vyčetl a taky z vlastní zkušenosti je důležitější, aby to PH neskákalo, nehaprovalo. Je prostě lepší zalívat pořád s PH 7,5 než to pořád srážet na optimální 6,5 a pak jednou zapomenout nebo udělat chybu a nalít kytkám vodu s výrazně jiným PH. Papriky nejsou naštěstí na PH tak náchylný jako konopí, tam už se mi chyba v zálivce párkrát vymstila. Pěstovat samostatně v kokosu jsem nezkoušel a ani nebudu. To už raději zkusím rovnou hydro. Jinak jakej používáš substrát? Má cenu kupovat nějakou CANNU a podobně? A letos zkusím textilní květináče a airpot. Myslím, že to je supr.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3575
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3826
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod MartinS » 05 dub 2020 16:35

Ja jedu v textilu jiz nekolik let a je to super.
Na balkone jsou klasicke plastove kvetinace naprd. Kytky dostavaji teplotni soky.

Take air-poty pouzivam.
Nejlepsi jsou 1l air-poty na sazenicky/rizky a pak se z toho skvele presazuje.

Take mam ten nejvetsi 38l, ale zkraceny asi o 20cm

Z textilnich kvetinacu jsem po smart potech, gro pouchich atd skoncil nakonec u techto modelu
https://www.higarden.cz/textilni-kvetin ... a-breathe/

Dycha vsemi smery, ale protece jen spodem.

Na zacatek vzdy Canna seed mix, nejlepsi startovni substrat.
Pak sazim do Canna terra professional plus.
Akorat ten je predhnojeny, takze ze zacatku po presazeni jen vodu s calmagem.

Hnojivo ted testuji Cannu, protoze jsem dostal starter pack.
Jinak ale cca 4 roky uz hnojim Mills a jsem s tim maximalne spokojen.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů