Problémy s listy chilli paprik

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
Wlk
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 23 úno 2017 14:53
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Wlk » 06 čer 2018 12:47

Poradí mi někdo copak mi to žere vršky paprik? Mám namíchané vedle sebe různé druhy jako Jalapeno, Habanero, Sparkler, ale i beraní rohy a klasické kapie. A napadení je naprosto náhodné, některé rostliny to schytávají, jiné mi přijdou v pohodě. Hledal jsem mšice, které mi přišlo, že by to mohly dělat, ale ani po důkladné kontrole jsem žádnou nenašel. Jako vypadá, že to rostlinky dávají i s tím, ale štve mě to. Navíc je to jakoby ve vlnách, prostě jedno patro vyroste v pohodě, další je deformované...

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil 2 dne Wlk; celkem upraveno 6x.

Majkl1711
Nový člen
Příspěvky: 48
Registrován: 11 dub 2017 19:57
Reputace: 8
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Majkl1711 » 06 čer 2018 12:52

Wlk píše:
06 čer 2018 12:47
Poradí mi někdo copak mi to žere vršky paprik? Mám namíchané vedle sebe různé druhy jako Jalapeno, Habanero, Sparkler, ale i beraní rohy a klasické kapie. A napadení je naprosto náhodné, některé rostliny to schytávají, jiné mi přijdou v pohodě. Hledal jsem mšice, které mi přišlo, že by to mohly dělat, ale ani po důkladné kontrole jsem žádnou nenašel. Jako vypadá, že to rostlinky dávají i s tím, ale štve mě to. Navíc je to jakoby ve vlnách, prostě jedno patro vyroste v pohodě, další je deformované...

[image]gallery/image/48266[/image]
[image]gallery/image/48265[/image]
[image]gallery/image/48264[/image]
Ahoj. U mě to byli škvoři. Dva jsem chytnul a na zbytek použil Neemazal. Je to obecně proti žravému hmyzu a mšicím. Šikovný pomocník... A mám klid.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod JurassicChilli » 06 čer 2018 13:03

Malé dierky môže robiť množstvo škodcov, napríklad malí škvori, dřepčíci, malé húsenice a podobne. Tvoj konkrétny prípad mi podľa fotografií najviac vyzerá, že listy sa už na vrchole rastliny vyvíjajú znetvorené buď kvôli nedostatku, alebo prebytku nejakého prvku, prípadne sú znetvorené satím bzdôch/kněžic. Keď taký satím znetvorený list ďalej rastie, tak sa sám rôzne trhá a na miestach poškodenia vznikajú dierky a trhliny.

Wlk
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 23 úno 2017 14:53
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Wlk » 06 čer 2018 13:11

Majkl: Hmm nechce se mi na to dávat zbytečně chemii, i když podle popisu toho Neemazalu to vypadá snad celkem ok. No zkusím ještě hlídat co a jak, mi přijde že každý rok je to nějaká jiná sranda co se na ty papričky chytí :-)

Jurassic: No nehnojil jsem to ničím a zeminu mám z domácího kompostu, tak snad nedostatky/přebytky bych vyloučil a holt to asi budou ty žravé/savé potvory.

Majkl1711
Nový člen
Příspěvky: 48
Registrován: 11 dub 2017 19:57
Reputace: 8
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Majkl1711 » 06 čer 2018 13:18

Wlk píše:
06 čer 2018 13:11
Majkl: Hmm nechce se mi na to dávat zbytečně chemii, i když podle popisu toho Neemazalu to vypadá snad celkem ok. No zkusím ještě hlídat co a jak, mi přijde že každý rok je to nějaká jiná sranda co se na ty papričky chytí :-)

Jurassic: No nehnojil jsem to ničím a zeminu mám z domácího kompostu, tak snad nedostatky/přebytky bych vyloučil a holt to asi budou ty žravé/savé potvory.
Jasný. To úplně chápu. Toto je dle mého nějaká střední cesta. Hned po odchytáváním do pastí atp :)

"Postřikový insekticidní přípravek z výtažku tropické rostliny Azadirachta indica proti volně žijícím savým a žravým škůdcům."

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod chris » 06 čer 2018 18:13

@JurassicChilli: nepřijde mi to jako důsledek chyby ve výživě, zato s těmi kněžicemi (nebo případně klopuškami) jsi to myslím trefil.

Loni jsem měl příležitostný výskyt kněžic, nic co by vyžadovalo zásah, u sousedů v nižších patrech jich bylo více a poškození vypadalo hodně podobně. Ale kněžice jsou dost velké, i více než 1 cm a i celkem výrazně barevné, ty člověk na listech nepřehlídne.
Takže bych typoval klopušky, ty mne zatím naštěstí nepotkaly, afaik 4-8 mm, barva žlutá-zelená, styl napadení i vzhled poškození velmi podobné jako u kněžic.

Wlk
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 23 úno 2017 14:53
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Wlk » 07 čer 2018 12:35

Tak něco podobného té klopušce jsem našel asi na dvou listech úplně vyschlé, ale lezoucí jsem samo neviděl. Ovšem jestli vyrazí po západu slunce nebo před východem, tak je ani nemám jak přistihnout. No každopádně to budu ještě pozorovat, zatím mi to nepřijde až tak zásadní na to abych na to něco stříkal, ono na fotkách to vypadá zle, ale má to tak jedna paprika ze tří a zbytek je v podstatě v pohodě.

Ještě teda mě napadá, že jsem nedodal, že jsou na místě kde celkem hodně fouká. Ale to je holt letos specialita, máme sice počasí jak v Maďarsku, ale k tomu pořád fučí. Takže bych u některých listů řekl, že můžou být rozbité i kvůli tomu - samo ne ty deformace, ale některé tak vypadají...

Tymonka
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 15 čer 2018 19:48
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Tymonka » 15 čer 2018 20:04

Dobrý podvečer,

můžu poprosit o konzultaci- ohledně problému s Habanero? Na listech se objevili takovéto flíčky
48635
48634
48633
48632
48631


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů