Problémy s listy chilli paprik

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
Nepi
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: 16 bře 2018 08:57
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Nepi » 17 bře 2018 19:58

stankar píše:
17 bře 2018 10:07
JurassicChilli píše:
17 bře 2018 00:27
Žltnutie a opadávanie starých listov a narastanie menších, nových listov mi najviac pripadá na klasickú podvýživu. Sám píšeš, že si hnojil len jeden krát. Takto veľké rastliny ale už potrebujú pravidelné prihnojovanie.
No prihnojovani jeste neni treba, i bez bez hnojiva by nezloutly a nepadaly tak listy, to uz mam u sebe odzkousene (rostlinky 3-4 mesice bez hnojiva jsou akorat svetle a vytahle jak zebrik).

Nepi: Urcite jednu kompletne vytahni a zkontroluj vlhkost substratu a koreny. V tomto obdobi je prilisna vlhkost nicitel korenu, takze opravdu hodne opatrne se zalivkou a casto vetrat. No a pokud je substrat hodne mokry, tak potom samozrejme s prelevanim pochybi i ziviny v pude, ktere jsi splachnul. Takze pridavej jemne hnojivo do kazde zalivky a nechej hlinu proschnout, pockej az rostlinka trosku schradne (listy budou na omak vlacne a mekke). Klidne to vyzkousej jen na nekolika rostlinkach, abys mohl porovnat zmeny.
Díky za rady. Koukal jsem na několik rostlin a vlhkost substrátu se mi zdá v tuto chvíli akorát. Vzhledem k tomu že teď už několik dní nezalévám, musel být opravdu přemokřený. Ještě mě překvapila rozvinutost kořenového systému, asi bych už měl přesadit do většího. Nemůže mít na tom podíl i nedostatek místa pro kořeny?
45680

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Bacula » 17 bře 2018 20:31

Kořeny vypadají dobře, kdyby byly ulité, vypadaly by jinak. Vysoká vzdušná vlhkost?
Bacula

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod stankar » 18 bře 2018 09:20

Nepi píše:
17 bře 2018 19:58
Díky za rady. Koukal jsem na několik rostlin a vlhkost substrátu se mi zdá v tuto chvíli akorát. Vzhledem k tomu že teď už několik dní nezalévám, musel být opravdu přemokřený. Ještě mě překvapila rozvinutost kořenového systému, asi bych už měl přesadit do většího. Nemůže mít na tom podíl i nedostatek místa pro kořeny?
Koreny vypadaji dobre a substrat taky, bohuzel ale v tomto stadiu nebudou ziviny, takze urcite presad do vetsiho a podle toho jak mas predhnojeny substrat by se mel stav postupne zase zlepsovat, pak zacni prihnojovat ;)

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Klocek » 02 dub 2018 21:35

zdravím po nějakém tom týdnu, tentokrát tady na problémech s listy.
Přečetl jsem celé toto vlákno, udělal si poznámky, stáhl obrázky s příznaky... Dost poučné. Nicméně potřeboval bych se poradit s takovýmito listy. jsou na okrajích zahnuty směrem dolů. Krom nějakých poraněných listů při manipulaci, se mi zdá, že barva staršího listí je stálá a příjemně tmavě zelená. Listí nahoře je zkrouceno nahoru. To by mohlo být z přehnojení, kdy se kořeny dostaly do oblasti mimo substrát, kde je složení 1:1 un.substrát a zemina+koňský hnůj(poměr 1:1). Také bylo od 20.3. brutálně přelito(od té doby jsem nezalíval a furt to medium vespod je mokré jak cyp). Postupně se všechno kýtí znovu rozjelo. Voda v kýblech vysychá.... 45807
45809
45810
45811
45748

A druhá má otázka:
Ty fialové pruhy na rostlinách(kozí rohy) mohou být z nedostatku fosforu? Nebo to je běžné zbarvení? Zbarvení se táhne po stonku na listy, ale jen po stopce listu. Nerozbíhá se na žíly. Všiml jsem si toho i loni na kozích rozích (všech) a je to i na letošních paprikách a kozích rozích. Pruhy vedou odspodu nahoru, ale stonek není celý fialový. Jsou to jen takové úzké pruhy. Je to vidět na druhé fotce. Úplně nahoře na mladým to není. Fialovět to začne tak už 4?patra listů.

(mimo mé téma: řešilo se v tomto vlákně spálení listí od slunce, když rostliny nejsou zvyklé na přímé slunce, když rostly za oknem, nebo pod umělým osvětlení. Tak mohu tady upozornit, že vyšedlé části listů, způsobené sluncem, mohou vzniknout i za tím oknem. Stalo se mi to loni přes trojsklo. Odhrnul jsem záclonu a pustil jim začátkem května Sluně. Bylo to ale takové popálení prvního stupně. Jak jsem rohy vytáhl ven po zmrzlých, tak to chuděry odnesly dost. Listí ale narostlo nové a to už bylo zvyklé. ŽÁdné další spálení nebylo)

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod MartinS » 02 dub 2018 22:03

Vrsek vypada opravdu prehnojene viz prvni foto, fialove pruhy neni treba resit, je to normalni jev :-) Ruzne druhy maji ruzne zabarveni stonku a muze se to lisit i kusove, neni treba se tim zabyvat.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Bacula » 02 dub 2018 22:17

Při přehnojení dusíkem (hnůj) pomůže zálivka s hnojivem na kaktusy (zlepší to poměr živin v půdě). Máme vyzkoušené u rajčat, u paprik ne, ale myslím si, že za zkoušku to stojí.
Bacula

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Klocek » 02 dub 2018 23:22

díky oběma za info. Zítra zajedu pro to na kaktusy. Ale obecně si myslím, že pokud rostlina vyloženě nehyne, že ten nadbytek se časem spotřebuje. Ony ty rostliny rostou, takže se dusík spotřebovává. Větší rostlina spotřebuje více, a ještě mají měsíc a půl, než přejdu na fosfor a dráslík.
Co obsahuje to na ty kaktusy, že to živiny srovná? Nedá se použít vitakomplex, nebo lignohumáč? (tyto zrovna mám, ačkoliv je zatím nepoužívám)

A co ty listy zkroucené po stranách směrem dolů?

Ještě mě napadla jedna otázka. Když se vyživuje listy, stačí smočit jeden list? Nebo je nutno celou rostlinu? Dělám nějaké pokusy s hnojením přes listy. A kýpnul jsem takovou větší kapku na jeden list. Ta kapka se zatím po 10h nevstřebala, ani neodpařila. Bude se z této kapky vyživovat i zbytek rostliny? Nebo jen ten jeden list? Nebo nějaká skupina listů kolem toho smočeného listu?

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Kendy » 03 dub 2018 09:02

Na list to postříkej nějakým postřikovačem (mlhou). Postřikuje se do skanutí. Až se na listech začnou objevovat kapky, tak s tím přestaneš.

Nestříkej přes den. Přece jenom tam kapky (minimálně na okrajích listů) mít budeš a ty pak budou fungovat jako čočky. Můžeš si popálit listy. Radši k večeru, nebo pokud očekáváš zataženo.

Stříkat jenom na jeden list se dá (i když dost blbě), ale nevím, k čemu by to mělo být.

Pokud budeš stříkat na list, tak to musíš naředit na postřik na list. Dle návodu u hnojiva. To je jiné dávkování, než do zálivky.

Přihnojovat přes list má několik pěkných výhod (obcházíš kořenový systém mimo jiné), ale je s tím dost práce a pakárny. Hnojit zálivkou je jednodušší.

Ano, popálit přes okno se dá. Hlavně pokud tam dáš kytky z nějakého growboxu, které vůbec nebyly zvyklé na UV. Moderní skla propouští velmi málo UV, ale něco přece jenom propustí.

BTW: Zemina s koňským hnojem 1:1 se mi zdá opravdu velmi přehnané. Nejde jenom o to kroucení listů, přebytek některých prvků, které mohou blokovat příjem jiných prvků (a těžko potom poznat co se mezi sebou vlastně blokuje), ale když to přeženeš opravdu hodně, tak ti to může přímo poškozovat kořeny. Minimálně ty nejtenší, vlásečnicové.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů