Problémy s listy chilli paprik

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Kendy » 13 čer 2017 21:20

Ten wuxal nebyl na hnojení. Je to mix stopových prvků. Používá se proti suché hnilobě, ale taky při problémem s chemismem kořenů. Zpravidla na nějaké chlorózy. Konkrétně to byl wuxal calcium. Je to taková první pomoc. Použít se dá ale třeba i Harmonie vápník a myslím, že takových koktejlů stopových prvků je povícero. Dává se to hlavně na list. Ne do substrátu.

Na dohnojení před sezónou používám granulované hnoje. To je komplexní hnojivo, které v sobě má všechno včetně stopových prvků. je to levné a dobře se s tím pracuje.

Minulý rok jsem použil granulovaný koňský hnůj. Ale hnal mi moc kytky do květu. Moc draslíku a fosforu v NKP. Letos jsem použil Hoštickou trojkombinaci. Je to směs granulovaného kravského hnoje s rohovinou a guánem. dával jsem cca 30g na 8-10 litrů substrátu + jsem přidal trošku rozhozením těsně pod horní vrstvu. Malou hrst. Spíš tak pocukrovat. Dalších cca 10g na rostlinu. Což je IMHO víc, než je doporučená dávka. Ale neudržel jsem se.

Za pár týdnu ještě dohnojím. Další malá hrstka na povrch a překrýt substrátem. Někdy před půlkou prázdnin budu stejně dohnojovat granulovaným koňským.

kartuz
Stálý člen
Příspěvky: 501
Registrován: 07 kvě 2017 17:17
Reputace: 2040
Obrázky: 0
Bydliště: Buštěhrad

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod kartuz » 27 čer 2017 16:13

Na netu som našiel... možno to niekomu pomôže.
39537395363953539534

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod petr.polasek » 27 čer 2017 21:02

Bezvadné. Jednoduché, přehledné a odpovídající

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3575
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3832
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod MartinS » 27 čer 2017 23:28

Paradni, na netu je to vsude mozne, ale tohle jsem jeste zatim nevidel. Takze ted uz vim, ze kdyz mi u 2 roky stareho Naganera zloutnou uplne nektere nove listky, bude to nejspise nedostatkem zeleza :-)

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod stankar » 28 čer 2017 08:06

No s nedostatkem prvku to vypada jednoduse, ale skoro nikde nenajdes problem s nadbytkem prvku... Jelikoz jsem kazdy rok neco nejak prehnojil, tak muzu rict, ze takovych 5 pripadu zminenych vyse jako "nedostatek" uz jsem chytl a byla by blbost, aby to byl nedostatek, kdyz jsem hnojil 1x tydne vcetne mikroprvku.
Takze bych to nebral jako jedine mozne reseni ;) Ale pri mene castem hnojeni to muze pomoci.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Kendy » 28 čer 2017 08:32

To jsou dvě různé věci. Chemismus kořenů je dost složitý (a nehodlám předstírat, že tomu nějak moc rozumím), ale celá řada prvků se blokuje navzájem.

Třeba:
Přebytek dusíku blokuje přijímání draslíku a bóru.
Přebytek draslíku blokuje/snižuje přijímaní vápníku, hořčíku a bóru.

Vzpomněl jsem si, že je to pěkně popsané i tady na fóru hnojeni-chilli-paprik/priznaky-a-nedost ... t1071.html

Potom sice máš v substrátu "všeho dost", ale protože něčeho je až moc, tak se to chová, jako by tam něco jiné chybělo. Řešením jsou potom postřiky kokteilem stopových prvků na list (wuxal a podobně). Obejdeš chemismus kořenů a dostaneš stopové prvky přímo tam, kde je kytka potřebuje. Rostliny jsou schopny přijímat vodu, živiny, stopové prvky stejně dobře listy, jako kořeny.

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod stankar » 28 čer 2017 08:44

Tech temat tady bude vic Kendy, vim, ze jsem si z toho delal kdysi vytah i s fotkama, ale netusim, kde to skoncilo.
Vim, ze prebytek blokuje ostatni prvky, proto otazka. Neni lepsi upustit od hnojiva uplne, aby se srovnala jejich hladina v pude, nez jim zase davat postrik kokteilem ?

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Problémy s listy chilli paprik

Příspěvekod Kendy » 28 čer 2017 08:47

Ano.. to si myslím. Pokud hnojím, kytky se chovají divně, mám podezření na problém se stopovými prvky, tak je IMHO lepší dat stopové prvky na list a vynechat hnojení. I několik týdnů. Dá to kytce šanci si poměry v substrátu srovnat. Když pak není žádný problém i po té, co přestanu s wuxalem, tak se zase můžu opatrně vrátit k hnojení.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů