Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

lm26
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 25 říj 2015 15:29
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

Příspěvekod lm26 » 25 říj 2015 16:25

zdravím všechny chillinadšence ,
jsem právě čerstvě zaregistrovaná, ale papričky pěstuju už čtvrtým rokem a to kde se dá, ve skleníku, volně venku na zahradě i na balkoně. Moje zkušenosti s nima. . . ? NIKDY SE NEVZDÁVAJÍ a to je to co mi imponuje, protože já málokdy.
MANZANO ROCOTO RED jsem si zamilovala pro její zvláštnost a jedinečnost , ale i chuť . Je velká masitá šťavnatá a sladká , ale potom to přijde, žádný zabijácký pal, kdy už nic necítíš a myslíš jenom na to jak dlouho to bude trvat a jestli to přežiješ, jako u DORSET NAGA, ale pal, který je dost silný na to, aby zaměstnal Tvou mysl a řekneš si krucifix to je ale dobrota a v ruce máš ještě skoro půlku jabka.....
Moje zkušenosti s pěstováním: Letos jsem pěstovala MRR. prvním rokem, V 5 a 6,5 litrovém kontejneru. Jednu na panelákovém balkoně a jednu na zahradě, stejně zasazené, stejně hnojené a zalévané, obě stejně pozdě nasadily na květ (půlka srpna) a stejně pozdě utvořily plody (začátek září) ale pak to jelo skoro před očima se zvětšovaly. Ta na balkoně v paneláku ( je situovaný na jihovýchod) byla taková rozjívená a rozmáchlá, musela jsem ji svázat. Ta na zahradě(slunce k dispozici od rána do večera) byla poslušná a v mezích. (obě jsem stejně vylamovala a formovala) . Začátkem října začalo dozrávání. Balkonovka dozrávala skoro ze dne na den, zahradní byla pořád krásně tvarovaná se stálezelenými plody. Na balkoně jsem co čtyři dny utrhla červenou Rocotku a na zahradě byla pořád zelená jablíčka.Pak přišel první říjnový mrazík a ZAHRADNÍ rocotka nevydržela a odešla do nebe. Balkonovka vydržela a červenala se dál - sklidila jsem 10 kusů červených jak rubín a zbytek papriky jsem zazimovala.
Myslím, že i přes andský původ, potřebuje v noci trochu víc tepla než si myslíme a to asi vyzařovalo z panelů na balkoně.

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

Příspěvekod BigVD » 26 říj 2015 14:40

Tak první rok mi po přesunu dovnitř barevně dozrálo 7 plodů, ale chuťově jsou nevalné, nahořklé a pal nezajímavý.. U jednoho plodu jsem narazil, že polovina plodu nebyla nahořklá a příjemně pálila, ale chuťově nic moc.. Nevím jestli to je prvním rokem, nebo tím, že se plody nasadili pozdě a přesun dovnitř rostlina snášela blbě tak, že komplet listy opadaly a pak nasadila nové.. Mezitím plody zčervenaly.. Zbylé plody ještě tak týden nechám ležet a pak je ochutnám..
27695
27694
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

Příspěvekod lobo » 13 črc 2016 09:03

BigVD píše:Tak první rok mi po přesunu dovnitř barevně dozrálo 7 plodů, ale chuťově jsou nevalné, nahořklé a pal nezajímavý.. U jednoho plodu jsem narazil, že polovina plodu nebyla nahořklá a příjemně pálila, ale chuťově nic moc.. Nevím jestli to je prvním rokem, nebo tím, že se plody nasadili pozdě a přesun dovnitř rostlina snášela blbě tak, že komplet listy opadaly a pak nasadila nové.. Mezitím plody zčervenaly.. Zbylé plody ještě tak týden nechám ležet a pak je ochutnám..

Máš pravdu Rocota jsou chuťově velmi specifická. Už vlastně i listy rostliny tak jakože smrdí jako nějaký hořký parfém. Rocota nejsou úplně ideální na přímý konzum za čerstva. Mnohem více ale hodí jako ingedience do vařených pokrmů. V jížní Amreice v pdostatě neexistuje dobrý recept dke by nefigurovalo Rocoto. Nejslavnější recept je asi Rocoto Releno, na youtube se dají sehnat desítky kuchařských videíí a různých verzí na tento pokrm. Pro Evropana je ale obtížnější ho zrealizovat jelikož použité ingredience v receptech se dají u nás těžko sehnat.

Ale i Takové Rocoto naplněné nějakým výborbným zrajícím sýrem je taky exkluziv.
Naposledy upravil 1 dne Kendy; celkem upraveno 13x.
Důvod: Opraveno formátování citace

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3020
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

Příspěvekod OMO » 19 črc 2016 16:18

čau příznivci chlupáčů.

Nevlastní někdo semínka těchto velkých Rocot ? Na barvě nezáleží (Objem dělá dojem) :thumbup: Mám jen ty menší a prubnul bych je. díkes :thanx:

Obrázek
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

Příspěvekod Dr.Pedr » 27 srp 2016 10:08

OMO píše:čau příznivci chlupáčů.

Nevlastní někdo semínka těchto velkých Rocot ? Na barvě nezáleží (Objem dělá dojem) :thumbup: Mám jen ty menší a prubnul bych je. díkes :thanx:

Obrázek

Nazdar OMO :tiphat: ...mám takové ... :wave:

:chilli11:


34058

:chilli11:

34060

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

Příspěvekod Dr.Pedr » 27 srp 2016 11:42


Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3020
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

Příspěvekod OMO » 27 srp 2016 16:42

Krása nesmírná. Pokud budeš mít semínka na víc, tak se nějak domluvíme. díkes
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Rocoto Manzano (Red Manzano) chilli paprička

Příspěvekod Dr.Pedr » 27 srp 2016 17:59

OMO píše:Krása nesmírná. Pokud budeš mít semínka na víc, tak se nějak domluvíme. díkes
No problem ...pošli SZ... :tiphat:


Zpět na „Capsicum Pubescenses“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host