Hnojení v období dozrávání papriček

Hnojení paprik
Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Hnojení v období dozrávání papriček

Příspěvekod Scoville heat unit » 30 zář 2014 18:14

Zdravím všechny chilli - nadšence! :firychil:

Dovolil jsem si vytvořit toto nové téma, abych si v něm udělal jasno. Na jednom místě fóra se říká, že v období dozrávání papriček by se hnojit nemělo, aby plody nebyly kontaminované hnojivem. Na jiném místě se říká, že i v období dozrávání se má hnojit, protože hnojivo potřebují nejen dozrávající papričky, ale i ty nezralé, ty nově se tvořící i ty co vzniknou. Můžete se, prosím, vyjádřit ke dvěma otázkám:
1. Hnojit v období dozrávání papriček?
2. Když hnojit, jak (častěji x řidčeji, organicky x minerálně,...)?

Předem dík za Vaše názory! :tiphat:

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Hnojení v období dozrávání papriček

Příspěvekod Scoville heat unit » 02 říj 2014 20:58

...že Vás ještě přerušuji... -:)

Uznávám, že jsem svoje otázky formuloval neobratně. Na první si hned odpovím sám: Ano hnojit! Svůj názor podpořím citátem klasika: "
I. na začátku vegetace hnojíme převážně dusíkatými hnojivy, pro lepší tvorbu zelené masy
II. při nasazení květů začínáme přihnojovat draslíkem a fosforem
III. v plodu je rostlina na výživu nejnáročnější a potřebuje velké množství hnojiv, převážně draslíku a fosforu "

Více mne zajímala odpověď na druhou otázku: Jak a čím hnojit? Hnojím hnojivem Natura pro celou zahradu dle návodu a papričkám to evidentně prospívá. Vliv na chuť plodu nejsem schopen vyhodnotit, protože všechny papričky jsou ještě "na stromě" Složení hnojiva sice není optimální, ale je organické. Optimální složení má Kristalon zdravé rajče a paprika. Ale je to minerální hnojivo s vysokým obsahem prvků. Mám obavu, aby neovlivnily chuť plodů. V tuto chvíli je asi 1/3 plodů červená, 1/3 světle zelená a 1/3 dorůstá. Jaké hnojivo byste doporučili? :tiphat:

Uživatelský avatar
proki73
Moderátor
Příspěvky: 909
Registrován: 03 dub 2013 22:00
Reputace: 36
Obrázky: 0

Re: Hnojení v období dozrávání papriček

Příspěvekod proki73 » 02 říj 2014 21:05

Scoville heat unit píše:...že Vás ještě přerušuji... -:)

Uznávám, že jsem svoje otázky formuloval neobratně. Na první si hned odpovím sám: Ano hnojit! Svůj názor podpořím citátem klasika: "
I. na začátku vegetace hnojíme převážně dusíkatými hnojivy, pro lepší tvorbu zelené masy
II. při nasazení květů začínáme přihnojovat draslíkem a fosforem
III. v plodu je rostlina na výživu nejnáročnější a potřebuje velké množství hnojiv, převážně draslíku a fosforu "

Více mne zajímala odpověď na druhou otázku: Jak a čím hnojit? Hnojím hnojivem Natura pro celou zahradu dle návodu a papričkám to evidentně prospívá. Vliv na chuť plodu nejsem schopen vyhodnotit, protože všechny papričky jsou ještě "na stromě" Složení hnojiva sice není optimální, ale je organické. Optimální složení má Kristalon zdravé rajče a paprika. Ale je to minerální hnojivo s vysokým obsahem prvků. Mám obavu, aby neovlivnily chuť plodů. V tuto chvíli je asi 1/3 plodů červená, 1/3 světle zelená a 1/3 dorůstá. Jaké hnojivo byste doporučili? :tiphat:
Ahoj já na jaře navážím prasečí hnuj pod hlínu ve foliovníku ale to je jen na přihnojení když jsou kytky velké jinak používám jedíně kristalon a to kolikrát ve dvojnasobné dávce a mohu říct že to nikdy chuť neovlivnílo

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3574
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3821
Obrázky: 0

Re: Hnojení v období dozrávání papriček

Příspěvekod MartinS » 02 říj 2014 21:13

Mam uplne stejne zkusenosti s Kristalonem. Taky jsem pouzil asi 2x dvojitou davkou a papricky jsou vyborne.

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Hnojení v období dozrávání papriček

Příspěvekod Scoville heat unit » 03 říj 2014 18:53

Dík za Vaše názory. :thanx:
Od neděle znovu nasadím Kristalon zdravé rajče a paprika (N:P:K=7,5:12:36 / NCa:Cao=15,5:26,5) dle návodu. Možná z toho vzejde ještě pár plodů. Příští týden má být celý týden hezky, tak by to mohlo dát denně 7 hodin slunečního svitu. A když předpověď nevyjde, přejdu na pěstování 100% indoor.
Hezký víkend! :tiphat:

Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení v období dozrávání papriček

Příspěvekod Filichilli » 05 říj 2014 15:23

Co se týče Tvé otázce výše -

III. v plodu je rostlina na výživu nejnáročnější a potřebuje velké množství hnojiv, převážně draslíku a fosforu "

- v této fázi podle tabulek i podle zkušenosti potřebuje rostlina spíš než fosfor, ten draslík je správně, tak hlavně vápník. Fosfor potřebuje stejně jako hořčík,

v této fázi se dobře uplatnil Wuxal Calcium, kde je nějaký dusík k poměru a hlavně vápník a hořčík. S doplnujícími slepičincemi nebo jiným tekutým hnojivem na plod či květ je to optimální :)

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Hnojení v období dozrávání papriček

Příspěvekod Scoville heat unit » 08 říj 2014 02:32

2 Filichilli: Kristalon zdravé rajče a paprika vypadá opravdu jako vhodné hnojivo. Je dvousložkové, kdy první týden se hnojí N:P:K:MgO=7,5:12:36:4,5 a druhý týden NCa:CaO=15,5:26,5. Vápník i hořčík jsou přítomny, akorát hliník je v Humpolci... :)
V prvotýdenní složce je přítomna ještě řada dalších prvků - S, Me, B,...
:tiphat:


Zpět na „Hnojení chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů